У Черкасах презентували збірку, присвячену людям, які постраждали внаслідок повномасштабної війни росії проти України. Захід відбувся в Черкаській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Тараса Шевченка за участю юристів, журналістів та інших представників громадськості.

IMG_20250630_111603

– Хоч подібних історій сьогодні вже багато, кожна з них має значення. Кожен голос заслуговує бути почутим. І в Україні, і за кордоном, – наголосив керівник проєкту та редактор видання Тарас Щербатюк у коментарі журналістці «Прочерку».

Було надруковано 100 примірників. За словами Тараса Щербатюка, їх передадуть, зокрема, бібліотекам, громадським організація, органам влади. Частина примірників поїде в Запорізьку, Херсонську та Чернігівську області – адже саме звідти родом більшість героїв збірки.

– У нас є документатори, які на місцях проводили інтерв’ю з людьми, що безпосередньо постраждали від воєнних злочинів. Розмови записували на аудіо, а згодом розшифровували й упорядковували для публікації, – пояснив Тарас Щербатюк.

Книга містить документальні свідчення про воєнні злочини, зафіксовані під час російської збройної агресії:

– навмисні вбивства мирних мешканців,

– катування,

– депортація цивільного населення,

– знищення будинків, лікарень, шкіл,

– використання забороненої зброї та інші злочини проти людяності, які грубо порушують норми міжнародного гуманітарного права.

Авторами видання стали Максим Степанов, кандидат історичних наук, керівник сайту Національної спілки журналістів України, та Наталія Єсіна, директорка громадської організації «Північна правозахисна група».

Максим Степанов поділився прикладами історій, які йому розповідали люди різного віку з різних регіонів.

IMG_20250630_113454

– Коли мені запропонували долучитися, я відразу погодився, бо розумів, що це важливо. Але, мабуть, тоді ще не до кінця усвідомлював, що на мене чекає. У журналістиці я понад 25 років, але ніколи не стикався з таким концентрованим болем і горем, як під час цієї роботи. Марія з села Біленьке, що на Запоріжжі, втратила чоловіка під час артилерійського обстрілу. Тоді її не було вдома – коли повернулася, не стало ані будинку, ані чоловіка. Ольга з Юр'ївки вийшла винести сміття, коли почула звук військового літака. Осколки влучили їй у спину. Вона перенесла 12 операцій, їй ампутували ногу. На той момент жінці було 60 років. Тетяна з Херсона стояла з сином у дворі, коли прилетів снаряд. П’ять уламків потрапили хлопчику в голову, постраждала й вона...

Збірку рецензував доктор історичних наук, професор Віталій Масненко. Він зазначив, що агресія спричинила формування української нації, ціною великих втрат і болю.

– Ми збираємо такі тексти не лише для того, щоб задокументувати злочини. У майбутньому, коли відбудеться трибунал, ці матеріали можуть бути використані як докази. Вони допомагають краще зрозуміти, що насправді відбувається в ході російсько-української війни. Було б добре зробити якісний переклад, донести ці свідчення до міжнародної аудиторії, – сказав Віталій Масненко.

Книга створена в межах проєкту «Забезпечення захисту та підтримки постраждалих від війни в Україні», який реалізує громадська організація «Черкаський правозахисний центр» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

Юлія Капуш

реклама

Інші матеріали по темі:


Додати коментар

Звертаємо Вашу увагу, що "Прочерк" - це майданчик коректних дискусій!

Цікаві новини звідусіль

bigmir)net TOP 100