реклама Делікат

Жителі Буків Уманського району скаржаться, що в річці Гірський Тікич майже немає води. Вона зникла в криницях жителів селища та навколишніх сіл. Селяни звинувачують фермерів, які використовують воду з річки для крапельного поливу.

1yu-710x434

Якщо справа так піде й далі, то знаменитий своїми пейзажами Буцький каньйон залишиться без води, пише Gazeta.ua.

– Надворі час повноводдя, а в Гірському Тікичі немає води, – каже селищний голова Буків Сергій Залізняк. – Причина – підприємство "Кищенці-Фрут" взяло в оренду велике водосховище в селі Вороне. Зміцнили дамбу, наглухо закрили застави й набирають ще 2 метри води. Фактично з 2020 року не пускають ніякого стоку в річку. Уявіть собі, що площа водосховища 600 гектарів, і тут мають додати 2 метри води. У планах підприємства оренда ще 2 гідроспоруд у селах Червоний Кут і Нова Гребля. Вони набирають воду, щоби здійснювати крапельний полив на полях, де вирощують буряк, моркву й часник. Якщо ще й там набиратимуть, то ми взагалі залишимося без річки.

Днями підприємство просило дозвіл на крапельний полив, але сесія селищної ради поки що відмовила. Селищний голова стверджує, що потрапив у скрутну ситуацію.

– Я потрапив між два вогні, – каже Залізняк. – З одного боку, найбільше підприємство нашої громади, де працює велика кількість людей, а з іншого – самі люди, які опинилися без води в криницях і фактично без річки. Причому селяни розлючені й налаштовані вкрай радикально. А крім них, є ще жителі населених пунктів, які розташовані нижче за течією. Зокрема, і гідроелектростанції, які теж хочуть заробляти в період повені.

Селищний голова каже, що будь-які орендарі мають давати обов'язковий санітарний спуск води, бо так каже українське законодавство.

– Не може так бути, що хтось захотів і перекрив річку навіть для благих цілей, – каже Залізняк. – Санітарний спуск води має бути обов'язково.

Заступник директора ТОВ «Гідроресурс-К» Михайло Атаманюк підтверджує слова Залізняка.

– Нижче Буків по течії Гірського Тікича розташована Юрпільська ГЕС. У січні 2017-го вона виробила 15 тисяч кіловатів електроенергії. Наступного року – 27 тисяч. Цьогоріч – лише 5 тисяч. Поруч із Гірським Тікичем протікає Гнилий Тікич. Він менш повноводний. Так от, у лютому ГЕС у Лисянці на Гнилому Тікичі виробила 24 тисячі кіловатів, а ГЕС у Юрполі, що на Гірському Тікичі – лише 6 тисяч. Про що це говорить? Фактично увесь стік річки, що вище Юрполя, перекрито. Річка наповнюється лише з притоків і джерел, що розташовуються нижче Буків по течії. Юрпільска ГЕС працює 1 годину на добу. Її працівники не можуть заробити.

Нідерландський фермер Корнеліус Хузінха, який є власником «Кищенці-Фрут», свою провину заперечує:

– Вище Вороненського водосховища розташовані ще кілька водойм, у яких розводять рибу інші господарники. Я використовую воду для крапельного поливу. Забезпечую роботою і зарплатою багатьох українців. Працюю для блага держави Україна. Нічого незаконного не роблю.

Зрештою, всі учасники конфлікту вирішили проїхатися до інших водосховищ і з'ясувати, хто ж таки забирає воду із річки. Після зустрічі погодилися, що нідерландський фермер підніме у Вороному застави на 1 см. Внизу за течією глянуть, на скільки додалося води. Якщо не допоможе – піднімуть ще. Згодом стік відрегулюють. Також звертатимуться з аналогічним проханням до орендарів, які розташовані вище за течією.

За словами метеорологів, поки що на річках Черкаської області зберігається низька водність, а на Росі біля Корсуня-Шевченківського утримується маловоддя. Однак за розрахунками Українського гідрометеорологічного центру, весняне водопілля 2021 року очікується вищим за торішнє.

У Буках розташований знаменитий своїми скелями Буцький каньйон. Щороку його відвідують сотні тисяч туристів. 1929-го в Буках за планом ГОЕЛРО збудували першу в Україні гідроелектростанцію. Її намагається відновити «Гідроресурс-К».

Юрій Стригун, фото: buky.com.ua

реклама

Коментарі  

 
+2 #2 Антон 26.03.2021 09:14
Цитую Своевременная инфа:
Значит на Тикич в этом году летом не пойдём. Идём тогда на Каттавагами. Там и вода должна быть большая, и рыбалка отличная, и природа незабываемая, и мусора по берегам не найдёш.

Підіть ще там позас.райте.
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+5 #1 Своевременная инфа 25.03.2021 17:43
Значит на Тикич в этом году летом не пойдём. Идём тогда на Каттавагами. Там и вода должна быть большая, и рыбалка отличная, и природа незабываемая, и мусора по берегам не найдёш.
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 

Додати коментар

Звертаємо Вашу увагу, що "Прочерк" - це майданчик коректних дискусій!

Цікаві новини звідусіль

реклама Делікат

bigmir)net TOP 100