На історичному схилі міста Черкаси – Замковому узвозі, тривають археологічні розкопки. Науковці вже мають декілька цікавих знахідок та не виключають можливість виявити й дещо більш цінне. Про це повідомила журналістка «Вичерпно» з місця розкопок.
Розкопки, які проводить черкаська експедиція Інституту археології НАН України на замовлення приватного підприємства “Надія” тривають уже два тижні. Кінцевий термін – невідомий: перед археологами стоїть завдання дослідити всю територію. Керує процесом старший науковий співробітник Інституту археології Національної академії наук України Дмитро Куштан.
– Розкопки тривають на території «нижнього» міста — на цій ділянці роботи проводяться вперше. Зазвичай ми проводили розкопки у «верхньому» місті,- говорить Куштан.
Знайдені матеріали датуються XVI, XVII, XVIII століттями. За цей час науковцям вдалося виявити уламки посуду, монети Речі Посполитої і російської імперії та перстень XVIII століття. Серед більш моторошних знахідок – чотири давні поховання, здійснені за християнськими звичаями, та залишки дерев’яних трун.
– Місце, де ми перебуваємо зараз, було густонаселене й розташовувалось між двома замками – Литовським та Польським. Ба більше, тут поряд була розташована стара Троїцька церква. Це була дерев’яна церква, збудована в 1671 році. Благословіння на її закладку здійснив київський митрополит. Церква проіснувала тут до середини XIX століття. Далі її розібрали та збудували нову, вже з цегли, на місці сучасного пагорба Слави, – розповів керівник розкопок.
Поховання, які знайшли на Замковому узвозі, належать якраз до території старої Троїцької церкви. Вони, за словами археолога, зазвичай були безінвентарні. Тому знайдені кістки спочатку опрацюють антропологи, а потім їх можна буде перезахоронити. У цьому науковці сподіваються на допомогу сучасної Свято-Троїцької церкви.
Інші ж знахідки спочатку треба опрацювати. Тобто помити, склеїти та замалювати. Далі зроблять науковий звіт про дослідження й передадуть усі артефакти до музею.
Серед знахідок, на які ще розраховують натрапити археологи, є житла, які дадуть археологічний матеріал, по якому можна буде судити про матеріальну культуру черкащан доби пізнього Середньовіччя та раннього модерного часу.
Окрім того, якщо на піддослідній території науковці виявлять підмурки старої Троїцької церкви й вони будуть у такому стані, що їх можна музеїфікувати й використовувати, тоді як мінімум на частині території було б неможливо проводити будівництво житлового комплексу, яке по завершенню розкопок планує розпочати «Надія».
Проте наразі схожих знахідок не виявили, а самі розкопки суттєво ускладнюють ґрунтові води, через які археологам доводиться працювати в багнюці.
Науковці продовжуватимуть роботу, доки не обстежать усю територію.
реклама
Коментарі
Казарянівська земелька? Вже прихопили, не дочекаються, щоб монолот свій зґеґати?
Стрічка RSS коментарів цього запису