21 січня автор п’єси особисто познайомив черкаських театралів зі своєю новою роботою, яку втілюватиме на сцені заслужений діяч мистецтв України В’ячеслав Жила. «Тестостерон» та «Олена не прийшла додому» у постановці знаного тернопільського режисера не припиняють збирати аншлаги у Черкаському Театрі Шевченка. Відтак, «Контрабас розбушувався» буде третьою режисерською роботою В’ячеслава Жили у Черкаському театрі Шевченка і другим театральним творінням у тандемі з Олександром Володарським.
– Вперше Володарський дав мені почитати одноактівку «Олена не прийшла додому», після чого я його намовив написати другий акт, і таким чином у нас вийшла однойменна вистава. Постановка вийшла і в Черкаському театрі, і в Тернопільському, і на обидві вистави приїздив автор п’єси, – ділиться В’ячеслав Жила. – Олександр Володарський запропонував мені ще одну п’єсу «Контрабас розбушувався», яку я надіслав Петру Ластівці, він зголосився на постановку, і такий варіант у нас пішов у роботу.
– Коли В’ячеслав Жила познайомився з моєю новою п’єсою, він взагалі запропонував створити кіно, – розповідає про реакцію режисера Олександр Володарський. – Я багато працюю в кіно, написав безліч сценаріїв до серіалів, але серйозних фільмів зараз мало. Сьогодні навіть виставу зробити важко: це і кошти, і енергія, і бажання, а якісне кіно тим паче. Я все ж люблю театр. Працюю в кіно, а люблю театр.
У присутності режисера Олександр Володарський провів читку п’єси для творчого колективу Черкаського Театру Шевченка, час від часу перепитуючи, чи влаштовує слухачів темп, та пильнуючи за реакцією театралів.
– Це моя перша читка перед такою аудиторією. Я хвилююся, чи не занадто швидко читаю людям, чи встигають вони сприймати закладені у тексти сенси, – зізнається драматург.
Варто зазначити, що переклад п’єси українською мовою Олександр Володарський робив самостійно. Автор переконаний, якщо людина закінчила 10 класів і вміє користуватися гуглом, то проблем із перекладом не має бути.
– У мене є вистави як російською, так і українською мовами, але я вважаю, що мова на якість вистави не впливає жодним чином, – висловлюється Олександр Володарський.
Про що ж Контрабас розбушувався»? П’єса про життя, про буденність, з якою стикається кожен, про особисті взаємини, сусідські, бізнесові, політичні. П’єса наскрізь пронизана тонким гумором, і місцями балансує на межі.
– Мої п’єси йдуть у багатьох театрах. Більшість з них я бачив, і вони всі різні, але меседж один – життя треба жити. У «Контрабасі» головний меседж – все життя – піар, і я вважаю, що цей меседж дійде до глядача, – говорить Олександр Володарський.
Відкривати всі карти зарано, адже, як показує досвід, режисерське бачення може кардинально відрізнятися від бачення драматурга: дивувати, захоплювати чи розчаровувати автора. Власне, після авторського читання п’єси В’ячеслав Жила з посмішкою сказав, що все буде зовсім не так.
– Сьогодні читав драматург, з яким ми проводимо роботу поза п’єсою: ми спілкуємося, і він погоджується з моїми пропозиціями. Кожен режисер ставить про своє, і з Олександром ми доходимо згоди, – зауважує В’ячеслав Жила. – Частково будуть зміни. П’єса сучасна, вона актуальна, яка має знайти відгук у глядача, адже вона про нас. Комедія, за одним із визначень, єдиний жанр, який говорить про нас правду. Драма – це те, якими б ми хотіли бути, а комедія – це правда. Взагалі комедія – дуже складний жанр, а ще складніше ставити сучасну комедію, сучасну п’єсу про нас.
До режисерських адаптацій своїх п’єс Олександр Володарський ставиться з філософським розумінням, даючи волю польоту фантазії режисера.
– Різні режисери і різні актори по різному втілюють п’єси. Я не класик, тому я і не хвилююся, коли хтось змінює текст, адже театр – це живе мистецтво, – зазначає Олександр Володарський. – Є автори, які ревносно ставляться до свого слова, але не я. Це не про мене. Навіть сьогодні, під час читки, я бачив, що десь можна ще вставити слово. Тому, хай режисер робить постановку на свій розсуд, я, як Мавр, свою справу зробив і можу йти.
– Драматург пише одне, режисер ставить друге, актори грають третє, виходить четверте, – ділиться досвідом В’ячеслав Жила.
В’ячеслав Жила, не збавляючи шаленого творчого ритму, завзято взявся до роботи, адже до зйомок в кіно, роботи в Тернопільському театрі, антрепризових вистав та щільного гастрольного графіку додалося створення актуальної комедії в Черкаському Театрі Шевченка.
– Треба працювати. Треба менше говорити, а більше робити. Не будеш працювати, буде не цікаво жити. Творча людина має завжди бути в тонусі, – впевнений режисер.
Упродовж теми про роботу, В’ячеслав Жила привідкрив завісу творчих планів, тішачись появою талановитих незаангажованих молодих драматургів, які пишуть про актуальне і яких хочеться ставити на театральних майданчиках.
– Останнім часом до мене звертається багато сучасних драматургів, і це класно, бо в Україні не було драматургії, а зараз активно почали писати. Після «Тестостерону» київська драматургиня Марина Смілянець запропонувала мені поставити п’єсу «Естроген». «Естроген» – це своєрідна відповідь мужчинам, де вже жінки будуть чоловіків по кісточках розбирати, і я перший режисер, який візьметься за цю роботу. Ще одна молода письменниця і драматургиня Олена Мілько запропонувала до постановки комедію про театр «Любов без гриму». Ми працюємо з драматургами, як Курбас працював з Кулішем, і це надихає, – наголошує В’ячеслав Жила.
Прем’єра сучасної комедії «Контрабас розбушувався», ролі у якій виконуватимуть Павло Гончаров, народна артистка України Тетяна Крижанівська/заслужена артистка України Світлана Москаленко, Олена Брехаря/Марія Марущак, народний артист України Юрій Берлінський, Анжеліна Іванова/Наталія Панекіна, Олександр Новаченко, заслужений артист України Микола Зайнчківський, Олександр Кузьмін, Олександр Гуменний, Микола Кашеїда/Олексій Клименко, Михайло Кондратський/Юрій Прокопчук, запланована на початок квітня. Сценографію та костюми до вистави створюватимуть знані в Україні митці Сергій та Наталка Ридванецькі, а над хореографічним забарвленням працюватиме заслужений артист України Володимир Татарінов.
Ольга Квятковська
реклама
Коментарі
Стрічка RSS коментарів цього запису