За його словами, нападники були в масках і з автоматами. Подробиць активіст не повідомив.
Раніше журналіст Юрій Стригун писав у виданні Gazeta.ua, що шполянський завод запасних частин почали вирізати на брухт.
Підприємство стале широко відомим після того, як у 2014 році, після трагедії з «Боїнгом» «Малазійських авіаліній», його звинувачували в тому, що воно продовжувало випускати й експортувати до Росії запчастини до самохідної ракетної установки «Бук».
«Після скандалу в 2014 році підприємство забрали у його попереднього власника – російської компанії "Метровагонмаш", – розповів у вересні 2018 року Сергій Коваль. – Фонд держмайна шукав йому нового власника. Тепер з'явилася інформація, що завод продано майже за 7 мільйонів гривень. Це сміхотворна сума для такого підприємства, яке займає площу 12 гектарів. 13 вересня, ми отримали інформацію, що котельню заводу вирізають і відправляють на металобрухт. Кілька небайдужих чоловіків заблокували виїзд із заводу. Невдовзі там з'явилася вантажівка. За документами вона везла 8 тонн металевих виробів – нібито продукції заводу. Насправді виявилося, що нові власники вирізали й вивозять котельню заводу. Ми не дозволили їм це зробити. Викликали поліцію. Нібито справою тепер переймаються правоохоронці».
Шполянський завод запчастин випустив першу продукцію в 1968 році. Після скандалу із запчастинами до «Буків» речник Ради національної безпеки й оборони Андрій Лисенко заявив, що насправді завод виготовляє запчастини для потреб української армії.
За неофіційною інформацією останні 6-7 років кошти до бюджету від діяльності заводу не надходили.
реклама
Коментарі
Стрічка RSS коментарів цього запису