Саморобний шлагбаум і цілодобове чергування – у такий спосіб жителі села Вергуни оберігають своє житло та спокій. Їм заважаються багатотонники, які щодня курсують їхньою вулицею. Нею вантажівки вивозять граніт із місцевого кар’єра, йдеться в сюжеті «ВІККА-новин».
– Ми з головою сільради рахували: за годину проходить 50-60 машин. Машини йдуть по 40-50 тонн. Щодня, крім неділі, – бідкається житель Вергунів Микола Бегейма.
Проте підрахунки селян ставлять під сумнів на самому підприємстві. Вони суттєво розходяться з офіційною документацією.
– Наприклад, за 29 липня в нас відпущено 106 автомобілів, вантажопідйомністю 3-4 метри кубічні продукції. Маршрут їхній пролягав через село Степанки, пройшло там 106 автомобілів. Крім того, 49 автомобілів із 8 до 17 години проїхали через об’їзну дорогу, яка проходить через поле Вергунів, – зачитує документ головний економіст ПАТ «Мало-Бузуківський гранітний кар’єр» Олена Калашник.
Перевізники теж жаліються. Нині їм доводиться працювати у збиток.
– Через Вергуни ми робили по 5 ходок, а тут – 3. Це збиток і заводу, і нам заробіток менший виходить,– говорить водій Віктор Бондаренко.
А от у сусідньому Малому Бузукові конфлікт, що виник у Вергунах, вважають штучним. Микола Поповіченко живе на тій вулиці, якою нині вимушені об’їжджати вантажівки.
– У нас такий випадок був місяці 2 тому. Приїжджав молодий хлопець з Києва, зайшов до мене, мовляв, чого ви мовчите, що через ваше село їздять важкі машини. А йому відповідаю, що цей кар’єр – наше життя. Не було б кар’єру, то й села цього не було. Я так думаю, що просто хтось не хоче, щоб цей кар’єр працював, – припускає житель села Малий Бузуків Микола Поповіченко.
У Черкаській районній адміністрації дії заколотників узагалі називають протизаконними, адже люди блокують рух транспорту дорогою державного значення. А в тому, що конфлікт досі не вдалося владнати, говорить заступник голови Черкаської РДА, – вина сільської ради.
– Позиція сільради неоднозначна. З одного боку, ухвалює рішення. Минає кілька тижнів, це рішення змінюється, вноситься паралельне рішення. Ми протягом цих 4 місяців тільки переходимо від одного рішення до іншого – від об’їзної дороги до ремонту вулиці Леніна, – говорить заступник голови Черкаської РДА Леонід Котенко.
Керівництво Мало-Бузуківського гранітного кар’єру готове до компромісів. Селянам пропонує кілька варіантів вирішення проблеми: або капітально відремонтувати дорогу по вулиці Леніна з облаштуванням тротуарів, або ж звести з нуля об’їзний шлях.
– На сьогоднішній день адміністрація кар'єра і автоперевізники готові брати участь у будь-якому рішенні громади села для того, що б вийти з цієї ситуації. Будь то будівництво об'їзної дороги або ремонт Леніна з урахуванням розширення її, – запевняє голова правління ПАТ «Мало-Бузуківський гранітний кар’єр» Володимир Ніжніков.
реклама
Коментарі
Ага, щось таке я в Корсуні бачив. Гєна Бобов переймається за якість доріг, по яких їздить сам
залізна логіка р*га - "наш хазяїн - це наше життя". То нехай хазяїн будує дорогу і буде вдячний тим хто на нього вкалує
А пазики?
побудувати 1.5 км дороги поза с.Бузуків з виїздом за с. Степанки.
Це відразу ж розгрузило б дорогу через Бузуків, Степанки і Вергуни, а також перевізникам скоротилоб плече перевезення мінімум на 5 км.
Але владі начхати на жителів Степанок-Бузукова- Вергунів, які дихають пилякою і у яких руйнуються хати від багатотонних автоприцепів, владі начхати на руйнацію доріг через ці села, які не проектувались під такі ваговози.
Тому жителі сіл прийняли єдиновірне рішення - захищати себе, своє здоров"я, свою власність (а дороги є власністю територіальних громад цих сіл) і своє особисте майно самостійно.
Це право на безпосередню владу надає їм ст.5 Конституції України.
Ще краще, якщо ви, мої дорогі земляки, об"єднаєтесь разом!
Закон - на вашій стороні!
Успіхів!
Стрічка RSS коментарів цього запису