Аграрний сектор України вийшов на передові у світі позиції з експорту багатьох сільськогосподарських культур. Про це йшлося сьогодні під час круглого столу, присвяченого страхуванню сільськогосподарської продукції в Україні, який відбувся в департаменті агропромислового розвитку облдержадміністрації.
– В окремі роки за обсягом сільськогосподарських культур ми виходили на третє місце у світі, поступившись тільки Сполученим Штатам Америки і Євросоюзу (як єдиному цілому), – зауважив модератор круглого столу, керівник Національного прес-клубу «Українська перспектива» Сергій Губін. – За цим показником ми випереджаємо навіть Канаду і Росію (це при тих площах, які має Росія). Є всі підстави вважати, що за підсумками поточного маркетингового року за експортом зернових Україна вийде на друге місце у світі після США.
Україна експортує багато кукурудзи, пшениці, рапсу. Наша країна постачає на ринки 52% усього обсягу соняшникової олії, виробленої у світі.
Між іншим, Черкащина має дуже непоганий вигляд на загальноукраїнському тлі.
– За багатьма показниками наша область посідає провідні місця у державі, – зазначила начальник відділу економічного аналізу та прогнозу департаменту агропромислового розвитку Черкаської ОДА Тетяна Шендрик. – Валова продукція сільського господарства порівняно з 1990-м роком в області збільшилася на третину. Галузь рослинництва у валовій продукції посідає 60 відсотків.
Високі показники розвитку сільського господарства необхідно захищати від можливих ризиків.
– Ми маємо дуже дивну ситуацію. Якщо в більшості країн світу зростання підтримується високим рівнем агрострахування (у деяких країнах 60, 70, а на Кіпрі – 100 відсотків), то в Україні рівень агрострахування становить в межах 5 відсотків посівних площ, – зауважив Сергій Губін.
Як зазначила експерт проекту Міжнародної фінансової корпорації (IFC) Тетяна Бривко, погодні умови складають 58% ризиків, що спричиняють втрати врожаю сільгоспкультур (при тому, що хвороби рослин – 17%, бур’яни – 15%, а шкідники – 10%). Такий розподіл ризиків пов’язаний із тим, що з хворобами, бур’янами та шкідниками аграрії успішно борються, тоді як погодні умови поки що можна лише враховувати, а не боротися з ними. Натомість за останні сорок років кількість природних катастроф у світі зросла більше ніж утричі.
За словами пані Бривко, Україна належить до зони так званого ризикованого землекористування. Так, під час зими 2002-2003 років через мороз і льодову кірку сільгоспкультури вимерзли у більшості областей країни – загинуло понад 70% озимих культур. Улітку 2007 року сталася посуха в десяти областях Півдня та Сходу, збитки сільгоспвиробників становили понад мільярд гривень. Літо наступного, 2008, року принесло повінь в областях Західної України, яка завдала збитків більше ніж на півмільярда гривень. А взимку 2010-2011 років унаслідок дії двох циклонів сталося вимерзання озимих, внаслідок якого господарства зазнали збитків понад 200 мільйонів гривень.
Як уже повідомляв «Прочерк», цього року на багатьох полях Черкащини через погодні умови зафіксовано вилягання посівів.
З метою виправлення ситуації з агрострахуванням українське об’єднання страховиків – «Аграрний страховий пул» – розробило Концепцію розвитку системи страхування сільськогосподарської продукції в Україні. Пропонується, зокрема, повернути в державу добровільне агрострахування, відновити довіру між страховиками та аграріями (через визначення чітких та зрозуміли правил страхування), підняти якість страхових послуг, наблизивши їх до європейського рівня.
Наразі відбувається обговорення цієї концепції в регіонах нашої держави. Після завершення обговорення передбачається ухвалення концепції українським Урядом.
реклама
Коментарі
Стрічка RSS коментарів цього запису