2 травня в Смілі відбулося відкриття літнього сезону міського парку культури та відпочинку. Подія приємна для смілян, особливо для малечі. Адже цього дня традиційно працюють виставки-продажі місцевих майстрів декоративно-ужиткового мистецтва, свою вправність демонструють вихованці спеціалізованих навчальних закладів, з концертом виступають обдаровані діти, працюють атракціони, для найменших організовують ігрові анімаційні програми і конкурси, переможців яких нагороджують призами. Про все це дбає смілянський відділ культури і невеличкий колектив працівників парку під керівництвом непосидючої Вікторії Хандусь.
Цього разу захід несподівано відвідали далекі гості, що додало йому особливості і ще більшої святковості. Адже на нього завітала офіційна делегація з французького міста Бургуен-Жальє ( регіон Овернь-Рона-Альпи, департамент Ізер) на чолі з мером паном Вінсентом Шрікі.
Дружба між містами, ще й із різних країн, з’являється не на порожньому місці. Вона виростає з людських контактів. От і делегація з Франції приїхала до Сміли не просто так. Вона прибула, щоби укласти угоду про побратимство. Нині, у критичний для України час, Франція рішуче стала на наш бік, допомагає нам вистояти у війні. І кілька десятків дітей зі Сміли, зокрема і військовослужбовців, що захищають Україну від агресії росії, вже знають про французьку приязнь і гостинність не з чуток. Торік вони побували в Бургуен-Жальє, де відпочили, набралися сили і позитивних емоцій.
Поїздка стала можливою завдяки неурядовій європейській ініціативі „Європейський Прихисток” („Europe Prykhystok”), яку було започатковано в квітні 2022 року у Франції, Україні та Польщі для підтримки людей, котрі рятуються від війни в Україні. У складі делегації в Смілі був і керівник проектів „Європрихистку” Франсуа Трезор’є разом з дружиною Юліаною Химчук-Трезор’є. Подружжя й організувало ту поїздку юних смілян. А почалося все ще в березні 2022 року, коли Юліана вийшла на контакт із заступницею міського голови Сміли Тетяною Карло. Потім між містами були проведені телемости. Цікаво, що Юліана теж смілянка, свого часу вона закінчила тут школу №11, перемагала в конкурсі юних талантів „Пролісок”. Згодом навчалася в закладі культури у Полтаві. 2013 року в Севастополі вона познайомилася з Франсуа Трезор’є. З того часу вони разом. Наразі живуть у Львові.
Франсуа ж народився у невеличкому селі поблизу Ліона. Але чудово розмовляє українською, полюбляє вбиратися у вишиванку. Захоплюється вивченням мов, створенням музики та читанням. До повномасштабної війни мав свій бізнес, та зараз зосередився на благодійній діяльності. Трезор’є керує двома освітніми компаніями і є співзасновником гуманітарної недержавної організації. Він допоміг понад 2000 українцям знайти притулок у Франції. Крім того, запустив мобільні клініки в Донбасі та організував десятки гуманітарних конвоїв у найбільш постраждалих від війни районах. Дружина допомагає йому у всьому.
Гості з Франції ґрунтовно познайомилися зі Смілою: вони відвідали підприємства міста, заклади освіти, культури, медицини, спорту, побували в музеї, їм показали і місце прильоту російської ракети у грудні 2023 року. Тоді були зруйновані численні будівлі, постраждали люди. Неабияке враження справила на них і зустріч із паралімпійським чемпіоном з параканое Владиславом Єпіфановим під час регати на Тясмині.
Вихованці дитячої кімнати „Юнік” при Будинку культури станції імені Тараса Шевченка (зліва-направо) Єва Помазан, Грета Витвицька, Софія Євтушенко і Варвара Краснюк були раді, що гостям з Франції сподобалася їхня картина „Жовті троянди”
А відвідування філії №5 міської бібліотеки імені Олени Журливої стала дуже приємним сюрпризом для Юліани Химчук-Трезор’є. Адже наразі ця книгозбірня працює в її рідній школі. Тож, коли гості з Франції з захопленням дізнавалися про діяльність волонтерського осередку бібліотеки „Дивовижні українці”, Юліана була приголомшена неочікуваною зустріччю зі своєю першою вчителькою Валентиною Бердовою, котра саме прийшла по книжки. Їхнім емоціям не було меж.
Не було меж емоціям і гостей у міському парку. Приязнь смілян їх просто розчулила. Тож вони залюбки з ними спілкувалися через чарівну Юліану, пригощалися смаколиками і варениками, які наготовили студенти Смілянського технологічного фахового коледжу Національного університету харчових технологій.
Дуже смачним кулішем і варениками пригостили їх і працівники психоневрологічного інтернату. До речі, виставка робіт їхніх підлеглих була чи не найкращою на святі. До всього, керівник закладу Тетяна Мороз порадувала гостей подарунками, тепло подякувала їм за допомогу Україні. Французи були зворушені. Не дивно, що свій виступ перед учасниками свята Вінсент Шрікі підсумував нашим національним гаслом „Слава Україні!”. Відчувалося, що вигукнув він його щиро.
Опісля гості і господарі спільно висадили тут таки алею дружби з ялинок. Того ж дня відбулася офіційна церемонія підписання угоди про побратимство Сміли з французьким містом Бургуен-Жальє. У її тексті вказано, що метою угоди є розвиток та поглиблення міжнародного міжтериторіального співробітництва та партнерства між Смілою і Бургуен-Жальє. Відтепер вони міста-побратими.
Міський голова Сміли Сергій Ананко (зліва) і мер Бургуен-Жальє Вінсент Шрікі садять ялинку на алеї дружби
Фото автора і надані Тетяною Карло
реклама