– Джерелом збудника для кліща є 130 видів ссавців і 100 видів птахів. І от присмоктавшись до господаря, кліщ може насмоктатися збудників хвороби Лайма, може заразитись вірусом кліщового енцефаліту, марсельською гарячкою тощо. Та в нашій області, починаючи з 2003 році, реєструвався лиш один збудник – хвороба Лайма, яка має таку назву, бо її фіксували ще у 1977 році у містечку Олд-Лайм (штат Коннектикут). Першого збудника цієї хвороби відкрив у 1982 році В. Бургдорфер при дослідженні вмісту кишечника кліща. Завжди виникає питання, чи обов’язково людина може заразитися. Ні! В більшості випадків укуси кліщів безпечні. Велику роль відіграє те, скільки кліщ був присмоктаний. Якщо добу, то кількість збуднику, який втрапив в організм, не може викликати таке захворювання. А от якщо вже більше двох діб, то захворювання може бути, – розповідає завідувач відділення особливо небезпечних інфекцій ДУ "Черкаський обласний лабораторний центр МОЗ України" Лідії Грищенко.
Видаленого кліща необхідно досліджувати на зараженість, якщо він ще живий.
Першими симптомами захворювання є почервоніння. Це називається мігруюча еритема у вигляді «бичачого ока». Тобто почервоніння в центрі кола з просвітленням і колом навколо. Чому «мігруюча»? Бо еритема може бути не лише в місці присмоктування кліща, а й в іншому місці.Фахівець каже, що почервонніння навіть краще, ніж, власне, його відсутність. У тому сенсі, що почервоніння це перша стадія і тоді легше зреагувати, тобто організм починає боротись. Але є й друга стадія хвороби – безеритемна, коли в людини вже проявляється ураження суглобів, серця, нервової системи. Хвороба може «маскуватись» під інші захворювання, тож варто в разі укуса кліща звернутись до інфекціоніста, щоб лікар за людиною спостеріг.
– Ми рекомендуємо всім людям, які мали так би мовити, спілкування з кліщем, у разі почервоніння звертатись до ділкарів-інфекціоністів. Бо якщо в 2003 році в нас було лише 5 випадків в області, то нині маємо вже маємо 509 випадків в 2018 році. Тут клопіт в тому, що в разі, якщо самка кліща заражена, то і потомство її буде заражене, отже і маємо таке зростання, – пояснює Лідія Грищенко.
Що ж робити, якщо ви помітили кліща? Краще звернутись до травмпункту, де його безпечно видалять, не лишиваши в тілі голівки. Якщо ж ви перебуваєте на дачі абощо і травмпункт не близько, то, звісно варто спробувати самому. Порад зараз всюди безліч, однак не всі вони правильні. Наприклад, десь можна вичитати і про те, що кліща можна полити олією абощо. Це неправда.
– Повільно витягніть разом із хоботком, розхитуючи його пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини. Є спеціальні пристосування для видалення кліща – TickTwister (гачок). І пам’ятайте: чим менший час кліщ був присмоктаний, тим менший ризик зараження, – каже ентомолог паразитологічної лабораторії ДУ "Черкаський обласний лабораторний центр МОЗ України" Галина Поліщук. – Після видалення кліща змастіть ранку розчином йоду або спиртом. Якщо хоботок залишився, його видаляють стерильною голкою. Після видалення ретельно вимийте руки з милом. Видаленого кліща необхідно досліджувати на зараженість, якщо він ще живий. Покладіть його в чисту ємність, яка щільно закривається зі злегка зволоженим шматочком вати або паперовою серветкою на денці. І протягом двох діб відвезіть в лабораторію. Якщо це неможливо то кліща слід спалити.
Що робити, щоб не допустити укусу кліща?
- Для прогулянок на природі покривайте голову головним убором і одягайте світлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла - аби легше було помітити кліщів.
- Кожні 2 години прогулянки оглядайте себе і своїх супутників, аби виявити кліщів. Повторіть огляд вдома. Особливо ретельно обстежте ділянки тіла, покриті волоссям.
- Місце для привалів на природі звільніть від сухої трави, гілок, в радіусі 20-25 м.
- Повернувшись додому, відразу зніміть і ретельно огляньте одяг, виперіть та випрасуйте його. Найчастіше кліщі чіпляються до одягу людини, тому можуть присмоктуватись не лише під час перебування на природі, а й згодом, перекочувавши із одягу.
- Використовуйте для захисту від кліщів спеціальні ефективні засоби - репеленти, які відлякують кліщів («Офф», «Рейд» та ін).
До слова, в установі діє група спостереження, яка їздить відловлює кліщів. Цьогоріч вони вже зібрали і дослідили 405 кліщів, з яких 22 виявились позитивнимИ, а торік було зібрано в області 1081 кліщ, з яких 80 позитивних.
Коментарі
Стрічка RSS коментарів цього запису