Новий Закон про соціальні послуги та Національна стратегія реформи інституціонального догляду до 2026 р. Ставлять за мету деінституціоналізацію, у тому числі за рахунок скорочення кількості психоневрологічних «інтернатів», поступово замінюючи існуючі великі заклади на менші та створення зовнішніх структур, таких як центри денного перебування та надання допомоги. Однак процес все ще знаходиться в зародковому стані, не в останню чергу через відсутність адекватних фінансових ресурсів.
Комітет закликає українську владу активізувати зусилля щодо деінституціоналізації та розвитку соціальної допомоги в громаді. Типове розміщення повинне складатися з малочисельних груп, бажано, в містах, з усіма відповідними об'єктами інфраструктури неподалік, на противагу розміщенню у більших громадах, що знаходяться на базі давно існуючих закладів соціального обслуговування, що не забезпечують належної соціальної реінтеграції.
Комітет також підтвердив свою попередню рекомендацію щодо забезпечення регулярного перегляду судовим органом необхідності постійного розміщення осіб у психоневрологічних «інтернатах»; мешканці повинні мати можливість попросити про такий перегляд та особисто пояснити свою ситуацію перед районною медико-соціальною експертною комісією.
Під час візиту делегація не отримала жодних прямих та достовірних тверджень про навмисне неналежне поводження персоналу з мешкаецями. Однак насильство, очевидно, було проблемою всіх «інтернатів», до яких було здійснено візит, через дуже низьку кількість персоналу. Крім того, у Вікторівці існувала практика залучення персоналом частини мешканців для підтримки порядку, яку Комітет визнав неприйнятною та рекомендував негайно припинити.
В цілому, у всіх трьох закладах спостерігалося суттєве зменшення кількості медичних працівників та кваліфікованого персоналу для проведення психосоціальної терапії. Комітет рекомендує терміново вирішити ситуацію. В якості першого кроку необхідно забезпечити регулярну, бажано щоденну, присутність психіатра. Крім того, необхідно терміново вжити заходів щодо отримання ліцензій від Міністерства охорони здоров'я для проведення соматичного та, зокрема, психіатричного лікування у всіх трьох «інтернатах»; в цих та інших подібних закладах в Україні повинен бути забезпечений доступ до безкоштовних соматичних обстежень та лікування, включаючи стоматологію, а також медикаменти.
Умови життя відрізнялися. Так, десь бракувало фінансів, а от у Вікторівці вони були загалом прийнятними.
До кінця лютого 2020 року українська влада зобов’язана надати звіт про дії, вжиті для виконання цих рекомендацій.
Про це інформує прес-служба Ради Європи.
реклама