Заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко зробив аналіз якості поділу областей на виборчі округи, повідомляє його прес-служба.
Віце-спікер нагадав, що за 175 днів до дня голосування, тобто до 5 травня, Центральна виборча комісія, згідно Закону про вибори народних депутатів, повинна опублікувати перелік одномандатних округів із зазначенням їхніх номерів, меж, центрів та оприлюднити в загальнодержавних та регіональних чи місцевих друкованих засобах масової інформації та на офіційному веб-сайті ЦВК перелік відповідних виборчих дільниць, що утворюються на постійній основі.
– Таким чином можемо говорити, що майже за півроку до виборів остаточно визначенні правила ведення виборчої кампанії і де-факто можна говорити про її старт, – наголосив Микола Томенко.
За словами Миколи Володимировича, з огляду на це, надзвичайно важливою виявилася історія з формуванням або так званою нарізкою одномандатних виборчих округів по Україні. Він наголосив, що її результати дають підстави говорити про кілька висновків:
– По-перше, попри всі заяви, що Центральна виборча комісія є незалежним органом, який самостійно визначає та приймає рішення, зокрема, в частині визначення меж округів, цілком очевидно, що в більшості областей це робила обласна адміністрація на чолі з головою ОДА, яка за сумісництвом працює як виборчий штаб Партії регіонів. Виходячи з цього деякі області більш нахабно ділили округи під своїх кандидатів, деякі менш, – зауважив політик.
На думку віце-спікера, загальний аналіз поділу округів засвідчує, що 70 з 225 округів створено із порушенням принципу компактності розміщення округу та єдності адміністративно-територіальних одиниць. У результаті створення округів виявилися розділеними 38 районів у містах, 32 сільських райони та 4 міста.
– Теоретично можна допустити, що, як виключення, таке можливо, враховуючи необхідність забезпечення відповідної кількості виборців, однак безпосередній аналіз засвідчує, що в абсолютній більшості випадків йдеться про передвиборчий зиск, а не доцільність, – підкреслив віце-спікер.
Микола Томенко зазначив, що аналіз цих 70 округів «визначив три принципи, за якими відбувалася ця неприродна «нарізка» округів».
Перший принцип – виборчого феодалізму, коли округ визначався межами землі або господарств, так званого місцевого феодала (місцевого або пришлого бізнесмена, який, в певний спосіб домовившись із місцевою владою, вирішив межі округу привести у відповідність з межами його господарств).
Другий принцип – виборчо-адміністративного ресурсу, де межі округу визначалися межами впливу тієї чи іншої посадової особи (заступника голови обласної адміністрації, податківця чи когось іншого).
Третій принцип – «виборчо-партійної доцільності»: округи, поділ яких можна охарактеризувати лише як «виборчі неадекватності». Це коли округ «нарізався» всупереч діяльності популярного опозиційного кандидата. Там, де популярність кандидата від опозиції є великою, округ знищувався шляхом розрізання його на окремі шматки під інші округи.
Микола Томенко наголосив, що прикладів неадекватності округів, що були створені під конкретних людей, можна навести багато. Одним із них є Черкаська область, де Соснівський район міста Черкас розділений між трьома округами (№№ 194, 195, 197). Так само Тальнівський район було розділено між трьома округами (№№ 196, 199, 200).
Підсумовуючи, віце-спікер наголосив, що спроба місцевої влади таким чином підкорегувати стартові можливості всіх кандидатів у депутати на користь провладних кандидатів говорить про невпевненість та побоювання влади програти вибори. Тому, за його словами, можна прогнозувати нові «ідеї» у застосуванні адмінресурсу на користь кандидатів, яких підтримують обласні адміністрації.
– Однак варто наголосити, що такий розподіл не є критичним для опозиції і буде значною мірою мінімізований за умов наявності в округах єдиних опозиційних кандидатів, – підкреслив Микола Томенко.
реклама
Коментарі
Цитую кактус: А чого йому боятись.Він уже свою справу зробив розваливши партійну рганізацію на Золотоніщині.він вже давно продав округ бо впевнений що пройде по списках а замість себе такого "авторитетного" підсовує не "менш автореитетного" Вову Греся.
"...Избирательный округ должен представлять собой единую территорию, не допускается образование избирательного округа из территорий, не граничащих между собой, кроме анклавных территорий".
Стрічка RSS коментарів цього запису