У рамках відзначень Дня Незалежності України на Тарасовій Горі працівники Шевченківського заповідника зустріли земляків Олекси Гірника, калушан. Аматорський колектив "Легенда" пречудово, щемливо відтворив дух часу совєцьких переслідувань Гірника у виставі «Вогонь безсмертя», постановка якої відбулася біля самої Святині. Зворушено мовив подячне слово до канівчан і працівників Заповідника син Олекси Гірника Євген за збереження пам'яті про батька. Вразили калушан спогади Олександра ГНУЧОГО, який як міліціонер був свідком подій того страшного дня…
Олекса ГІРНИК...Герой України. Акт самоспалення 21 січня 1978 року - це акт його протесту. 6 січня того ж року в прощальному листі до своєї дружини написав:
"Я ішов простою дорогою, тернистою. Не зблудив, не схибив. Мій протест – то сама правда, а не московська брехня від початку до кінця. Мій протест – то пережиття, тортури української нації. Мій протест – то прометеїзм, то бунт проти насилля і поневолення. Мій протест – то слова Шевченка, а я його тільки учень і виконавець". А в листівках, які писав два роки поспіль , аби донести у такий хоча б спосіб правду до українців, читаємо:
«На знак протесту спалився Олекса Гірник з Калуша. Тільки в цей спосіб можна протестувати в Радянському Союзі!». Хай живе Самостійна Соборна Українська Держава (радянська, та не російська)".
Після цього він облив себе керосином та підніс до грудей запальничку...
Шира подячність Леся Кирилович (депутатці Калушської міської ради) за ідею такого заходу та Лесі Піцик (головній режисерці постанови).
З оптимізмом щодо нашої перемоги над віковічним ворогом, виступив Микола Томенко. До речі, зворушливою була зустріч Миколи Володимировича із Євгеном Гірником, адже у свій час обидва були депутатами Верховної Ради…
Про це інформують в заповіднику Тарасова Гора