Пані Галина ходить з торбинкою по бульвару Шевченка в Черкасах. Вона показує, скільки каштанів вдалося назбирати. Сьогодні вона їх продасть по 5 гривень за кілограм. Каже, якби вистачало грошей на життя, не займалася б цим.
– Буде хоч якась добавка до пенсії. Отримую 3 тисячі 300 гривень. Раніше й 3 не отримувала, підняли. Усе підщитую, торік продала каштанів на 650 гривень. У тому році їх й вродило більше, може засуха, зараз важче знайти. Збираю вдруге.
Вона чула, що з плодів каштана роблять ліки в домашніх умовах, але сама цим не займається, додала пані Галина.
– Розкладаю їх удома по кутках, щоб міль не заводилася, – поділилася вона народним методом.
З бульвару Шевченка пенсіонерка везе каштани до себе в Південно-Західній район, там їх скуповують у пункті прийому вторсировини.
Біля неї збирала плоди ще одна жінка літнього віку. Вона побажала залишитися анонімною. Їй також не вистачає пенсії, і поки не знає, де зможе здати плоди.
Пан Анатолій зі Сміли теж раніше збирав каштани, щоб продати. Каже, торік їх скуповували в місті по 3-4 гривні за кілограм.
– Дехто займається цим з ранку до вечора, здають мішками. Минулого року люди навіть викидали зібрані каштани, бо вже не приймали. Цього сезону бачив мало оголошень про купівлю, порівняно з тим, як було раніше.
У Черкасах і сусідніх населених пунктах цього року планує скуповувати каштани Олександр Ляшенко. Дату, коли їх можна буде починати приймати, пану Олександру повинен незабаром повідомити замовник. Нова ціна вже відома: 5 гривень за кілограм. Минулого року було 4.
– Торік каштани приносили внутрішньо переміщені особи, приходило багато пенсіонерів, був навіть депутат, а ще черкаські школярі влаштували акцію – виручені кошти передавали на потреби ЗСУ, – розповів чоловік.
Де розмістить пункти прийому плодів каштана, Олександр Ляшенко поки не вирішив.
– Ми намагаємося скуповувати каштани неподалік від місць, де вони ростуть, щоб люди не носили далеко. Потім сировина надходить до фармацевтичних компаній. З них виготовляють ліки, косметику, також використовуються як харчова добавка.
За словами пана Олександра, траплялися випадки, коли каштани йому здавали тоннами.
Основні вимоги: щоб плоди не були забрудненими, битими.
Після спілкування з людьми, які займаються збиранням каштанів, стало зрозуміло, що їх зазвичай скуповують у пунктах прийому вторсировини. Оголошення щодо купівлі плодів можна знайти в інтернеті, на дошках оголошень.
Матеріал підготовлено за підтримки “Голоси України” (Voices of Ukraine) – це програма Європейського центру свободи преси та медіа з підтримки українських медіа, сюда входить і проєкт стипендій. Ця програма є частиною Ініціативи Ганни Арендт, яка реалізується Міністерством закордонних справ Німеччини та Федеральним комісаром з питань культури та медіа, та спрямована на підтримку журналістів, які перебувають у небезпеці.
Юлія Капуш
реклама
Коментарі
І не ліньки ж було таку хрінотєнь наклацувати...
Щоправда, великі...
але по п'ять рублів...
але дуже великі...
а сьогодні були по три,
але маленькі, але по три...
але маленькі...
зате по три...
хоча зовсім маленькі...
тому по три...
хоча маленькі...
зате по три...
А це три,
але маленький
але сьогодні...
А ти вчора за п'ять...
але великий... але вчора...,
і сьогодні тут
але три
але маленький
але по три. І сьогодні.
А ті були по п'ять,
але вчора
але дуже великі,
тобто тобі вчора було п'ять і ти був дуже великим,
і ці маленькі, і сьогодні, і втрьох.
Ось і вибирай,
на п'ять, дуже великий, але вчора,
чи три, маленькі, але сьогодні, зрозуміли?
Зразу впізнала - рідні наші, черкаські каштани. Піду шось напишу по цьому случаю.
В 60-ті та 70-ті з усього міста бабусі везли здавати в заготконтору фрукти та ягоди з власного саду, а дехто - й не з власного! :) Бо на колгоспну пенсію 15-20 рублів прожити було не легше, ніж сьогодні на 3-4 тисячі гривень.
Стрічка RSS коментарів цього запису