Він є уособленням споконвічної боротьби українців за свою державу, що об’єднує в єдиній концептуальній ідеї різні історичні періоди останнього сторіччя. На цьому наголосив перший заступник голови ОДА Віталій Коваль під час засідання за участі архітекторів, представників духовенства, а також бойових підрозділів, спілок. «Таким чином ми увічнюємо пам'ять борців за Україну, починаючи з 1917 року», - підкреслив посадовець.
Начальник управління містобудування та архітектури облдержадміністрації Василь Дмитренко зазначив, що ідея створення пам’ятника схвалена черкаським осередком спілки художників ще торік. Наразі над ним працює член Національної Спілки архітекторів України Юрій Калашник разом з управлінням містобудування та архітектури області, скульптором обрали відомого митця Миколу Білика, який є автором багатьох відомих скульптур, зокрема Княгині Ольги в Києві на Контрактовій площі, пам’ятника Ярославу Мудрому біля Золотих Воріт та ін.
– Проект забудови мікрорайону здійснювався під моїм керівництвом, відтак розташовуватиметься Стела в місці зламу вісей – на перетині колишньої вулиці Кірова, нинішньої Святотроїцької, та Хрещатика, – сказав архітектор Юрій Калашник. – Отож ми поступово під час проходження Алеї вшановуватимемо українських борців різних часів.
Фахівець пояснив, що пам’ятник має своєю формою уособлювати героїчний дух, а гранчастий вигляд придає йому динаміки. Навколо обеліска буде кований вінок пам’яті з надписом: «Борцям за волю України» в орнаменті дубово-калинового листя, завершуватиметься обеліск скульптурою Архангела Михаїла, спрямованого на південно-східний, південно-західний напрямок та буде практично протягом дня освітлений, увечері ж – підсвічений ліхтарями. У цілому висота сягатиме 17 метрів. Внизу у вигляді козацького хреста розташують плити, на яких викарбують різні періоди боротьби українців за свободу. Текст нині опрацьовують історики. Буде поновлено благоустрій та освітлення прилеглої території.
Митрополит Черкаський і Чигиринський Владика Іоан схвально поставився до ідеї створення пам’ятника. Каже: подвиг борців увінчує постать небесного Архістратига, непереможного воєводи, до якого ми звертаємось та оспівуємо в молитвах. І хоч Герої всіх часів мали різні віросповіданнями, їх об’єднувала єдина ідея - боротьба за рідну країну. «Духовна постать Архангела Михаїла супроводжує на боротьбу ще з давніх часів. Він був покровителем Київської Русі й недарма його зображення - на символіці Синодального Управління військового духовенства Київського патріархату, а ще на багатьох шевронах», - сказав Владика Іоан. За його словами, висота Стели, а також спрямований погляд скульптури до прихожан не суперечить церковним правилам. Іоан побажав лише технологічно удосконалити скульптуру архистратига, щоб вона з часом не потемніла, як це сталося в Києві на Майдані. Натомість Юрій Калашник запевнив, що це цілком можливо.
Ідею створення пам’ятника схвалили й Голова координаційної ради учасників АТО Черкащини Олександр Тіхонов, отаман Вільного козацтва Холодного Яру, боєць батальйону «Айдар» Олег Островський, керівник ГО «Воїни АТО Черкащини» Олександр Халамейдик, боєць батальйону «Айдар» Богдан Гаркуша.
– Цей монумент дуже важливий для всіх поколінь, – каже Богдан. – А наше завдання – навчити майбутнє покоління боронити свою Батьківщину. Якщо ж на площах стоятимуть Іллічі, то яке ж виховання ми дамо нашим дітям? А таким пам’ятником ми покажемо нашим нащадкам, що пам’ятаємо подвиг Героїв, за що боремося – і це є основним зерном, бо маємо починати з правди й доносити її до свідомості наших дітей».
Зазначимо також, що ОДА виходить з клопотанням до обласної ради про передбачення відповідних коштів з обласного бюджету на фінансування будівництва. Очікується, що проект реалізовуватимуть частково за бюджетні кошти та кошти благодійників.
Про це інформує прес-служба ОДА.
реклама
Коментарі
Стрічка RSS коментарів цього запису