У Черкасах розпочав роботу інклюзивний «Табір пригод» для дітей та молоді з інвалідністю. Його організували на базі Центру комплексної реабілітації «Жага життя». Це вже не перша ініціатива в місті, що демонструє: про родини, які виховують дітей з інвалідністю, тут не забувають.
У програмі квести, екскурсії, тематичні зустрічі, командні ігри на свіжому повітрі. Табір розрахований на тих, хто вже відвідує Центр, тож учасники добре знають одне одного і почуваються в безпеці.
Валентина Вовк привела сина Євгена, який має синдром Дауна. Поділилася, що він тут уже третій день. Хоч Євген не говорить, але коли мама приходить забирати його, не хоче залишати табір. Жестами дає зрозуміти, що йому тут подобається.
– Спокійно можу зайти на базар чи зробити справи по дому, не хвилюючись, що він сам. Не треба постійно брати його з собою. У нас зараз ремонт, тому такий перепочинок дуже доречний. Євген обожнює музику, а тут її часто вмикають. Йому подобається бути серед дітей, тягнеться до них. Удома ж – лише я і син, – поділилася Валентина Вовк.
Проєкт реалізується у співпраці міської ради з Черкаською обласною організацією Товариства Червоного Хреста України. Про безпеку та дозвілля дбають вихователі Центру «Жага життя» й волонтери Червоного Хреста, розповіла в коментарі «Прочерку» керівниця Центру Наталія Воронкіна.
– Цьогоріч ми вперше організували табір – це була наша давня мрія. Ідею виношували давно, але довго не вдавалося знайти партнера. Відгукнулася Черкаська обласна організація Товариства Червоного Хреста, вдалося створити спільний проєкт «Табір пригод». Усі витрати вони взяли на себе. Об’єднає табір близько 40-45 учасників – дітей та молодь з інвалідністю.
Ініціатива важлива, зокрема, через те, що дозволяє зберегти соціальний досвід, який учасники здобули під час занять у Центрі, навіть у період літніх канікул, наголосила Наталія Воронкіна.
– У нашому реабілітаційному центрі ми надаємо послуги з реабілітації, проте влітку, як і в освітніх закладах, персонал – педагоги, вихователі – іде у відпустку. Це необхідний час для відпочинку й відновлення ресурсу, адже їхня робота потребує великої віддачі. Водночас наші клієнти також йдуть на умовні «канікули». Щоб не переривати процес реабілітації та підтримки, ми організували альтернативну форму, – пояснила вона.
Організаторка культурно-дозвіллєвої діяльності реабілітаційного центру «Жага життя» Наталія Байда каже, що її обов’язки не змінилися. Та з початком табору з’явився обмін досвідом: волонтери Червоного Хреста допомагають з активностями, навчаються працювати з людьми з інвалідністю.
– Хтось із дітей відкритий і легко йде на контакт, хтось – навпаки, уникає великого скупчення людей. Перебування в таборі дає можливість адаптуватися: спочатку в безпечному, невеликому колі, – сказала пані Наталія.
Сьогодні вихованці реабілітаційного центру разом створили прапор табору: спершу малювали, яким його бачать, а потім залишили відбитки долонь на білому полотні. Прапор майорітиме на флагштоку до кінця зміни, розповіли волонтери Червоного Хреста.
– Намалювала смайлик – це означає, що в мене гарний настрій. Ще додала червоний хрестик. Ніколи раніше не була в таборах, але тут мені дуже подобається: люблю малювати, співати й грати з друзями, – розповіла вихованиця Людмилка.
Програма розрахована на місяць і передбачає дві зміни. Перша – для молоді з інвалідністю, друга – для дітей. Кожна зміна триватиме два тижні. Перші два тижні учасники вчитимуться волонтерства. Потім разом із Червоним Хрестом допомагатимуть у групі для дітей з інвалідністю.
Юлія Капуш
реклама