2070 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування перебувають на обліку в Черкаській області. Із них 1367 виховуються в родинах опікунів. Ще 580 дітей мають правові підстави для усиновлення.
Начальниця обласної Служби у справах дітей Оксана Покатілова детально розповіла про різні форми виховання дітей і які з них найпоширеніші на Черкащині.
Вона зауважила, що, на відміну від дітей-сиріт, не всі діти, позбавлені батьківського піклування, можуть бути усиновлені.
– Не мають правових підстав для усиновлення діти, чиї батьки перебувають у полоні, на тимчасово окупованій території, тривало хворіють, перебувають під слідством або відбувають покарання у місцях позбавлення волі. Це також стосується дітей, яких відібрали у батьків без позбавлення їх батьківських прав. Ситуація може змінитися, і батьки зможуть повернутися до дітей. Таким дітям надають статус позбавлених батьківського піклування, – сказала Оксана Покатілова.
Існують чотири форми виховання: усиновлення, опіка та піклування, прийомна сім'я, дитячий будинок сімейного типу.
Опіка та піклування – найпоширеніша форма. З початку року в родини опікунів влаштували 57 дітей, додала фахівчиня.
– Опіка встановлюється над дитиною у віці до 14 років, піклування – від 14 до 18 років. Здебільшого опікунами стають рідні: бабуся, дідусь, тітка, дядько, повнолітні брати, сестри, хресні батьки, – пояснила Оксана Покатілова.
Станом на сьогодні в області є 117 прийомних родин, у яких виховуються 203 дитини-сироти та дитини, позбавлені батьківського піклування. З початку року влаштовано 20 дітей.
– Прийомна сім'я – це подружжя або окрема особа, які беруть на виховання від однієї до чотирьох дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування. Дитина може перебувати в такій родині до повноліття або до 23 років, якщо навчається у закладі вищої освіти.
На Черкащині функціонує 60 дитячих будинків сімейного типу, де виховують 364 дитини. З початку року влаштовано 25 дітей. У дитячий будинок сімейного типу влаштовують від п’яти до десяти дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування.
Оксана Покатілова додала, якщо в родині вже є біологічні діти, загальна кількість не повинна перевищувати 10 осіб.
– Усиновлення є найкращою формою влаштування посиротілої дитини, – підсумувала спікерка. – Тільки у випадку усиновлення дитина знімається з сирітського обліку, отримує родину назавжди.
В області проживають понад 700 усиновлених дітей. Цьогоріч усиновлена 21 дитина.
На Черкащині розвивається послуга патронату – тимчасового догляду за дитиною, яка опинилась у складних життєвих обставинах. Дитина живе та виховується у сім’ї патронатного вихователя від трьох до шести місяців, поки їй та родині допомагають подолати труднощі.
У 24 черкаських територіальних громадах діють 47 таких родин. П’ять із них створили у 2025 році. До кінця травня планують укласти договори ще з п’ятьма родинами.
Юлія Капуш
реклама