На День Незалежності в Черкасах відбувся фестиваль борщу. Його організовують третій рік поспіль. «Газета по-українськи» запитала черкащан, чи не набридло їм це свято і на яке замінили б.
Так, за словами 24-річного черкащанина Олександра Іваненка, «коли постійно їси «Мівіну» чи кашу, то борщ – у самий раз»:
– Я собі його не зварю. Максимум – курячий бульйон, а то – сухом'ятка. Бачив, як жінка з брудним обличчям, одягнена в лахи, стояла 20 хвилин у черзі за тарілкою борщу. Коли діждалася, попросила вісім пампушок, хоча давали по дві. То дівчата-кухарі їй насипали борщу в літрову банку й пампушок у пакет поклали.
41-річна Ольга Якуба нічого не їсть на таких святах, бо незрозуміло, хто і як готував:
– Торік узяли з чоловіком той борщ, то мені чиясь довга волосина попалася. Краще хай конкурси з призами будуть або майстер-класи.
56-річна Катерина Перегон вважає, що українці не тільки борщі варять.
– Є деруни, шкварки, цибуляники, юшка, вареники. Ми – центр козаччини, треба познаходити, що козаки любили готувати, – каже жінка.
На думку 23-річної Анни Корчевної, усі свята перетворили на свято шлунка.
– Думаю, якщо перестануть борщі варити чи пригощати безкоштовним мохіто з полуниці, людей на таких дійствах поменшає уполовину, – переконана дівчина.
37-річний Володимир Візник вважає, що краще б із Черкас робили культурну столицю:
– Привозили гурти, виставки, галереї. Вважаю, щоб нагодувати безпритульних, не потрібне свято.
реклама
Коментарі
Не мешало бы знать и откуда те бычьи хвосты из которых депутат навострился борщи вариь ??? Хотя борщ..в полевых условиях...с одноразовых тарелок....жидкое, жирное..
уж лучше бы вареники или кашу козацкую
да, я також підтримую, ніхто ж і не перевіряє,я вважаю, що краще б змагалися наші ресторани, в них хоч сан. книжки є, сподіваюся...
Та брехня. На наших толоках кашоварили і банячили ше за пару століть до нациків
Фестивалі існують, але їх не приурочують до національних свят накшталт Дня незалежності.
Стрічка RSS коментарів цього запису