25 жовтня всю країну сколихнуть місцеві вибори. Надзвичайно важливими вони будуть для Черкащини. За даними останніх соціологічних опитувань, українці помічають багато проблем у своїх громадах. Серед основних – охорона здоров'я, безробіття, освіта, дороги і тротуари, корупція.
Після реформи децентралізації розв’язувати ці проблеми мають переважно органи місцевого самоврядування. Для цього у них тепер є значне фінансування. Тому якщо ваша місцева влада їх досі не розв’язала, саме час обирати собі нових представників на місцевих виборах.
Депутатів органів місцевого самоврядування будуть обирати на різних рівнях. Їхня кількість прямо залежить від кількості виборців, які зареєстровані у відповідних адміністративних одиницях. Загалом, у Черкаській області громадяни сформують 71 місцеву раду: 1 обласну раду, 4 районні ради та 66 рад і голів територіальних громад.
Обласна та районні ради Черкащини
Черкаська обласна рада буде складатись із 64 депутатів. Їх обиратимуть майже 957 тис. виборців Черкащини. Це 80,7% всього населення області. Саме вони будуть впливати на формування складу рад.
Не так давно у всіх областях нашої держави відбулось укрупнення районів. Тепер Черкаська область має 4 нових райони замість 20 старих. Це Звенигородський, Золотоніський, Черкаський та Уманський райони. Саме до них громадяни обиратимуть депутатів районних рад. Найбільше депутатів районної ради оберуть у Черкаському районі – 54 депутати. Всі інші райони області матимуть по 42 депутати.
Повноваження обласних та районних рад дуже схожі. Тільки стосуються вони різних рівнів – відповідно області та району. В першу чергу, ці ради затверджують проєкти обласного та районних бюджетів. Кошти з них витрачають на розв’язання проблем обласного та районного значення і реалізацію спільних для регіону культурних, соціально-економічних або інших програм. Останні також затверджують обласна або районні ради.
Тогорічна сума видатків зведеного бюджету Черкаської області склала майже 21 млрд грн. Це видатки всіх місцевих бюджетів області. Порівняно з 2014 роком, ця сума зросла у більш ніж 3 рази. Причиною збільшення фінансів на місцях стала децентралізація. Вона забезпечила зміну міжбюджетних відносин державного і місцевого рівнів та об’єднання територіальних громад. Тому тепер місцева влада розпоряджається набагато більшими коштами, ніж у попередні роки.
Також обласна та районні ради управляють об’єктами спільної власності територіальних громад. Це лікарні, школи, театри, філармонії, училища, музеї, різні комунальні підприємства, санаторії тощо. До прикладу, на рівні області це Черкаський обласний Центр туризму, краєзнавства і екскурсій учнівської молоді Черкаської обласної ради, на рівні району – Комунальне підприємство “Уманьрайрембуд” Уманської районної ради. Фінансування таких об’єктів покладене відповідно на обласний або районний бюджет.
Надання чи скасування дозволу на спеціальне використання природних ресурсів обласного/районного значення ще одна відповідальність обласної та районних рад. Саме вони вирішують, хто може видобувати та використовувати пісок, вапняк, гальку, глину, гравій тощо. Також місцева влада обласного та районного рівнів встановлює тарифи на побутові та комунальні послуги для власних комунальних підприємств.
Крім цього, обласні та районні ради здійснюють контроль щодо місцевих державних адміністрацій (МДА). Голови МДА зобов’язані звітувати перед відповідними радами. Якщо діяльність якогось із голів МДА незадовільна, обласна або районна рада може оголосити йому недовіру, а за підтримки ⅔ місцевих депутатів – відправити його у відставку. Це дозволяє стримувати впливовість органів державної влади на місцевому рівні.
Ради та голови громад Черкащини
Як бачимо, місцева влада обласного і районного рівнів має серйозні повноваження для покращення життя жителів. Проте завдяки децентралізації більша частина цих повноважень перейшла саме на рівень об’єднаних територіальних громад. 25 жовтня на Черкащині відбудуться вибори до місцевих рад 66 територіальних громад, з яких 16 – міські, 10 – селищні і 40 – сільські.
До ради Черкаської міської територіальної громади, до якої належить лише місто Черкаси, обиратимуть 42 депутатів, оскільки громада нараховує майже 213 тис. виборців. У другій за кількістю виборців Уманській міській територіальній громаді – 32 депутатів, яких оберуть 59,4 тис. виборців. У раді найменшої громади області, Лип'янської сільської територіальної громади із 2,2 тис. виборців, буде 22 депутатів.
Депутати місцевих рад розпоряджаються дуже солідними сумами грошей. Для прикладу, у 2019 році уже згадана Черкаська міськрада витратила 3,1 млрд грн, Уманська – 851 млн грн, а у Лип’янській громаді – майже 13 млн грн. Порівняно з 2014 роком, видатки Черкас зросли у 3 рази. З 2021 року бюджети новостворених ОТГ матимуть ще більше коштів, оскільки відбулося фактичне об’єднання бюджетів територіальних громад.
Відповідно до останніх соціологічних досліджень, жителів Черкас найбільше турбують проблеми охорони здоров’я, створення робочих місць, ЖКГ, доріг та соціального захисту. Розв’язання цих проблем є відповідальністю органів місцевого самоврядування (ОМС). На прикладі цих проблемних сфер можна детальніше розглянути повноваження місцевої влади.
Місцеві ради несуть повну відповідальність за ремонти доріг і освітлення вулиць. Виняток – призначення керівників комунальних підприємств, які ремонтують дороги. Їх призначають голови ОТГ. Ще одне обмеження: ради територіальних громад не можуть впливати на дороги районного, обласного чи державного значення.
Територіальні громади разом з органами місцевого самоврядування інших рівнів встановлюють тарифи на деякі комунальні послуги у сфері ЖКГ. Зокрема тарифи на тепло близько 75% теплопостачальних підприємств та на послуги централізованого водопостачання та водовідведення, які надають близько 61% таких підприємств у всій країні.
Ще місцева влада контролює якість питної води, затверджує розвиток систем теплопостачання, програми у сфері питного водопостачання та водовідведення, встановлює порядок очищення стічних вод, транспортування, утилізації та роздільного збирання побутових відходів.
Ради громад мають ще й повноваження стежити за тим, щоб забруднення ґрунтів, води і повітря не перевищували допустимих норм. Представники місцевої влади повинні штрафувати тих, хто шкодить екології, і ці кошти підуть у місцевий бюджет.
Створювати робочі місця у громаді також може місцева влада. ОМС можуть створювати різного роду комунальні підприємства та залучати інвестиції від бізнесу до громади. Ініціатором цього найчастіше є голова ОТГ, але місцеві депутати також мають можливості для зниження рівня безробіття у своїй громаді.
У сфері соціального захисту місцева влада надає різні пільги і допомоги вразливим категоріям населення. Сюди належать ветерани, люди з інвалідністю, пенсіонери, самотні люди, бездомні, діти-сироти, неповні сім’ї, люди похилого віку, безробітні та інші. ОМС зобов’язані поліпшувати житлові та матеріально-побутові умови цих громадян. На додачу, ОМС вирішують питання щодо опіки і піклування. А для безробітних місцева влада організовує проведення громадських та тимчасових робіт і надає їм різні соціальні послуги.
Чималий вплив на впровадження місцевих політик мають також міські, селищні та сільські голови, які очолюють виконавчі комітети місцевих рад та виконують рішення рад. Зокрема, від голови залежать питання, які розглядає рада, кількісний і персональний склад виконавчого комітету ради, наявність необхідних підрозділів, які повинні займатися тим чи іншим питанням тощо. Ще одним дуже важливим блоком повноважень міських, селищних та сільських голів є розпорядження бюджетними коштами за призначенням, яке затвердила рада. І якщо через схеми кошти місцевого бюджету витратили не за призначенням, то за це відповідає голова ради.
На завершення
Багато українців вважають, що проблеми у їхніх громадах мають розв’язувати президент, Кабмін або ВРУ. Насправді найбільші повноваження для цього мають органи місцевого самоврядування. Тепер вони розпоряджаються значно більшими фінансами, ніж це було у попередні роки. Тому саме від цих місцевих виборів буде залежати, чи будуть громадяни жити краще.
Пам’ятайте: охорона здоров’я, створення робочих місць, ЖКГ, дороги та тротуари, соціальний захист, екологія – все це відповідальність місцевої влади. Ви маєте повне право вимагати змін і покращень у своїй громаді, оскільки за це ви платите податки. Голосуйте відповідально.
Детальніше про повноваження органів місцевого самоврядування читайте тут.
Костянтин Шокало, аналітик Центру спільних дій
реклама
Коментарі
Немає метра площі,де немає його реклами.
Що значить бюджетна комісія ради?
Всі ці старі вантажівки, "жигулі" і "богдани" з "еталонами"!!
Багато разів дзвонив з цього приводу на 1505 - результату не видно.
Стрічка RSS коментарів цього запису