Полярники-черкащани Микола Старинець, Олександр Полудень та Володимир Храпач доєдналися до відкриття експозиції «Україна в Антарктиці: дослідження та незламність».
Фотовиставку відкрили в Черкаському ЦНАПі, з нагоди річниці підписання меморандуму про передачу Україні від Великої Британії станції «Фарадей», що нині має назву «Академік Вернадський».
– Там холодно, – відповідає жартома старожил експедицій Микола Старинець на питання «Як там в Антарктиці?».
Технічний фахівець на «Вернадському» Володимир Храпач сказав, що на станції вони створюють умови, щоб команда почувалася, як вдома: забезпечують водо-, електро- та теплопостачання. Він взяв участь у двох річних та п’яти сезонних експедиціях.
Олександр Полудень, учасник п’яти річних експедицій, розповів, як на станції відзначають середину зими – свято Мідвінтер. У цей день відбувається посвята новачків у крижаній воді.
– Існує така традиція, що кожен полярник повинен з галстуком скупатися в Південному океані.
До заходу долучилася онлайн лікарка 29-ї української антарктичної експедиції з Канева Іванна Котурбаш. Вона описала погоду на станції «Академік Вернадський».
– Зараз у нас температура, приблизно, до -5 градусів Цельсія. Утім, можуть бути пориви вітру від 16 до 20 метрів, через це холодно.
Іванна Котурбаш закликала всіх не боятися мріяти, подавати заяви на експедиції.
Очільник Національного арктичного наукового центру Євген Дикий підкреслив, що Україна переживає непрості часи, проте в нас жива наука:
– Першочергово ми маємо подякувати всім, хто зараз тримає на собі лінію, яка відділяє нас від зла. Українських полярників більше на фронті, ніж на станції натепер. На станції 14 людей, а 24 людини стали на захист країни.
Усі охочі зможуть переглянути виставку до 20 серпня. Вона складається з 27 фото про дослідження українців в Антарктиці, природу континенту, зміну клімату. Представлені антарктичні артефакти, костюм полярника.
Юлія Капуш
Читайте також:
Як же зустріла нас Атлантика? – канівчанка вирушила на станцію «Академік Вернадський»