реклама Делікат

З моменту введення в дію нового Кримінально-процесуального кодексу середньомісячне надходження матеріалів кримінального провадження на одного слідчого суддю по Черкаській області складає 20,92 матеріали. Але по Черкасах цей показник значно вищий, в обласному центрі на одного суддю припадає 66,86 матеріалів. Нагадаємо, інститут слідчого судді з'явився у зв’язку із набранням чинності нового КПК.

Чому зросло навантаження на суддів? Скільки черкащан стали присяжними суддями? Як саме запровадження інституту слідчого судді захистить інтереси простих громадян? Що змінилось в судовому процесі із набранням чинності нового КПК України? На ці та інші питання намагалися дати відповідь учасники круглого столу «Роль суду у виконанні положень нового КПК України», який провела Черкаська міська молодіжна громадська організація «Демократичні перетворення України» в рамках  проекту «Підвищення обізнаності населення щодо норм нового КПК України та перших результатів їх застосування на Черкащині».


Значне навантаження на слідчих суддів Черкас у обласній прокуратурі пояснюють, введенням в дію норми КПК України, яка передбачає, що матеріали кримінального провадження розглядаються за місцем досудового провадження.

- Це зумовлено тим, що у Черкасах знаходяться всі слідчі підрозділи СБУ, Податкової міліції, обласної прокуратури, слідче управління УМВС, тощо. От уявіть, лише в слідчому управлінні УМВС Черкаської області працює кілька десятків слідчих, у яких у провадженні перебуває значна кількість справ і всі вони звертаються з різними клопотаннями до слідчого судді. Тільки з Податкової міліції до суду надходить щотижня близько 60-70 різноманітних клопотань щодо тимчасового доступу до речей та документів, арешту майна, грошових стягненнь і так далі, – зазначає начальник відділу прокуратури Черкаської області Олег Троян.

У Державній судовій адміністрації України вже запланували збільшити кількість суддів. На Черкащині передбачається взяти на роботу сім суддів.

Правозахисники сподіваються, що запровадження інституту слідчого судді сприятиме дійсно об’єктивному розслідуванню.

- Слідчі міліції і прокуратура представляють одну сторону і раніше у цьому часто був перекос у бік обвинувачення. Зараз до  слідства долучили слідчого суддю, на якого покладено основні  обов’язки контролю за дотриманням правоохоронними органами прав і свобод людини. Усі слідчі дії, які пов’язані з обмеженням прав і свобод особи, мають бути проведені лише за рішенням слідчого судді. Учасники судового процесу також матимуть право оскаржити дії слідчих органів у слідчого судді. Будемо сподіватись, що він, як представник незалежної судової гілки, буде ефективним запобіжним засобом від порушень, – зазначив керівник аналітичного відділу Черкаського осередку Громадянської мережі «ОПОРА» Сергій Варич.

У свою чергу в обласній прокуратурі зазначають, що відповідальність за законність проведення розслідування несе прокурор-процесуальний керівник досудового розслідування.

- Новий КПК спонукає прокурора у питаннях захисту прав громадян діяти, так би мовити, на випередження, самому виявляти порушення і на них реагувати. Зараз у випадку суттєвих порушень для прокурора може бути застосована не тільки дисциплінарна відповідальність, а й цивільно-правова. Прокурор повинен самостійно відреагувати на порушення в ході слідства, але інститут слідчого судді це додаткова гарантія захисту, – переконаний начальник відділу Прокуратури Черкаської області Олег Троян.

Адвокат, член Громадської ради із дотримання прав людини при УМВС України у Черкаській області Василь Демчик вважає що і в старому КПК було достатньо умов, для того щоб дотримувались прав людини і в новому. Все залежить від виконавців службових осіб на яких покладено виконання функцій: прокурора, слідчого, співробітника міліції.

- От хай мені прокурор скаже скільки по ініціативі прокурорів було закрито кримінальних справ через відсутність складу злочину у людини проти якої було порушено кримінальну справу, розпочате досудове розслідування. Як при старому кодексі, так і поки що при новому вся діяльність прокуратури направлена на обвинувальний висновок. Міліція когось  піймала і прокуратура з самого початку починає її підтримувати. Погано зробили, що виключили з діяльності міліції дослідчу перевірку. Зараз по заяві будь-якого громадянина автоматично відкривається кримінальне провадження, а підозрюваний про це не знає. Захистити свої права він може лише з моменту коли йому пред’явили повідомлення про підозру. Навколо чоловіка, як то кажуть, вже яму вирили, щоб його поховати, а він ще ходить у весільному костюмі щасливий і веселий і будує плани на майбутнє…

За результатами проекту організація «Демократичні перетворення України» випустить спеціальну інформаційну картку «Ваші права при затримані чи арешті», яка буде безкоштовно розповсюджена серед жителів Черкас та Черкаської області. Ця картка буде такого розміру, аби її можна було покласти в паспорт чи інший документ і завжди мати з собою, щоб у будь-який необхідний момент нею можна було скористатися.

Всі бажаючі зможуть отримати пам'ятку звернувшись за тел.: 063-628-67-80

Про це інформують організатори.

реклама

Додати коментар

Звертаємо Вашу увагу, що "Прочерк" - це майданчик коректних дискусій!

Цікаві новини звідусіль

реклама Делікат

bigmir)net TOP 100