Актуальні питання життєдіяльності Черкащини обговорили на обласному засіданні Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України. Він зібрав учасників онлайн і офлайн.
На початку заходу керівники громад області отримали роз’яснення про корпоратизацію комунальних підприємств. Зокрема, від співавтора закону, народного депутата України Олексія Мовчана. Як він наголосив, мова не лише про технічну зміну форми господарювання, а й про запровадження принципів прозорості, підзвітності й ефективності.
Далі присутні обговорили реформу освіти, зокрема, старшої школи. Замість традиційного формату навчання, в Україні впроваджують систему профільних ліцеїв. Такі заклади мають стати базою для поглибленого вивчення предметів, відповідно до інтересів і планів учнів у виборі професії.
— Ми маємо бути в комунікації з батьками, учнями, в цілому з жителями громад, — наголосив начальник Черкаської ОВА Ігор Табурець. — Важливо пояснювати їм, що реформа не стосується початкових шкіл та не має на меті закриття гімназій. Змінюється лише структура старшої школи: учні профільної школи, а це 10-12 класи, навчатимуться окремо від початкової та, за кращого сценарію — від 5-9 класів. Ця реформа – не лише адміністративне рішення, а й стратегічний крок до якісної, орієнтованої на потреби учня освіти, яка дає можливість кожному розвиватися в обраному напрямі.
Процес трансформації старшої школи в профільні ліцеї має завершитися 1 вересня 2027 року. Нині громади формують перспективні плани мережі своїх освітніх закладів.
Їхні представники на конгресі поділилися досвідом. Зокрема, заступниця міського голови Черкас Анастасія Чубіна розповіла про 2 освітні проєкти в обласному центрі.
— Нині працюємо над створенням військового ліцею, — зауважила вона. — Зважаючи на нинішню ситуацію в країні, важливо, щоб діти мали не лише теоретичні знання, а й практичні навички. Ми хочемо набрати на конкурсній основі 150 учнів, з 8 по 11 клас. З 1 вересня заклад буде розміщено на базі однієї зі шкіл, але в майбутньому плануємо, щоб він був окремо. Ще у пріоритеті створення наукового ліцею шляхом реорганізації Черкаського фізико-математичного ліцею.
Про проведення освітньої реформи у Шполянській громаді розповіла заступниця міського голови Ірина Каландирець.
— Нині проводимо оптимізацію закладів освіти, — пояснила вона. — Працюємо над створенням одного профільного академічного ліцею без початкової школи. У ньому навчання продовжать близько 50% випускників 9 класів. Також плануємо провести реорганізацію малокомплектних шкіл.
За підсумками обласного засідання, сформовано подальшу “дорожню карту” для роботи за профільними напрямами.
Пресслужба Черкаської ОВА