Пенсіонерка Ганна Григорівна чекає пільгового тролейбуса № 10 на кінцевій зупинці «Конєва». У жінки – велика сумка на «кравчучці» і ще одна в руках.
Каже: у свій 71 рік ще змушена тримати дачу, бо інакше прожити на пенсію просто б не змогла.
- Отримую 920 гривень. Живу сама в квартирі, комунальні торік узимку були більше 400 гривень. В цьому році, чула, ще на сто гривень збільшать. За що жить, навіть не знаю. А тут навіть цю пільгу забирають. Одарича ми коли вибирали, то він обіцяв, що буде краще, а зараз бачимо, що тільки гірше, вже аж нерви здають.
По графіку безкоштовний для пенсіонерів рейс із цієї зупинки відправляється о 9 год. 8 хв. Близько 9-ї на зупинці вже зо два десятки пенсіонерів.
- Переписали собі графік, то й виходимо, а оце позавчора я спізнилася, то прийшлося півтори години чекать. А нагрузилася так, що вертатися вже не змогла. Он подивіться, платні пусті ходять, а нас туди не пускають, - бідкається одна з жіночок.
Раїса Григорівна Сахновська тролейбусом їздить по кілька разів на тиждень, бо співає в хорі ветеранів «Азоту»:
- Я 30 років пропрацювала на «Азоті» електрозварником. Уже 25 років як на пенсії, дома ж не можна сидіть, бо хіба висидиш? Наш хор збирається на Калініна, раніше десяткою будь-коли можна було дістатися, а зараз скільки ждать. А потім виходиш звідти і не знаєш, чи годину доведеться на зупинці простояти, чи більше…
Коли тролейбус в зазначений час наближається до зупинки, серед пенсіонерів починається пожвавлення.
- То наш? – вдивляються в табличку одні.
- Наш, - беруться за сумки інші.
За дві зупинки в пільговій «десятці» уже не залишається вільних місць. А на найбільш людній у Південно-Західному районі Черкас - біля «Міленіуму» тролейбус починають «штурмувати». У когось падає «кравчучка».
- Чиї речі біля проходу? – гукає кондуктор.
Тим часом пасажири починають обговорювати, хто що чув про перевезення.
- Так уже ж на суд подали! – каже одна з бабусь.
- Де це таке є, як у нас – в усій країні тролейбуси безплатні! – підтримує друга.
- То Партія регіонів уже тролейбусний парк собі хоче забрать! – долучається третя.
Кондуктор Любов Вдовенко розповідає: пенсіонери їздять переважно на базар, тому вранці та після обіду тролейбус найбільш переповнений.
- На платні теж сідають, але дуже часто відмовляються платити. Нерідко скандал влаштовують, - каже вона.
Тим часом тролейбус стає дедалі повнішим. Кондуктор просить одну з пасажирок показати пенсійне посвідчення.
- Відібрали в нас транспорт, ще й показуй! Я що, не схожа на пенсіонерку? – жінка починає обурюватися.
- Та жіночко, заспокойтеся, вам же як сімнадцять! – жартує якийсь чоловік.
Кондуктор бідкається: таких пасажирів багато.
- Сюди ж не тільки пенсіонер може сісти. То я повинна перевірити посвідчення, такі правила. Не знаю, як витримать до кінця зміни!
Біля Будинку торгівлі більшість пасажирів виходить. Але охочих сісти теж не бракує. На запитання журналіста «Прочерку» всі як один починають обурюватися. Мовляв, обмеження пільгових перевезень, це «безпрєдєл».
- Є тролейбуси народні, а є Одарича, - каже чоловік в окулярах. – Вони не по графіку ходять. От я вчора до лікаря їхав, тролейбус спізнився, і я спізнився. А лікар мені вже й зауваження зробив.
Інша пасажирка нарікає, що тролейбус навпаки прийшов раніше, і вона на нього не встигла.
- Напишіть, що ми через місяць перекриємо всі вулиці, - гукає бабуся в білому береті. – Не тільки Шевченка треба перекрить, а й Благовісну, Ільїна, щоб не було куди об’їжджати.
Інші бабусі зауважують: таблички на тролейбусах дуже непримітні. Не видно, за яким маршрутом іде транспорт, платний він чи ні.
- Треба, щоб був номер великий і спереду, і ззаду! – кажуть.
- Нема такого ніде в світі, як у нас! Знущаються з пенсіонерів. Самі б попробували на наші пенсії прожить! – кожна з бабусь, які доїжджають до кінцевої зупинки, намагається передати через журналіста своє обурення діями влади.
Практично пуста «десятка» прямує в Річпорт, а на протилежному боці вулиці на зупинці вже зібралося чимало пенсіонерів – чекають тролейбуса в зворотному напрямку.
Пільгові тролейбуси № 1 та № 7 їздять приблизно з таким самим інтервалом у півтори години. Пенсіонерка Марія Мусіївна роздивляється на зупинці по вул. Паризької комуни графік руху.
- Хіба ж я його діждуся? – обурюється вона. – В лікарню треба їхати, а скільки ж це чекать? А звідти вийдеш, то уже до графіка ніяк не підлаштуєшся. Як міг мер наш таке придумать?
Марія Мусіївна зізнається: їй вдалося побувати на останній сесії міської ради.
- Ішов якийсь чоловік високий, а я за ним тихенько. Тільки ви цього не пишіть, бо я ж случайно попала, - каже. – Так вони ж і не слухали нікого. Булатецький тільки виступав. То, мабуть, уже ніхто не буде нічого робить…
На зупинці по вулиці Сєдова Валентина Костянтинівна Чешко переписує графік руху пільгових тролейбусів у зошит.
- Та хоч в один бік знатиму, коли їхати. А там уже не вгадаєш, - каже. – Їздить треба, бо треба крутиться. Внуки є, їм потрібно допомагати. А от наша влада нам не помагає. Я була на мітингу, ото коли мера били газетою чи чим… Та, бачите, нічого ми не добилися.
Пенсіонерів на цій зупинці також зібралося немало. У платні тролейбуси вони сідають, але рідко. Готові чекати, бо з мізерної пенсії, кажуть, платити за проїзд просто не можуть.
реклама
Коментарі
Коли вам було десь 40 років - у вас була надія? Ну і що, справдилася? У меня вже не враження, а впевненність, що пенсіонери нікого крім себе і представників черкаської мерії не бачать і не чують. Десятки тисяч черкащан за межею бідності і не мають можливості безкоштовно подорожувати на тролейбусах. Не мають можливості їздити на дачі, бо не мають дач! Не мають навіть власного житла, бо винаймають його за шалені гроші. Але бойкі сучасні пенсіонери плювали на таких. Ми в їхньому віці навіть права на пенсії мати не будемо. А тут і пенсіі отримують, і в хорі співають, і на дачі їздять. Ще й безкоштовний транспорт їм подавай! Сором!!! Ганьба!!!
а то лечаться одни пенсионеры? сейчас молодые больше болеют, чем старики...
Пенсіфонерів справді шкода, от тільки чому їм їхати завжди треба в час ПІК?
Если эта доблестная пенсионерка ничего кроме бесплатного троллейбуса и прекрасного владения Интернетом видеть не хочет, то я ей всё же подскажу - да, есть матери одиночки, которые получают на ребёнка меньше 300 грн и собственную зарплату такую же как её пенсия. И как прожить двум людям на такой доход - никого не интересует. Я лично знаю таких матерей не мало. Знаю как они тянуться. И о такой роскоши, как бесплатно ездить петь в хоре или кататься на дачу (как наши пенсионеры) - не может быть и речи. Даже их ребёнок не имеет возможности бесплатно проехать в муз. школу.
А де ви бачили зараз матерів - одиначок? Із них майже кожна, десь на 90% прекрасно живуть з цивільними чоловіками, отримують пільги і матеріальну допомогу від держави!!! А ви їх порівнюєте з пенсіонерами і з їхніми пенсіями.. А ви знаєте скільки зараз коштує лікування в лікарні? Скільки пенсій треба, ьщоб пролікуватися 10 днів??? Соромно таке казати, у Вас же мабуть і батьки ще живі...
Полная чушь!!! Николаев- пример посещения толстой полярной лисички в электротранспор те! Еще 5 лет назад- там было всё чудесно, но сейчас на центральной улице города- проспекте Ленина электротранспор т встретить сложно- я провёл на проспекте не менее получаса фотографируя, и увидел лишь один тролль 5 маршрута, т.е. в сторону (с) ж/д вокзала ничего из электротранспор та не поехало. Вменяемые интервалы- это: Тм-1, Тм-6, Тб-6, остальное (6 м-тов)- почти аналогично обычным троллейбусам в Черкассах: 1-2 выпуска, изредка 3. На выходных выпуск троллейбусов может падать до 5 шт. на 4 маршрута!!! Ах да маршрутки в Николаеве действительно чудесно ходят, по-этому и ЭТ дохнет наверно.
По поводу дорог- а Вы ехали на троллейбусе с мкрн. "Северный"? И как состояние дороги на мосту? Водитель не объезжал аккуратненько ямы на правой полосе?
Стрічка RSS коментарів цього запису