реклама Делікат

На малій батьківщині Великого Кобзаря в селі Будище Звенигородського району реконструюють пам’ятку садово-паркового мистецтва ХІХ століття та приміщення колишнього літнього маєтку пана Енгельгардта. В оновленій садибі створять унікальний музей Тараса Шевченка, запевняють у прес-службі Черкаської облдержадміністрації.

Садиба поміщика Василя Енгельгардта була збудована наприкінці XVІІІ століття, а коли пан помер маєток дістався його сину Павлу.

– У маєтку поміщика в 1828-го року був козачком кріпак Тарас Шевченко, – розповіла заступник генерального директора Національного заповідника «Батьківщина Тараса Шевченка» Людмила Шевченко. – Неподалік будинку росли три вікові дуби, які були прихистком юному Шевченку, в дуплі одного з них Тарас ховав свої малюнки...

Реконструкція розпочалася у вересні минулого року. Над відновленням літньої дачі Енгельгардта працює півсотні будівельників. Зараз реставратори намагаються повернути маєтку первинний вигляд та відтворити автентичний комплекс, що існував за часів самого Тараса Григоровича.

Наразі, як повідомив генеральний директор Національного заповідника «Батьківщина Тараса Шевченка» Богдан Писар, спеціалісти, які працюють на об’єкті, перейшли до реставрації стін, попередньо поґрунтувавши їх та очистивши від старої фарби, штукатурки чи масляних відкладень. Триває будівництво входу до підвального приміщення й облаштовано дерев’яні конструкції даху приміщення. Навколо будівлі клінкерною цеглою закладають алею, а от центральна паркова алея та алея до дуба уже вимощені.

– Кожен елемент будівлі, який під час проведення реконструкції, демонтувався, в подальшому був відновлений, – розповідає директор підрядної організації Олена Ястребова. – Усі цеглинки, які знімаються, перетираються, шліфуються та повертаються на місце. У тому разі, коли якийсь із елементів пошкоджено, їх відновлюють, повторюючи точно такі ж форми, які були ще тоді – на момент будівництва цього маєтку.

За її словами, попри намагання відновити вигляд поміщицької садиби 19 століття, усі роботи відповідають сучасним нормам будівництва. Авторський нагляд за реконструкцією здійснює архітектор Юрій Лосицький. У оновленому приміщенні садиби планують відкрити музей Шевченка.

– Музей ознайомить відвідувачів із життям поета в роки його козачкування, там вони зможуть дізнатися про смаки поета та його оточення. Зокрема, плануємо створити й галерею робіт його друзів, із якими він спілкувався в свої приїзди до України. Серед них – Іван Сошенко, Василь Штернберг, Карл Брюллов, – сказала заступник генерального директора Національного заповідника «Батьківщина Тараса Шевченка». – А у одному із залів стоятиме рояль, на якому звучатимуть класичні музичні твори та улюблені композиції Кобзаря. Сподіваємося, зможемо проводити в оновленому маєтку творчі вечори, зустрічі з різноманітними артистами, акторами й співаками. Безумовно, це цікаво буде, свіжо й неповторно в нашому Шевченковому краї.

У планах – створити 16 експозиційних залів. Частина з них буде присвячена родині Енгельгардтів. Над концепцією музею працювали наукові співробітники Національного заповідника «Батьківщина Тараса Шевченка».

Уникати шаблонності при створенні експозиції та урізноманітнити її – таке завдання ставлять перед собою творці музею.

– Хотілося б зробити його дещо іншим – не таким, як громада звикла бачити подібні заклади, – каже автор проекту експозиції Тарас Бундик. – Оскільки ми робимо його в маєтку Енгельгардта, велика частина музею буде присвячена його родині. Плануємо показати його не лише як злого пана, який бив кріпаків, а й інтелігенту людину, яка доклала певних зусиль задля становлення Великого Митця. Разом із тим, і Шевченко постане у більш олюдненому образі.

За його словами, експонати для музею збирають у Центральній та Західній Україні. Серед родзинок – спеціально виготовлені скульптури із дерева, гіпсу та мармуру.

реклама

Інші матеріали по темі:


Додати коментар

Звертаємо Вашу увагу, що "Прочерк" - це майданчик коректних дискусій!

Цікаві новини звідусіль

реклама Делікат

bigmir)net TOP 100