Перші кроки до децентралізації влади в Україні вже робляться. Але для того, щоб реформа місцевого самоврядування запрацювала на повну силу, потрібно внести зміни в Конституцію України і прийняти цілу низку законів.
– Суть децентралізації влади в Україні полягає в тому, щоб передати більшість повноважень на рівень територіальних громад. Відповідно треба визначити, як виконання цих повноважень фінансуватиметься, розмежувати повноваження органів влади і місцевого самоврядування, визначити їх відповідальність за ухвалені рішення перед виборцями і державою, – заявив сьогодні в Черкасах під час семінару-наради з питань децентралізації державної влади та розвитку місцевого самоврядування заступник міністра регіонального розвитку В’ячеслав Негода.
Для того, щоб перебрати на себе нові повноваження, місцева влада має бути досить самостійною фінансово. Задля цього місцевим радам законодавчо вже дозволено об’єднувати зусилля для виконання спільних завдань. Також, як зазначив пан Негода, буде вдосконалено порядок субсидування місцевих громад, щоб уникнути зрівнялівки, котра панує нині. А згодом планується дозволити сільрадам об’єднуватися, щоб громада була більш чисельною і потужною.
У майбутньому планується вдосконалити й систему адміністративно-територіального поділу. Зараз, відповідно до Конституції, райони складаються з міст, сіл і селищ. В’ячеслав Негода наголосив, що насправді це – населені пункти, а не адміністративно-територіальні одиниці. Відповідно до європейського досвіду, райони мають складатися із громад (в різних країнах вони називаються комунами, ґмінами тощо). Саме громади після реформи матимуть найбільше повноважень. Структура місцевого самоврядування на цьому рівні майже не зміниться – залишаться голови громад, ради громад. Крім того, можливо, в малих селах можуть з’явитися свої старости.
На рівні району та області (регіону) влада майже повністю перейде до виконкомів районних та обласних (регіональних) рад. Зараз таких виконкомів немає. Виконкоми відповідатимуть за утримання об’єктів спільної власності, транспортну інфраструктуру, середню (середню спеціальну) освіту, вторинну (третинну) медичну допомогу.
Залишаться також районні і обласні адміністрації. Голова ОДА та РДА (або, можливо, він буде називатися представником Президента) наглядатиме за дотриманням в області (районі) законності, координуватиме діяльність територіальних органів виконавчої влади, відповідатиме за захист прав громадян, а в умовах надзвичайного стану – координуватиме діяльність усіх владних органів.
Під час семінару-наради виступили голова ОДА Юрій Ткаченко і голова облради Валентина Коваленко. Вони розповіли про місцеві особливості самоврядування та про те, як ОДА і облрада співпрацюють між собою.
Облдержадміністрація поширила відео про можливості співпраці громад
Коментарі
Стрічка RSS коментарів цього запису