реклама Делікат

У січні-червні 2014 року на трьох стаціонарних постах Черкас (№2 – центр міста (вул. Кірова, 68),  №3 – мікрорайон «Дніпровський» (вул. Ватутіна, 146 ), №4 – мікрорайон «Перемога» (вул. Конєва, 4) відібрали та проаналізували більше дев’яти тисяч проб повітря. 

На цей час у повітрі міста контролюються 4 основних та 14 специфічних забруднюючих речовин, включаючи важкі метали та бенз/а/пірен. Відбір проб повітря проводиться чотири рази на добу в 01, 07, 13, 19, окрім неділі та святкових днів, інформує начальник Черкаського обласного центру з гідрометеорології Віталій Постригань.

Ступінь забруднення атмосферного повітря визначається у порівнянні з гранично допустимими концентраціями (ГДК), зокрема, їхніми середньодобовими і разовими значеннями. Середньодобові значення ГДК згідно діючих в Україні норм становлять: пил – 0,15 мг/м3, оксид вуглецю – 3,0 мг/м3, формальдегід – 0,003 мг/м3, бенз(а)пірен – 0,000001 мг/м3, діоксид сірки – 0,05 мг/м3, діоксид азоту – 0,04 мг/м3, оксид азоту – 0,06 мг/м3, аміак – 0,04 мг/м3, фенол – 0,003 мг/м3.

Наведені дані свідчать, що найбільшу токсичність має бенз(а)пірен, який відносять до речовини I класу небезпеки. Решта перелічених домішок належать до II-ІІІ класів небезпеки.

Бенз(а)пірен потрапляє до атмосфери разом із викидами підприємств чорної та кольорової металургії, енергетики, а також при роботі автотранспорту. На території спостережних пунктів концентрації цієї речовини є меншими по відношенню до допустимих норм. Проте на території автобусний зупинок концентрації бенз(а)пірену можуть бути значно більшими.

Забруднення атмосферного повітря залежить передусім від обсягів викидів в атмосферу, їх специфіки, погодних умов. Результати спостережень свідчать, що в теплий сухий період року забрудненість атмосфери зростає. Так, в червні атмосфера міста була забруднена завислими домішками (пилом) в концентраціях, що перевищували допустиму норму в 1,3 рази.

Очищення атмосфери від пилових домішок проходить при значній кількості опадів. Так, у травні випала потрійна місячна кількість опадів і, як наслідок, повітря в мікрорайоні «Д» очистилось від пилу майже в 2 рази в порівнянні з квітнем.

Проте, і природа і погода не в силах  очистити атмосферу до безпечних концентрацій від діоксиду азоту, аміаку, формальдегіду. Впродовж року концентрації цих речовин перевищують допустиму норму. Найбільші перевищення відмічались по формальдегіду від 1,7 до 2,7 (в червні) раз. Формальдегід потрапляє у повітря з викидами автотранспорту, хімічних підприємств, паперових фабрик, підприємств по виготовленні полімерних меблів. Формальдегід внесений в список канцерогенних речовин, володіє токсичністю, негативно впливає на генетичний матеріал, репродуктивні органи, дихальні шляхи, очі, шкіру. Надає сильну дію на центральну нервову систему.

Під час опадів хімічні речовини взаємодіють з атмосферною водою, змінюючи при цьому її кислотність від нейтральної до високої, або підвищуючи її лужність. Так, в січні 2014 року на метеостанції Черкаси були зафіксовані лужні опади, що свідчить про значне забруднення атмосфери під час опадів азотом амонійним, або металами.

Середні за І півріччя 2014 року концентрації домішок були такими: по пилу 0,67 ГДК, по діоксиду сірки 0,44 ГДК, по діоксиду азоту 1,25 ГДК, по аміаку 1,25 ГДК, по формальдегіду 2,0 ГДК, по оксиду азоту 0,33 ГДК, по оксиду вуглецю 0,33 ГДК. Найвищі концентрації домішок відмічались в мікрорайоні «Д» та центрі міста.

Аналізуючи, в цілому, стан забруднення атмосфери м. Черкаси за багаторічний період, маємо суттєву тенденцію до покращання екологічного стану повітря. У 1990 році комплексний індекс забруднення атмосфери (ІЗА)  склав по м. Черкаси 17,41 (високе забруднення). За перше півріччя 2014 року становив 5,97 – це середній рівень. Зниження ІЗА у 2,9 рази обумовлено зменшенням середньорічних концентрацій по пилу, аміаку,формальдегіду, діоксину азоту .

Якщо ж порівняти за ІЗА стан атмосфери в Черкасах в 2013 році з іншими містами України, то у  рейтингу 54-х міст ми посідаємо за рівнем забруднення 26 місце. На перших місцях – місто Слов’янськ, тут ІЗА — 17,5, Донецьк (ІЗА - 15,2); Одеса (ІЗА – 15,0). У Києві — 8,7. А в Харкові – 2,6, Обухові – 2,5 (найнижчий рівень забруднення).

Окрім хімічного забруднення атмосфери існує ще і радіоактивне. Радіологічну обстановку на значній території Черкащини ще не один десяток років будуть визначати радіоактивні речовини, викинуті в атмосферу аварією на Чорнобильській АЕС.  Радіонукліди, що осіли в ґрунті  після аварії поповнили земні джерела природної радіації. Випромінювання радіонуклідів створює радіаційний фон середовища, в якому ми проживаємо. В першому півріччі 2014 року радіаційний фон в місті Черкаси був в межах допустимих норм, 12 мкР/год. По області - середні значення радіаційного фону коливалися від 11(12) мкР/год в Чигиринському районі до 14 мкР/год в Звенигородському та Канівському районах. В окремі дні рівень фону міг підвищуватись до 16 - 17 мкР/год. Проте, ці показники знаходяться в межах природного фону і не становлять небезпеки для здоров’я людей.

Із кожним роком все більший питомий внесок в забруднення довкілля вносить автотранспорт. Забруднення навколишнього середовища автотранспортом є одним з найбільш небезпечних для здоров’я людини, бо вихлопні гази надходять у приземний шар повітря, звідки утруднене їх розсіювання: до того ж будинки жилих кварталів, які знаходяться поряд з автомагістралями, є свого роду екраном  для вловлювання забруднювачів. 

Із вихлопними газами автомобілів в атмосферне повітря надходять такі отруйні речовини, як свинець, чадний газ, оксид азоту і сірки, бенз(а)пірен. Вони викликають захворювання верхніх дихальних шляхів, серцево-судинної системи, різні онкопаталогії. В районі стаціонарних постів спостережень концентрації цих домішок в межах норми. Проте в районах автобусних зупинок їх концентрації можуть бути значно більшими. 

Тому в гідрометцентрі рекомендують жителям міста не затримуватись на тротуарах вулиць, переповнених транспортом, особливо молодим мамам з малими дітками, оскільки на рівні дитини знаходиться найбільша кількість токсичних речовин. Для прогулянок у місті використовувати місця, віддалені від автомагістралей. Частіше бувати в парках та скверах. Вихідні погожі дні краще проводити за межами міста. Це принесе користь вашому здоров’ю, запевняють синоптики.

реклама

Коментарі  

 
+1 #5 Градусник 20.07.2014 23:36
Все перечисленные химические агрессивные вещества -производят на предприятих -химзаводах. Они не из чистого воздуха концентрируются . Хозяева и власти не думают о здоровье людей,о природоохране - гланое слупить как можно больше бабла $$$$$$$$$$,а там хоть трава не расти. Сверху-отравленный воздух, из под земли вода с радиацией,в Днепре какой только заразы нет! Рыба вся передохла давно.
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+1 #4 Айболит 20.07.2014 23:29
За весь 1990г.- 17,41 загрязнение, а за пол года 2014г- 5,97!А в конце года будет - 11,5 ! -за весь год. Это если цифры верные. Город загажен-дальше некуда. Дети рождаются больные и с уродствами. Взрослые все больные и тенденция не уменьшается по заболеваниям от загрязнения воздуха,не смотря на то что большинство предприятий не работает!!! А гадят те, что работают- олигархические.
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+1 #3 Валера 20.07.2014 04:45
[quote name="Інспектор"][quote name="Дід Сашко"]то МОРЕЛЛІ вже можна не штрафувати і не заставляти щоб поставили очистні фільтри?[/
Весь формальдегид и пыль в районе Д идет от ДОКа
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
-1 #2 Інспектор 19.07.2014 20:53
Цитую Дід Сашко:
то МОРЕЛЛІ вже можна не штрафувати і не заставляти щоб поставили очистні фільтри?


Мабуть по Мареллі нічого і не було, а так лише гра Кашко з Радуцьким. Обк...лися Кашко з Радуцьким.
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+1 #1 Дід Сашко 19.07.2014 14:59
то МОРЕЛЛІ вже можна не штрафувати і не заставляти щоб поставили очистні фільтри?
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 

Додати коментар

Звертаємо Вашу увагу, що "Прочерк" - це майданчик коректних дискусій!

Цікаві новини звідусіль

реклама Делікат

bigmir)net TOP 100