Жахливі реалії війни й веселі витівки Лоскотона, останні дні Симоненка й подорож у країну Навпаки – ці, здавалося б, непоєднанні речі поєдналися в надзвичайно цікавій бесіді, котра відбулася днями між ветераном журналістики Петром Жуком і п’ятикласниками черкаського колегіуму «Берегиня».
80 років виповнилося б 8 січня 2015 року Василеві Симоненку – тому, кого Олесь Гончар свого часу назвав «витязем молодої української поезії». Щоб святкування не обмежилося лише помпезними урочистостями, журналісти інтернет-сайту «Прочерк» і газети «Черкаський край» вирішили взяти участь у своєрідному експерименті. Ми пристали на пропозицію учителя української мови й літератури Миколи Гудзими допомогти організувати зустріч школярів із колегою й товаришем Василя Андрійовича, відомим черкаським журналістом Петром Жуком. А головний редактор «Черкаського краю» Тетяна Калиновська запросила дітей відвідати музей Симоненка в редакції цієї газети.
Про що, здавалося б, можуть запитати ветерана журналістики десятирічні діти? Одним із перших запитань було таке:
– Ви дуже засмутилися, коли Василя Симоненка не стало?
– Ми... ми були тоді дуже молоді й багато чого не розуміли... – одразу спохмурнів Петро Миколайович. – Вася у свої 28 років був повний сили й натхнення. До нього приходила слава. Аж одного разу він каже: «Чогось у мене так болить поперек...» Потім він ліг у лікарню, йому зробили операцію, але вилікувати вже не змогли. Василеві відвели окрему палату, біля нього чергували дружина й мати. Приходили й ми. Щоб розвеселити Василя, ми розповідали всякі анекдоти й жартували. Зараз, коли я про це згадую, мені страшно...
Цікавило дітей, як любив жартувати Симоненко. Виявляється, найбільше поет любив каламбури.
– Каламбури були веселі й життєрадісні, але не образливі, – наголосив Петро Жук.
Розповідаючи про дитинство поета, Петро Миколайович звернув увагу на те, що воно в чомусь подібне до сьогодення.
«Зараз на Донеччині ллється кров, діти чують вибухи. Це все пережив і Василь Симоненко у своїх рідних Біївцях на Полтавщині. Коли почалася війна, йому виповнилося 6 років... Все наше дитинство було обпалене війною. Зараз, дивлячись кіно, переживаємо, коли бачимо охоплену вогнем хату. А d нас в селі було 1000 дворів, і 2 вересня 1943 року всі вони зайнялися, бо підпалили гітлерівці. Село горить, сичі плачуть, корови ревуть. Із чистого-чистого неба йде дощ. Не дай Бог такого пережити нікому», – зазначив журналіст.
Можливо, через це жахливе повторення історії нинішні діти краще розуміють Симоненка, ніж їхні батьки, коли вони були малими?
– ... Що означають слова із казки «Цар Плаксій і Лоскотон»: «Три царівни теж навтьоки у чотири бігли боки»? Як це: «А Макака-забіяка з'їв себе із переляку»?
Виявляється, Симоненко мав на увазі приказки «піти на всі чотири боки» і «з’їдати себе із заздрості». А ще з’ясувалося, що образ веселого Лоскотона поет змалював... із самого себе.
– Син Василя, Олесь, згадує, що, коли він був дитиною, батько любив із ним гратися. Розповідав різні казки й часто лоскотав малого. Олесь сміявся, а потім і порадив татові написати казку про Лоскотона, – пригадав Петро Жук.
Пізніше Симоненко написав для дітей казку «Подорож до країни Навпаки». Вона – із розмов дітей черкаських журналістів, підслуханих поетом під час прогулянок містом.
«Як надоїли оці батьки, бабусі й дідусі зі своїми нотаціями! Мусимо сидіти за книжками, а так хочеться пограти в м’яча, вийти надвір! Повинна ж бути країна, де все можна робити навпаки!» – почув Симоненко – і написав малим віршовану відповідь!
– Яке було улюблене свято Василя Симоненка? – спитала одна дівчинка.
– Це був день журналіста. Ми виїжджали за місто. У цей день серед нас не було начальників і підлеглих, над нами не стояла ніяка цензура, – зазначив Петро Жук. – Ми були вільні, як птахи!
реклама
Коментарі
Кріпаками у Короткова краще бути і голова ніколи не болить. Руки працюють, а голова краще відпочиває. Для того, щоб думати і отримувати профіт є пан
справедливість тому шо Януч зовсім "оборзел". Ну і чого? Соц програми урізані,
зарплатня урізана, 30% території втрачено назавжди, купівельна спроможність
країни знизилася в рази, держ борг країни зріс у 4 рази !!!
(Як ви думаєте, хто його буде платити? Помiркуйте громадяни України).
У країні йде громадянська війна. Тисячі загиблих і покалічених доль.
Хiба за це стояв майдан? Воно вам треба було?Єдина сила якої потрібна війна
це уряд України та USA.
приймав перед призначенням кореспондентом, секретар ЦК КПУ.
Симоненко усiм друзям похвалявся i казав:"Менi руку жав сам секретар ЦК".
Мабуть не мив її довго.Тай помер вiн не в онко шо на дахнiвському шляху,
а у лечсанупрi "Василеві відвели окрему палату"(Фiлiя 4 првлiння МЗ
СРСР для дуже великих начальникIв).Кому ще давали окрему палату?
Тому усi Ви комуняки i треба Вас на гiлляку. Треба оголосити справжню війну всім
таким вчителям, які сьогодні працюють на комунiстiв.
Стрічка RSS коментарів цього запису