Нещодавно лауреат Шевченківської премії України Василь Чебаник завітав до студентів Українського державного університету імені Михайла Драгоманова, які навчаються за спеціальностями „Дизайн”, „Культурологія”, „Філософія”, „Історія”. Серед них є і черкащани. Зустріч, що відбулася в рамках презентації проекту „Рутенія. Графіка української мови”, була дуже важливою для наукового зростання майбутніх викладачів – еліти України. Адже Василь Чебаник – не просто відомий художник-графік і професор, він ще й автор унікальної Рутенії. Це узагальнена назва шрифтів та шрифтових гарнітур для української абетки, які пан Василь створив у 2000-2021 роках на основі традицій руської доби та козацьких скорописів.
Варто наголосити, що подібні зустрічі організовує громадська ініціатива інфоВАРТА (керівник Нестор Воля), метою якої є творення української ідентичності у всьому. Тому вона і надає такої уваги популяризації Рутенії. Інфоварта навіть ініціювала і сама здійснила минулого року видання книги Василя Чебаника „Рутенія. Графіка української мови.” Бо, як відомо, без мови немає нації. Але і мова без своєї історичної абетки існує тільки як мелодія діалекту. Понад 300 років ми, українці, послуговуємося запровадженим у росії „гражданським шрифтом”, який за висновками московських же спеціалістів штучно розроблений іноземцями для російської мови. Це гірший варіант латиниці. І він, як уважає Василь Чебаник, знищив візуальне сприйняття України. Через відсутність в українській мові власної абетки нас навіть не приймають у Майкрософт. Розроблена паном Василем Рутенія функціонально досконаліша як за „гражданський шрифт”, так і за латиницю, ще й приваблива та оригінальна візуально.
Творча зустріч студентів з Василем Чебаником та представниками громадської ініціативи „інфоВАРТА” була дуже насиченою. Вона охопила не лише репрезентацію унікального українського шрифту, а й книжкової справи, короткий майстер-клас з каліграфії, обговорення поточних питань розвитку сфери культури та жваву дискусію щодо наукового підґрунтя історичних національних основ, на які спирається проект Рутенії.
Серед іншого, студенти дізналися, що відновлення візуального зображення української мови Василь Чебаник замислив ще 1971 року після зустрічі з ректором Лейпцизької вищої школи графіки та книжкового мистецтва, професором Альбертом Капром, який, почувши, що перед ним український каліграф, поставив митцю запитання: „Чому ви не розвиваєте свою абетку?”. Згодом Чебаник також дізнався, що у „Книзі абеток всіх народів і всіх віків” (1880) Карла Фаульманна „рутенська” абетка наведена окремо від „російської” абетки, що і стало відправною точкою для його творчих пошуків. І вони завершилися досконалим проектом, за який автор отримав Шевченківську премію. Більше того, Рутенія вже поступово впроваджується в життя. От і Національна академія мистецтв України прийняла рішення про необхідність запровадження Рутенії в офіційній графічній морфології і культурному обігу. Тож шрифти Василя Чебаника використовуються не тільки нею, а й багатьма іншими поважними науковими установами, зокрема й національним університетом „Києво-Могилянська академія”. Автор Рутенії оформив новим шрифтом церемоніальний примірник Конституції України, на якій складають Присягу Президенти України
Потужну підтримку проект „Графіка української мови” отримав від українських військових, які використовують шрифти Чебаника у своїх друкованих виданнях. А 27 червня 2021 року в Києві урочисто відкрили сквер імені Героя України Максима Шаповала, напис на пам’ятному знаку у ньому виконаний Рутенією.
Школа №219 Оболонського району Києва першою запровадила її вивчення і зробила цей процес системним. Тут започаткували проект „Я хочу не лише чути мову, а й бачити – родина Рутенія – Код Нації”. А до цьогорічного Дня народження Тараса Шевченка, громадська ініціатива інфоВАРТА провела репрезентацію проекту „Рутенія Графіка української мови” в бомбосховищі цього навчального закладу, про що телеканал „Київ” зробив сюжет.
У грудні 2020 року в Нью-Йоркському видавництві „Алмаз” побачив світ альбом-монографія заслуженого діяча мистецтв України Романа Петрука „Полотно душі”. Це перше в світі видання, що надруковано винятково на шрифтовій гарнітурі „Рутенія”. Його примірник представлений в Бібліотеці Конгресу США.
Та найголовніше, що нова абетка пішла, як то кажуть, у народ. Її вже можна побачити на вивісках крамниць і ресторанів, у рекламах. Тож, напевне, недалекий той час, коли вся Україна візуально сприйматиметься у книжках, написах, скорописах саме як Україна, а не росія.
Олександр Вівчарик,
Фото автора і Олександра Друганова
реклама