реклама Делікат

Жителі Черкащини, як і всі українці, можуть скористатися Міжнародним реєстром збитків, щоб у перспективі отримати компенсацію за зруйноване житло, втрату майна чи моральні збитки. До реєстру в грудні додали нові категорії заяв про збитки. Юристи громадської організації «Черкаський правозахисний центр» під час зустрічі з переселенцями в Корсуні розповіли про оформлення документів і проконсультували щодо процедур.

Зустріч відбулася у місці компактного проживання переселенців, у яких було багато наболілих питань, зокрема, щодо відшкодування за втрачене житло, адже більшість осіб були зі сходу України.

Юристи пояснили, що з квітня в Гаазі працює Міжнародний реєстр збитків для України. Це компонент міжнародного компенсаційного механізму — спеціально створеного інструменту, за яким планують виплачувати українцям відшкодування.

Поки що в реєстрі накопичують дані, виплачувати компенсації планують згодом.

photo_2025-01-22_12-24-04

– Наша організація увійшла до платформи, яка буде займатися наданням компенсацій на міжнародному рівні у якості представників від громадянського суспільства. Ви вже подали заяви до «Дії», якщо хтось не подав, ми допоможемо ,проконсультуємо. Та у чому різниця між національним компенсаційним механізмом та міжнародним реєстром збитків. Це дві різні структури, різні історії. Подання до «Дії» - це подання на компенсаційний механізм, що розробила держава. І тут виплачуються кошти за рахунок держбюджету, за рахунок коштів міжнародної допомоги. А щодо міжнародного механізму відшкодувань – то це кошти, що будуть спрямовані з усіх ресурсів рф, які знаходяться за кордоном. І це будуть різні джерела коштів, різна компенсація. І якщо внутрішній компенсаційний механізм не дозолятиме отримати в короткостроковій перспективі якісь кошти за втрачене майно, то міжнародний компенсаційний механізм спрацюватиме, - роз’яснив Тарас Щербатюк, голова організації.

– І щодо міжнародних компенсацій, то там буде 45 позицій. Компенсацію люди зможуть отримати навіть тому, що вони змушені були виїхати з домівок, що їх рідних вбито чи поранено. І це дуже важливо. Тож заявки до міжнародного компенсаційного механізму треба подавати. І від кількості заяв буде залежати ефективність роботи цього компенсаційного механізму і можливість наповнення бюджету. Адже якщо ми будемо говорити, що подались лише тисяча осіб, то міжнародна спільнота скаже, що це мало. Тому всім треба робити заяви, подаватися. І це нічого не коштує, але це покаже міжнародній спільноті кількість постраждалих. І подавши заяву, ви зможете претендувати вже по двох компенсаційних механізмах: так-званому, внутрішньому і зовнішньому. І слід, щоб ці заявки були професійно заповнені. Проте важливо в юридичному плані все зробити правильно і тут можуть допомогти юристи. І треба працювати на багатьох рівнях. Більше того, людина може подати декілька заяв. Станом на сьогодні відкриті дві категорії: щодо вбитих та поранених та щодо зруйнованого майна. Далі поступово відкриватимуться всі категорії. І експерти компенсаційного механізму, які бачитимуть, що люди страждають по багатьом категоріям, вважатимуть за пріоритетність дати кошти тим, хто постраждав по багатьом категоріям.

photo_2025-01-22_12-24-21

До речі, ні один компенсаційний механізм в світі не діяв ще під час збройного конфлікту, як офіційно в документах називають війну. Тобто механізм компенсацій починав діяти після завершення конфлікту. Але по Україні може бути інакше.

- Світова спільнота бачить, що люди страждають, потребують допомоги, житла. І слід подавати заявки, бо від їх кількості також залежать можливі відшкодувань. І кількість заяв має показати, що у нас не декілька сотень, а мільйони постраждалих...

реклама

Інші матеріали по темі:

Коментарі  

 
+2 #1 Правозахисний центр 23.01.2025 11:54
це ще одна чудова організація, численні співробітники якої займаються тим, що захищають те, чого не існує.
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 

Додати коментар

Звертаємо Вашу увагу, що "Прочерк" - це майданчик коректних дискусій!

Цікаві новини звідусіль

bigmir)net TOP 100