На вулиці Левенця у місті Сміла, що на Черкащині, донедавна була пуста ділянка на місці дев’яти приватних будинків. Колись тут були новіші або старіші хати, паркани, гаражі, інша інфраструктура, але наприкінці 2023 року удень в город поряд з однією хатою влучила ракета. Вибух спричинив значні руйнування. На жаль, внаслідок травм згодом у лікарні померла жителька. За життя 61-річної Надії Голуб кілька днів боролись лікарі, утім, від отриманих травм вона померла. Місцеві люди кажуть, що якби це була ніч і більшість спали удома, то жертв могло бути більше.
Також від вибуху було дуже пошкоджено 9 будинків. Всього вибуховою хвилею пошкодження отримали сотні будинків навколо. Але там все обійшлося ремонтом дахів, заміною вікон тощо. А 9 будинків прибрали, оскільки, за твердженням комісії, вони були непридатні для життя.
Після вивезення поруйнованого серед вулиці виявилася розчищена ділянка, лиш стояли законсервовані колодязі і місцями вцілілий погріб чи вуличний туалет. На місці розчищених ділянок мали будувати житло, та потім влада передумала…
Сьогодні на місці зруйнованих будинків стоїть банер, який нагадує історію. Водночас серед пустої ділянки зведена і одна нова хата. Наймолодший житель, домівка якого також була вщент зруйнована, вирішив таки не змінювати місце проживання і поселився тут. Чоловік збудував нову хату за кошти, надані від держави.
Нагадаємо, як тільки сталася трагедія, міський голова Сміли Сергій Ананко, голова ОВА Ігор Табурець і голова Черкаської РВА Валерія Бандурко говорили про необхідність відбудови житла.
Очільниця Черкаської РВА Валерія Бандурко запевняла, що житло смілянам будуть відбудовувати, конкретніше, кожен з 4-х районів області відбудовуватиме по два будинки, в підсумку всі 8 будинків спорудять. Один із дев’яти будинків, які зруйнував ракетний удар торік 29 грудня, відбудовувати не повинні були. Власники оселі померли декілька років тому, а їхні діти живуть в росії.
Однак згодом, схоже, влада вирішила, що краще буде надати людям кошти як компенсацію за зруйноване житло.
Пізніше всім 8 власникам домоволодінь було виплачено по 2 млн грн.
ВІДЕО З АРХІВУ
Директор департаменту будівництва Черкаської ОВА Ростислав Євмина інформував «Прочерк», що було прийнято рішення: кожен із районів, який був закріплений за двома будинками по відбудові громади з цих районів — Звенигородського, Уманського, Золотоніського та Черкаського, надав субвенції міському бюджету міста Сміла.
Як інформував «Прочерк» мер Сміли Сергій Ананко, “загальна сума – 16 мільйонів. Місто Сміла ці 16 мільйонів самостійно не в змозі було знайти, тому допомогли райони”.
– Ми на карткові рахунки перерахували власникам зруйнованих будівель ці кошти, за які вони можуть придбати або побудувати житло. Це перший випадок на всю країну, я думаю, вам не потрібно розповідати, що за ці кошти в Смілі можна придбати достойне житло і ще трішки залишиться, - сказав у розмові з журналістом мер Сміли.
Марія Щербина з чоловіком Григорієм – вже літні люди. Будуватися не могли, кажуть, немає вже сил. Тому купили за ці кошти в мікрорайоні неподалік (район Богдана) трикімнатну квартиру на першому поверсі.
– Хтось з сусідів купив у тому ж мікрорайоні неподалік зруйнованого житла хату, хтось купив в інших мікрорайонах, а хтось і в Черкасах. А хтось ближче до дітей, в іншій області, як склалося життя. Ми б хотіли жити на старому місці. Спершу ж і обіцяли, що там збудують. Ми вже там звикли жити. Та потім влада вирішила виділити кошти. І на тому спасибі, - каже пані Марія.
Вона радіє, що на старості років не залишилися взагалі без житла. Каже, наданих коштів вистачило на квартиру, а також на меблі, бо з понівеченого житла майже нічого не змогли взяти, по-перше, речі були пошкоджені, по-друге, не було й сил, і можливостей брати речі, коли частини (уламки) пошкоджень, які є відходами від руйнувань, вивозилися на полігон твердих побутових відходів.
Будуватися на ділянках став лише Артем Алхімов. Його мама, Марина Валентинівна, каже, що більшість сусідів були літнього віку і їм легше було купити житло, а син хотів залишитися жити на старому місці. Проте наданих коштів не вистачило.
– Довелося проект наново робити, потім будувати. Тож коштів не вистачило. А ще на орендованому житлі, де проживали діти, не можна було далі жити, бо те житло власники вирішили продавати. Тож діти перед новим 2025-м роком в'їхали в нову хату, хоч багато чого не дороблено. Але вже своє. Обігріваються конвекторами, електрикою, – говорить Марина Валентинівна.
Мільйони як компенсацію виплачують не лише в Черкаській області. Так, наприкінці минулого року виконавчий комітет Львівської міськради затвердив перший список мешканців, яким буде виплачена грошова допомога на придбання нового житла, оскільки їхні помешкання були зруйновані від обстрілу 4 вересня 2024 року. Йдеться про мешканців будинків на вул. Братів Міхновських, 37, 38, 40а, які, відповідно до звіту про технічне обстеження, визнані такими, що не підлягають відновленню. Загалом у цих будинках було 20 квартир, і мешканці повністю втратили свої помешкання.
Зокрема, мешканці квартири у будинку на вул. Братів Міхновських, 37 (площа зруйнованого помешкання становила 41,2 м2) місто виплатить приблизно 2,8 млн грн. Мешканцю квартири у будинку на вул. Братів Міхновських, 40а (площа зруйнованого помешкання становила 17,3 м2) місто виплатить приблизно 1,2 млн грн.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Сміла: 120 будинків потребують відновлення після ворожої атаки
На сесії Львівської міської ради було затверджено Програму надання грошової компенсації власникам (співвласникам) знищених об'єктів нерухомого майна.
Наприкінці 2023 року програмою комплексного відновлення території Високопільської селищної територіальної громади Бериславського району Херсонської області передбачено відновлення будинку в с.Ольгине, вул. Шевченка Тараса, 67 (пошкодження було внаслідок збройної агресії рф). У «Прозоро» є відповідний тендер на суму більше 1 мільйона, який був проведений в кінці 2024 року.
Будується приватний житловий будинок за адресою: м. Ірпінь, вул. Северинівська, 110, Бучанського району, Київської області більш як за 4 мільйони. Це теж показано в “Прозоро” (Відбудова в межах обласної програми «Відновлення приватних будинків»).
Дахи шести будинків відновлювали в кінці 2023 року працівники місцевих ЖЕКів у Чернігові за кошти міста. Виділено було 20,8 мільйона гривень на такі роботи, писало видання vestgazeta.com.ua
Водночас життя показує, що все ж краще виділити кошти, ніж будувати владі. У різних ситуаціях купити не завжди дешевше, ніж відновлювати, але принаймні це надійніше. Так, ми знаємо ситуацію з відновленням Посад-Покровського на Херсонщині. Так, улітку 2023 року населений пункт був включений до експериментального проєкту з відбудови, але згодом все зупинилося…
Як зауважує голова громадської організації «Черкаський правозахисний центр» Тарас Щербатюк, в Україні є можливі три способи отримання компенсації за своє знищене чи пошкоджене майно.
– Перше – це коли органи місцевого самоврядування надають з місцевого бюджету певні кошти. Другий спосіб – подання через Дію заявки і можливість отримати кошти чи житлові сертифікати на отримання майна. Третій спосіб – подання заяви до міжнародного реєстру збитків. Найдієвішим є спосіб отримання коштів на місцевому рівні. Але тут є нюанси, бо органи місцевого самоврядування не завжди мають можливості. По міжнародних виплатах це лиш може бути через декілька років. Тож поки найдієвішим є відшкодування через Дію, - каже Тарас Щербатюк.
Матеріал створено у рамках проекту за підтримки Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / This article was supported by the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.
Назарій Вівчарик, фото та відео автора
реклама