У навчально-виховному комплексі у селі Крупське на Черкащині восени до першого класу підуть троє дітей.

Наповненість садочків на Черкащині. Суспільне Черкаси


Через проблеми з наповненістю дошкільний заклад на межі закриття, розповіла Суспільному його директорка Любов Безкровна.

За словами завідувачки ясел-садка № 57 Людмили Сільвашко, основною причиною зменшення кількості вихованців є виїзд батьків з дітьми за кордон через війну, однак на Черкащину приїздять переселенці з прифронтових територій. В окремих дошкільних закладах досі існують черги.

Як розповіла Людмила Сільвашко, у закладі зараз навчається 85 дітей:

"Ми є одним з найменш численних дошкільних закладів Черкас, у нас чотири групи й кожна дитина «на вагу золота». Тенденція на зменшення кількості дітей у нас уже не перший рік. Ще до повномасштабної війни у нас функціонувало шість груп, далі з початком воєнного стану групи почали зменшуватися — стало п'ять, і вже зараз три роки стандартно — чотири групи. Ми фактично наповнені десь на 70 відсотків".

Часто можна почути від батьків, що вони шукають безпечне місце для дітей, тому виїжджають за кордон, додала пані Людмила.

"Однак у нас, для роботи садочка дітей поки вистачає. Рятують ситуацію переселенці з прифронтових територій, або ті, хто переїхав з району в обласний центр".

В окремих дошкільних закладах досі існують черги:

"На сьогоднішні у нас в черзі 16 дітей раннього віку. Цього року ми наберемо можливо на п'ять дітей менше, ніж було минулого. Але на 100% впевнена, що ми свої групи наберемо, над цим дуже працюємо, працівники, всі кадри, тому що всі чудово розуміють, що наші діти — це відповідно і кадрове забезпечення", — розповіла Людмила Сільвашко.

У яслах-садку №2 "Сонечко" з початку повномасштабної війни дітей також поменшало. Однак кількість груп не скорочували: нині сто сорок три дитини відвідує шість груп, розповіла завідувачка дошкільного закладу Світлана Ховайба:

"Багато батьків змушені батьки й народжуваність стала меншою, тому в нас теж стало менше вихованців. Процес набору триває, ще зарано говорити про підсумки, тому що більшість діток буде приходити влітку. Ми намагаємось не скорочувати кількість груп".

За словами завідувачки, цього року "Сонечко" випустить 33 дитини, які вже восени підуть у перший клас. Заповнювати садочок допомагає розташування у центрі міста, адже тут навчаються діти як з Черкас, так і з довколишніх населених пунктів, чиї батьки працюють неподалік.

Проблем з наповненістю перших класів у черкаських школах цього року не буде, проте ситуація ускладниться через два-три роки, розповіла заступниця міського голови Черкас Анастасія Чубіна:

"Зараз показники кількості дітей стабільні та схожі на цифри 2024 року, але відголоски певної демографічної кризи, нестачі дітей, ми будемо відчувати за декілька років. Тому що дуже яскраво ця ситуація прослідковується по дошкільних навчальних закладах. Дітей стає менше і в місті Черкаси, і в цілому по Україні".

Наповненість садочків на Черкащині. Суспільне Черкаси


У навчально-виховному комплексі села Крупське, що на Золотоніщині певний час не було дошкільного навчання. У 2002 році створили короткотривалу групу для підготовки дітей до школи, розповіла директорка закладу Любов Безкровна. Нині під одним дахом в їх закладі функціонує садочок і школа.

"У закладі дошкільної освіти маємо лише шість діток, у закладі загальної середньої освіти – маємо 31 дитинку. Станом на 1 вересня троє діток підуть до першого класу і залишиться троє у садочку".

За словами директорки, Золотоніська міська рада підняла питання ліквідації закладу. Дітей, що залишаться, підвозитимуть до сусідніх садочка і школи. А от 23 працівникам, у разі закриття комплексу, доведеться шукати іншу роботу:

"Серед працівників є люди пенсійного віку, то зрозуміло, що коли заклад буде ліквідований, то вони підуть відпочивати, а вісьмом особам потрібне буде працевлаштування".

Із села виїжджають молоді люди й народжуваність падає, не в останню чергу через війну, додала Любов Безкровна.

За словами директорка Центру професійного розвитку педпрацівників Наталії Строкань, в самій Золотоноші кількість дошкільних закладів освіти що до, що після війни — не змінилася. Загалом у громаді 12 таких закладів і три навчально-виховних комплекси, з них один в селі Крупське може припинити роботу.

"Ми не можемо сказати, що є потреба в тому, щоб оптимізувати мережу дошкільних закладів освіти, зокрема, у місті Золотоноша. Люди, які переїжджають проживати до нашого міста, то кількість збільшується, і відповідно ми не відчуваємо у мережі якогось зменшення кількості дітей", — розповіла Наталія Строкань.

Збільшенню кількості дітей у садочках має допомогти новий закон "Про дошкільну освіту", коли садочки зможуть приймати немовлят від трьох місяців, додала директорка:

"Мами працюють, їм треба утримувати родину. Вони потребують, аби дітки були в дошкільних закладах".

Від п’ятнадцяти до вісімнадцяти тисяч дітей разом із батьками з початку повномасштабної війни залишили Черкащину, розповів начальник обласного управління освіти і науки Валерій Данилевський:

"Лише частково вдалося повернути цю кількість за рахунок переселенців. Наразі задокументовано 25 тисяч 391 дитина — це на рівні показників 2024 року. Ми порахували тих дітей, які будуть випускниками дошкільної освіти, підуть у школу і ті, які у нас мають залучитися до дошкільної освіти: у нас виходить позитивна динаміка — у межах 250-300 дітей буде залучено додатково. І це нас радує, тому що це наші люди, наш потенціал".

Однак, з його слів, заклади у деяких населених пунктах це не врятує.

"На жаль, у малих громадах кількість дітей зменшується, тенденція негативна зберігається. Тобто там дітей більше не стає, мешканців не стає, і відповідно, з часом певні дошкільні установи будуть закриватися".

Чи закривати заклад, додав пан Валерій, вирішують на рівні громади.

реклама

Додати коментар

Звертаємо Вашу увагу, що "Прочерк" - це майданчик коректних дискусій!

Цікаві новини звідусіль

bigmir)net TOP 100