Із 60-ти мільйонів гривень, які міський бюджет Черкас отримав на ремонт доріг від продажу муніципальних облігацій, торік використали 5.
– Чи встигають комунальники здійснювати ремонт у визначені строки і де працюватимуть у першу чергу?
– Про окрему невідповідність проектів реальному стану речей вже йшлося. Зокрема, виникає питання про доцільність проведення тих чи інших робіт. Наприклад, прокладання зливової каналізації по вулиці Одеській у тому варіанті, що був передбачений проектом, потребує значних, місцями зайвих витрат. Досить проблематично вирити котлован, завглибшки 7 метрів, по тій стороні вулиці, де розташовані 2 заправки і автосалон. Тому зараз проект переробляється.
Досить неприємним сюрпризом стала і минулорічна якість українського бітуму, який значно вплинув на якість асфальтного покриття. На жаль, ця проблема проявилась не тільки в Черкасах, і найнеприємнішим є те, що виявляється вона вже після початку експлуатації нового асфальту. Навіть за наявності всіх сертифікатів і підтверджень результат вийшов далеко не задовільний. Тому на деяких ділянках нижній шар асфальту буде перекладатися. Не в останню чергу і через це була розірвана угода з генпідрядником. Тож з отриманих 17,5 млн. грн. авансів 12,5 було повернуто до бюджету як невикористані кошти.
– А як контролювати якість робіт надалі?
– У першу чергу, зараз стоїть питання про те, що генпідрядник повинен мати сучасну лабораторію, тому що бітум, який отримували торік, мав усі сертифікати і експрес-аналіз відповідав усім показникам… Але, як виявилося, папірці – це одне, а реалії – інше. Хто буде головним виконавцем робіт, визначатиме тендер.
– Які вулиці зазнають ремонту в цьому році і коли розпочнеться прокладання верхнього шару асфальту?
– Остаточно перелік вулиць, де будуть відбуватися ремонтні роботи, буде визначено тоді, коли буде удосконалено всі проекти і кошториси пройдуть державну експертизу. Насамперед, за планом, це вулиці Котовського, Смілянська, Хрещатик, Благовісна, Енгельса, Ільїна, Гагаріна і Козацька – з розширенням, освітленням і велосипедними доріжками. Також цього року до переліку додали проспект Хіміків. Крім цього, планується будівництво продовження вулиці Менделєєва до вулиці Ярослава Галана, яка з’єднає мікрорайон «Луначарський» з лікарнями.
Окрім коштів, які місто отримало від продажу муніципальних облігацій, ми ще отримаємо субвенцію з Держбюджету від акцизів на пальне. Один з головних напрямків її використання – це капітальний ремонт бульвара Шевченка.
Загалом тендер із поточного ремонту запланований на 25 квітня, а щодо капітального ремонту, то його варто чекати орієнтовно в середині травня.
Щодо прокладання верхнього шару – щебенево-мастичного асфальтобетону, то тут не варто загадувати наперед щодо термінів, адже ми не знаємо, яке буде літо. Тим більше, що цей матеріал досі в Черкасах не випускався. Тому, ймовірно, будуть тестові прокладання, аби упевнитися в його якості, бо експериментувати на черкаських вулицях більше ніхто не дозволить.
– Свого часу ви порушували питання про необхідність прокладання зливової каналізації на окремих вулицях. Чи вдалося зрушити його з місця?
– Однозначно, ні нижній шар, ні ЩМА не будуть прокладатися по вулиці Смілянській, доки там не буде зроблена зливова каналізація, оскільки це будуть викинуті на вітер гроші. Тому приблизно через місяць там повинні розпочатися відповідні роботи. Ще один відрізок – це відрізок вулиці Оборонної від школи № 8 до Смілянської, де теж постійно виникають величезні «озера». Загалом проблема зі зливовою каналізацією досить глобальна. Місто розвивалося швидше, ніж вона прокладалася, тому, скажімо, на половині вулиці Смілянської вона відсутня взагалі. А от дощові води з Південно-західного району спрямовуються в загальний колектор і далі – на очисні споруди «Азоту». Тому фактично місто платить підприємству за очистку дощу. Із більше 10 точок викиду зливових вод у Дніпро очисними спорудами забезпечена тільки одна. І це велика проблема, бо будувати півтора десятка очисних споруд – нерентабельно і нереально. З іншого боку, маємо глибинний колектор, який почали будувати ще за радянських часів. Він починається від залізничного вокзалу і закінчується в районі узвозу Островського, але не добудований усього метрів 100. Цей колектор міг би прийняти на себе мінімум дві третини всіх викидів, і саме там можна було б робити очисні споруди. Звісно, це великий проект, але він потрібен. Можливо, ця проблема не така помітна загалу, як стан доріг, але вона не менш важлива, бо забруднюється Дніпрова вода, якою ми всі користуємося.
реклама
Коментарі
А з тебе чмо і є чмо. Жуть :)))АНАНІСТИ...тю..аноніми..ВО! :)
Господа дорожники Черкащины - Вы У**ДЫ!!!!!!
ВоФФА, а тебе даже свои....... не мещают...
С тебя получился хороший отец, нормальный руководитель ОСББ...но все остальное... извини
Стрічка RSS коментарів цього запису