Департамент житлово-комунального господарства Черкаської міськради закінчив опрацьовувати робочий проект капітального ремонту мереж зливової каналізації по вулиці Смілянській (від вул. 30 років Перемоги до межі Черкас). Про це під час сьогоднішньої прес-конференції повідомив секретар міськради Олександр Радуцький.
– Ви пам’ятаєте, що протягом останніх двох тижнів під час злив Черкаси колотило від того, що громадський транспорт через залиті водою дороги не може проїхати повз «Літак» (пам’ятник у парку «Перемога», – ред.). Уже готовий проект, пройдено експертизу. Департамент обіцяє, що до кінця цього місяця, можливо, до середини серпня роботи буде виконано, і біля «Літака» під час злив ми більше не бачитимемо цих «озер». Тож у цій частині міста, як і в інших, дощі такого масштабу проходитимуть без нинішніх неподобств, – наголосив Олександр Радуцький.
Проект передбачає врізку зливового колектора, який проходить уздовж вулиці Смілянської (нещодавно його було передано на баланс КП «ЧЕЛУАШ»), до колектора ПАТ «Черкаський приладобудівний завод», що йде перпендикулярно – від самого заводу, перетинає Смілянську й прямує в бік «Азоту» до насосної станції «Водоканалу» перед залізничним переїздом.
Як пояснив «Прочерку» начальник департаменту вуличної інфраструктури департаменту ЖКК міськради Сергій Отрешко, наразі стічні води біля «Літака» потрапляють у колектор, що йде вздовж Смілянської, але це – просто труба, яка нікуди не веде. Тому, коли йде сильна злива, ця труба заповнюється, і дощовим водам діватися немає куди – хіба що у звичайну каналізацію, а вона з величезним об’ємом стоків не справляється. Ще в радянські часи планувалося під’єднати цю трубу до колектора приладобудівного заводу, але цього чомусь не зробили, в експлуатацію її не здали, а згодом – і зовсім про неї забули. Кілька років тому забуту трубу було знайдено, і тепер її нарешті під’єднають до заводської зливової мережі.
– Ціна питання – 1 мільйон гривень, – зазначив Олександр Радуцький. – Тож це набагато дешевше, ніж зараз відкачувати воду насосами.
реклама
Коментарі
Стрічка RSS коментарів цього запису