Вулиця Чехова у Черкасах має одну із найдавніших історій. Вона сягає давнини у понад 450 років. І названа вона на честь місцевого топоніма, а не в пам’ять письменнику Антону Чехову, пише "Вікка".

c20ccf09db7bbc7e4e4aee28b647485c

За словами Дмитра Куштана, Черкаські зем’яни Чеховичі, ймовірно, походили із Литви. На поч. XVII ст. Єжи (Юрій) Чехович Орельський володів маєтностями на території Черкаського староства, які отримав через шлюб із донькою черкаської зем’янки Христини Жубриківни. Серед набутих володінь – землі на р. Оріль на Лівобережжі (звідси прізвище-придомок «Орельські»).

Перед 1622 р. Єжи Чехович продав частину своїх Орельських маєтностей (землі в районі Козлової пущі та кургану «Могила Космиха») київському зем’янину Яну Дахновичу, перед тим уклавши договір із корсунськими євреями про видобуток селітри на цій ділянці. У фіскальних документах 1628 та 1631 рр. пан Чехович фігурує, як власник уходів на Орелі, а також згадується поміж інших «путніх бояр» у люстрації Черкаського староства 1631–1633 рр. Із дружиною мали дочку Олену Орельську, яка в майбутньому вийшла заміж за Яна Драбовича, зем’янина київського та черкаського.

312062070_5637870886265428_6836933856591437605_n

«У Черкасах збереглися історичні топоніми, які можуть мати певне відношення до Чехів та Чеховичів: озеро Чеховé (згад. 1552 р.), річка Чеховá, острів Чеховий (згад. 1789 р.), урочище Чеховé. Саме від цих мікротопонімів, зосереджених у заплаві Дніпра попід берегом в районі колишнього цукро-рафінадного заводу, походить назва сучасної вулиці «Чеховськá/Чеховá», яка відома принаймні з кін. ХІХ ст. (зрозуміло, що жодного відношення до Антона Павловича Чехова ця назва не має). На протилежному від міста березі Дніпра розташоване с. Чехівка (Чорнобаївського р-ну), яке також, ймовірно, завдячує своїй назві шляхтичам Чеховичам», – розповів Дмитро Куштан.

Ставити правильно наголос при назві вулиці Чехова просить чиновник міської ради Черкас. Олексій Дубовий, секретар топонімічної комісії, говорить, що черкащани неправильно виголошують назву цієї вулиці.

+4 #8 СОЛДАТ 29.10.2022 18:17
Цитую СОЛДАТ:
Вова олійник якраз таких як ти не обманув.Мабуть чекаєш його повернення? Дарма чекаєш- по суті він уже покійник хоч і виглядає ще живим.Тимчасово :-)

Зачем мне его ждать? Я что обогатился или как-то поднялся благодаря ему? Олийныка ждут его кумовья и многолетние подельники: Мушиек, Булатецкий, Овчаренко и т.д. Заметьте все они - 100%-ные, натуральные, хитрые XXLы с села.

Тоді як розуміти оце твоє питання?- "Неужели Вова Олийнык и его команда нас обманули?" :-)

-5 #7 ?????????? 29.10.2022 15:45
Цитую СОЛДАТ:

+5 #6 СОЛДАТ 28.10.2022 22:13
Цитую Я черкащанин:
Ця вулиця була в Черкасах ще до смерті Антона Чехова, на старих російськомовних картах вона позначена як "Чеховая". Куштан - крутий фахівець, він знає, що каже.

Погоди. Как это "на старих російськомовних картах"? Черкассы ведь - это козацькэ мисто? Неужели Вова Олийнык и его команда нас обманули?

-6 #5 ?????????? 28.10.2022 17:24
Цитую Я черкащанин:

+10 #4 Я черкащанин 28.10.2022 15:56
Цитую ??????????:
Логика Дмитрия Куштана: в Черкассах жил некто Чехович[просто жил, нет никаких доказательств, что он имел отношение к данной улице], потому улица была названа в его честь, а не в честь Антона Павловича. По той же логике можно заявить, что и бульвар Шевченка был назван не в честь Тараса Григорьевича, а в честь некого Шевченка(доволь но ведь распространенна я фамилия), который когда-то при царе Горохе жил в городе.

+9 #3 Я черкащанин 28.10.2022 15:55
Цитую гриша:
І де були всі ці топонімісти років з 30 тому?

Ходили до школи.

-8 #2 гриша 27.10.2022 23:19
І де були всі ці топонімісти років з 30 тому?

-10 #1 ?????????? 27.10.2022 21:26