Протягом минулого тижня на Черкащині працювала комісія із встановлення причин всихання та визначення видового складу шкідників і хвороб соснових насаджень. Очолив комісію головний спеціаліст відділу охорони і захисту лісів Держлісагентства України Сергій Корзун, у складі – директор ДСЛП «Київлісозахист» Сергій Солоха, директор ДСЛП «Харківлісозахист» Денис Батуркін, головний лісопатолог ДСЛП «Київлісозахист» Валентин Голик, професор кафедри лісівництва Національного лісотехнічного університету України Володимир Крамарець, провідний науковий співробітник сектору фітопатології УкрНДІЛГА Іван Усцький, перший заступник начальника Черкаського обласного управління лісового та мисливського господарства Анатолій Рутенко, представники інших лісокористувачів області.
На нараді в Управлінні комісія озвучила результати обстеження санітарного стану лісів. Висновки та рекомендації комісії було обговорено разом із головними лісничими держлісгоспів та інженерами з охорони і захисту лісу державних лісогосподарських підприємств.
У зв’язку зі зміною клімату, пониженням грунтових вод, активною діяльністю сонця насадження втрачають свою стійкість та поступово заселяються шкідниками та хворобами, життєдіяльність яких призводить до загибелі дерев та насаджень в цілому.
Станом на 1 січня 2022 року у держлісгоспах зафіксовано 9,1 тис. га насаджень з різним ступенем всихання, з них 7,3 тис. га – в насадженнях сосни звичайної. Однією з причин ослаблення та всихання хвойних насаджень є заселення дерев сосни омелою австрійською. Ця рослина-напівпаразит набула небезпечного поширення в лісових масивах Черкаського, Смілянського та Корсунь-Шевченківського лісгоспів. За даними осінньої інвентаризації 2021 року у лісах Черкаського облуправління на обліку перебуває 11,3 тис. га осередків омели австрійської.
Водночас поряд зі шкідниками і хворобами на пошкодження насаджень впливають негативні наслідки сильних поривів вітру. Так, в 2021 році було пошкоджено буреломом 665 га лісових насаджень, у 2022 році – 67 га лісових насаджень.
На території всієї Черкаської області за даними досліджень метеорологічних станцій за останні роки спостерігається загальне збільшення температур та зменшення опадів за вегетаційний період. Також за даними метеорологів спостерігається стрімке зниження рівня ґрунтових вод у середньому на 1 метр за період спостережень з 2008 по 2021 роки.
Загалом, за висновками комісії, покращення санітарного стану лісів можливе шляхом проведення всього комплексу лісозахисних та лісогосподарських заходів, у тому числі чіткого і постійного обліку осередків шкідників і хвороб лісу, застосування феромонних пасток і ловильних дерев, покращення рівня робіт із утилізації порубкових решток, впровадження біологічних методів захисту хвойних насаджень, своєчасного проведення заходів з поліпшення санітарного стану лісів.
Черкаське обласне управління
лісового та мисливського господарства