Нещодавно журналістка інтернет-видання «Прочерк» спілкувалася з мешканцями Черкас, яким вдалося реалізувати свої ініціативи з допомогою коштів громадського бюджету.
Директорка департаменту фінансової політики Черкаської міської ради Тетяна Харенко розповіла в коментарі виданню «Антена», чому програма опинилася на паузі та яка є альтернатива.
– У 2015 році місто Черкаси, разом із Черніговом та Полтавою, було одним із найперших міст України, яке запровадило громадський бюджет. Черкаська міська рада розробила програму, яка полягала в тому, що люди подавали свої проєкти, а департаменти міської ради оцінювали ці проєкти на реальну можливість реалізації за бюджетні кошти. Потім проводилося голосування серед мешканців міста. Ініціативи, які набирали більшу кількість голосів, у межах суми, виділеної в бюджеті, реалізовувалися в наступному році, – сказала Тетяна Харенко.
З роками програма зазнавала змін. Це стосувалося й поділу на «малі» й «великі» проєкти, якого не було спочатку.
У 2022 році почалося повномасштабне вторгнення. Ресурс, який був направлений того року на реалізацію проєктів, спрямували на силовий блок.
– Протягом певного часу напрям був заморожений. У 2023 році ми провели опитування серед населення, щоб з'ясувати, чи доцільно в період військового вторгнення робити цю програму. Ті проєкти, за які проголосували, мали б вже зовсім іншу вартість. Треба було змінювати програму, щоб реалізувати їх. Згідно з результатами опитування, більше третини черкащан вирішили, що це – недоцільно, – пояснила директорка департаменту фінансової політики.
Вона також зазначила, що наразі існує альтернатива. Всі зміни до бюджету проводяться в бюджетній комісії. Її може відвідати кожен, й брати участь в обговоренні. Є відкритою сесія міської ради. Усі охочі, перед ухваленням рішення на сесії, можуть ознайомитися на сайті міської ради зі змінами до бюджету. Звертаються з проблемами й до депутатів зі своїх округів.
Юлія Капуш
реклама