Пам’ятник Пушкіну на Черкащині, який Мінкульт дозволив деколонізувати, замотали у клейонку. Очевидно, таким чином його сховали від стороннього ока, щоб не обливали фарбою, адже такі випадки вже траплялися останнім часом.
Нагадаємо, Міністерство культури та стратегічних комунікацій видало наказ щодо чотирьох пам'яток у місті Кам'янка Черкаської області, що не підлягають занесенню до реєстру об'єктів культурної спадщини. Тепер ці об'єкти офіційно можна демонтувати.
Йдеться про пам'ятник Петру Чайковському, Олександру Пушкіну, пам'ятник декабристам та стелу декабристів. Проте якщо одні пам’ятники просто стоять, то пам’ятник Пушкіну замотали подалі від очей.
Довідка від «Читомо»: Літературно-меморіальний музей О. С. Пушкіна створили до 100-річчя з дня смерті поета в лютому 1937 року. Згодом, у 1940-му, до назви додали Петра Чайковського, знову ж таки, на честь 100-річчя з дня його народження. З того моменту музей називався «Кам’янський літературно-меморіальний музей О. С. Пушкіна та П. І. Чайковського». Місце для меморіалізації російських діячів у цей раз обрали не навмання. І Пушкін, і Чайковський у різні періоди бували в місті Кам’янка. Інколи зупинялися у флігелі будинку, де зараз розташований музей. Цей будинок має свою історичну назву — «Зелений будиночок». Він є найдавнішою пам’яткою Кам’янки, споруджений на початку ХІХ століття родиною Давидових. Здебільшого на екскурсіях в колишньому музеї розповідали про діяльність Камʼянської управи Південного товариства, очолюваної власником камʼянського маєтку В. Л. Давидовим; про перебування в Камʼянці Пушкіна та Чайковського.
Експонатів, присвячених Пушкіну, було небагато. Серед них збірка поезій «Пушкін і Шевченко» — її видали у Харкові в 1937 році. Книжка є фотоскопічним відтворенням лейпцизького видання 1859-го. Також у музеї можна було знайти фоторепродукції картин українських художників на пушкінську тематику і портрети поета, вишиті хрестиком. На території музею відбувалися події, присвячені Пушкіну, наприклад: «Літературно-музичний вечір про українське коріння роду Пушкіних» і «Дитячий ранок памʼяті Олександра Пушкіна» — на ньому дітям з місцевого садочка розповідали про життя російського поета, показували мультики за мотивами його казок, а потім йшли до пам’ятника Пушкіна покласти квіти. Цей пам’ятник досі на місці, хоч Міністерство культури на початку листопада 2024-го офіційно дозволило демонтування — раніше пам’ятник був у реєстрі культурної спадщини. Депутати міської ради Кам’янки проти знесення. Натомість невідомі містяни вже неодноразово обливали пам’ятник фарбою.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Черкасах «українізували» пам’ятник Пушкіну
У лютому 2022 року Кам’янський літературно-меморіальний музей О. С. Пушкіна та П. І. Чайковського востаннє відсвяткував день свого відкриття. Уже 17 квітня 2022-го музей повідомив про початок процесу перейменування та реекспозиції. Зокрема зазначили, що зараз імена, в честь яких названий музей, насамперед асоціюються з «великою російською культурою» і в умовах війни неприпустимо надалі залишатися її частиною. Водночас музей заявив, що не веде боротьби з постатями поета та композитора, яких неможливо викреслити з історії Кам’янки, і в оновленій експозиціїї вони будуть представлені. Утім, наприкінці 2024-го в коментарі для «Читомо» це заперечили, запевнивши, що ні Пушкіна, ні Чайковського в новій концепції не буде. Пояснили, що якщо гості цікавитимуться ними, тоді співробітники розповідатимуть.
Після початку повномасштабного вторгнення, у квітні 2022-го, у заповіднику, до якого належить Зелений будиночок, провели науково-методичну раду, і всі наукові співробітники проголосували за зміну концепції та перейменування музею на «Меморіальний музей “Зелений будиночок”».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Пушкін, Чайковський, декабристи: чому Кам'янка на Черкащині досі є твердинею російської культури?
реклама
Коментарі
А що ти хтів!
Що ти верзеш? Чому на постамент, на якому стоїть кацапський "ріфмопльот" ми повинні когось ставити ? З якого дива?Пушкін теж не в Кам"янці народився. А з приводу Героя України - то кожен солдат-кам"янчанин, який зараз захищає нас, або загинув на цій війні, уже ним є.Чи ти так не вважаєш? І взагалі - вся оця колотнеча навколо "мужика в пиджаке" вже надоїла.Видно в Кам"янці ще багато хто не розуміє що спочатку хтось ставить пам"ятники кацапам, а потім кацапські загарбники приходять ці памятники "визволяти"....
Як кого? Леніна — батька української нації! Або ставте пам'ятник Путіну, інших варіантів не бачу!
СБУ, твою мать, ти де?
А кого поставимо на постамент? Ні один великий український діяч, поет, письменник, науковець в Кам'янці не народився і не проживав. Навіть немає ні одного Героя України!
Стрічка RSS коментарів цього запису