– Що таке кібербезпека?
Кожен користувач комп’ютерних пристроїв користується мережею Інтернет чи іншими мережами і має розуміти, що доступність і зручність пошуку великої кількості інформації має зворотній бік – це використання інформації без дозволу автора чи правовласника, спотворення інформації, розповсюдження заздалегідь неправдивої інформації, знищення важливої для користувача інформації та інше. Тому до інформації, яку ми знаходимо в мережі Інтернет треба ставитися критично, вміти її перевірити за потреби, не піддаватися емоціям, якщо до цього спонукають відповідні повідомлення. Також треба уважно і відповідально ставитись до інформації, яка зберігається на комп’ютерному гаджеті, який використовується для роботи, у тому числі з використанням мережі Інтернет. Захистити користувача та його інформацію у мережі покликані заходи кібербезпеки, які спрямовані на три основні складові:
1) захист особистої інформації користувача, тобто збереження її конфіденційності,
2) протидію спотворенню інформації чи команд користувача, тобто збереження цілісності інформації,
3) забезпечення доступності ресурсів, необхідних користувачу для його потреб.
– Які основні шляхи ураження комп’ютера вірусами?
Для здійснення різних маніпуляцій з інформацією та для її знищення без згоди користувача використовуються віруси. Це програми, які приховано чи явно впливають на роботу гаджета, здійснюючи операції, які користувач не ініціював і які наносять шкоду його інформації чи працездатності комп’ютерного засобу. Вони можуть проникати на комп’ютерний пристрій користувача двома шляхами: через мережу Інтернет чи при копіюванні інформації з зовнішніх носіїв, таких як флешки, мобільні пристрої та інші.
– Які ознаки враження комп’ютера?
Про присутність вірусів на комп’ютері, мобільному телефоні чи планшеті ми можемо й не здогадуватись, вірусні програми можуть досить довго себе не виявляти, але виконувати шкідливі функції: спотворювати інформацію чи в певний момент її видалити, допомагати віддалено слідкувати стороннім особам за користувачем, брати під віддалене керування операційну систему користувача та інші. Але в певний момент віруси можуть себе виявити. Це може проявитися у повідомленнях ультимативного характеру, без відповіді на які користувач більше не може використовувати свій комп’ютер чи інший гаджет. Також можна виявити підозрілу мережеву активність, коли користувач чи легальні програми на його комп’ютері не використовують мережу. Часто користувач просто не помічає присутність комп’ютерних вірусів на його гаджетах, але це не означає, що їх немає і користувач та його інформація у безпеці, тому треба дотримуватись певних правил роботи та «комп’ютерної гігієни».
– Як можна запобігти зараженню?
Щоб запобігти зараженню комп’ютерного пристрою потрібно встановити на цей пристрій спеціальне захисне програмне забезпечення – програмний файрвол (firewall) та антивірусний засіб, які переважно реалізуються у одному захисному програмному комплексі. Файрвол є бар’єрним засобом захисту на межі комп’ютера і мережі Інтернет, а антивірусний засіб дозволяє перевірити операційну систему комп’ютера всередині. Також при користуванні Інтернетом варто дотримуватися правила трьох «ні»: не запускати нічого підозрілого, не натискати нічого підозрілого, не приймати файлів ні від кого підозрілого.
– Які найпоширеніші віруси, їхній вплив на комп’ютер та файли? Найпоширенішими вірусами на даний момент є віруси-бомби, віруси-вимагачі та троянські вірусні програми. Вірус-бомба непомітний на гаджеті, але у певний момент він спрацьовує, результатом може бути видалена інформація чи заблокований комп’ютер. Віруси-вимагачі блокують комп’ютер і вимагають перевести кошти на певний рахунок, після переведення коштів тільки 20% комп’ютерів дійсно розблоковують, інші користувачі залишаються зі своїми проблемами. Троянські вірусні програми часто використовують для слідкування за користувачем чи прихованого віддаленого управління операційною системою користувача.
– Як захиститись від злому в соц. мережах?
Це велике питання, відповідь на яке у короткому інтерв’ю дати складно. Але основне, про що варто пам’ятати, розміщуйте у своєму акаунті ту інформацію, якій Ви довіряєте і яка не причинить Вам шкоди, оскільки будь-яка інформація для обмеженого перегляду може стати загальнодоступною. Інші відповіді на питання про захист акаунту у соціальних мережах можуть дати численні розгорнуті публікації. Наприклад, у електронній публікації (посилання ТУТ) подані десять рекомендацій, як правильно захистити свій онлайн-акаунт.
Спілкувалася Оксана Макаренко
реклама
Коментарі
В Украине основали супер-стартап "The electronic amero" (Вадим Прокопчук).
Это электронный амеро (заменитель доллара) для Конгресса США и Microsoft.
Ссылка на Твиттер стартапа - https://twitter.com/el_amero
Этот эл-амеро может выпускать любой человек, имеющий на своём компе текстовый редактор Word. Ценность эл-амеро обеспечивается текстом, рисунками, видео, которые пользователь в буквальном смысле заряжает в банкноту эл-амеро (там есть клавиатура). При этом всё запредельно просто и доступно даже для не продвинутых в технологиях пользователей.
Похоже, это похороны не только биткоина, но и вообще заумно-сложных крипто-денег.
Стрічка RSS коментарів цього запису