– Ви маєте історію, туристичні об’єкти, навколо яких можна створювати туристичні маршрути й нові робочі місця, – заявила депутат під час вівторкової прес-конференції в Черкасах. – Крім того, у вас є річка Дніпро, яка у разі запуску річкової інфраструктури може компенсувати певну транспортну ізоляцію Черкас. Адже зараз до вас важко дістатися, а туристи в місця, куди важко дістатися, як правило, не їдуть. За нинішніх умов навіть якщо ви побудуєте в Черкасах Діснейленд, потоку туристів сюди, на жаль, не буде.
Анна Анатоліївна вважає, що дуже печальним є факт, що аеропорт у Черкасах досі не працює: це забирає в міста дуже значну частину іноземних туристів і жителів віддалених міст України. Водного транспорту зараз у нашій країні, по-суті, немає. А залізниця не поєднує напряму Черкаси із більшістю обласних центрів.
Крім того, на Черкащині погані дороги. Зараз, коли в Україні є дорожній фонд і, за словами Уряду, досить значний (50 млрд грн), нинішній стан доріг не можна виправдати.
За словами експерта, наразі існують кілька причин поганого стану доріг, і це – далеко не тільки брак фінансування.
По-перше, це надзвичайно велика навантаженість на автомобільні дороги. За словами Анни Романової, 90% вантажів в Україні перевозиться наземним транспортом, а з цих 90% ще 90% – автомобілями. «Якщо ми не розвантажимо автодороги, ніякі ремонти не допоможуть», – переконана депутат.
По-друге, це корупційна складова: дуже багато грошей при ремонті доріг розкрадається. Особливо легко красти кошти при ямковому ремонті: важко проконтролювати, скільки асфальту йде на латання ямок.
По-третє, це погідні умови, які в Україні не сприяють збереженню доріг. У цих умовах надзвичайно важливо суворо дотримуватися технології ремонту, а при ямковому ремонті це неможливо.
Крім проблеми сполучення, на Черкащині сьогодні існує проблема нерозвинутості туристичної інфраструктури.
– У деяких містах пишаються великою кількістю «туристів». Але при цьому плутають туристів і екскурсантів. Хто такі екскурсанти? Це люди, які приїхали на автобусі, умовно кажучи, з Києва, по півгодинки погуляли в Черкасах, Чигирині і Суботові, після чого повернулися у столицю. Ці люди не скористалися інфраструктурою міст. Можливо, навіть не поїли на Черкащині, бо взяли з собою бутерброди. Такий «туризм» навіть шкодить туристичним містам, оскільки не приносить їм коштів, тільки добивають і так розбиті шляхи, – каже експерт.
Для того, щоб на Черкащині й зокрема в Черкасах розвивався туризм, потрібно створити дієву програму розвитку туризму, яка передбачала б розвиток дорожньої мережі, відкриття нових готелів, ресторанів, вироблення сувенірів, наповнення оздоровчих закладів тощо.
реклама
Коментарі
А до Цадика не мека ?
Вы правы Моисей! С дорогами у нас полный абзац.Берегите Веру а то чего доброго зубы повредит во время путешествия с ветерком.А дантисты нынче дорого стоят.Та и травматологи не дешевле.Когда будете мчатся к принадам - помните об этом.Хорошего вам путешествия.
Вера в это крепнет, когда с ветерком мчишся к этим самым принадам по автомагистралям Черкащины
----------------------------------------------
Опоздала, пани. Уже года два назад в Черкассах депутат Поляков проводил научный форум, на котором была разработана стратегия и даже обещали претворить в жизнь круглогодичную навигацию по Днепру с заходом в порт круизных лайнеров. Так, что это уже затасканная тема про Нью-Васюки
Стрічка RSS коментарів цього запису