Умань — місто, де «За майбутнє» і «Слуга народу» налаштовані проти «Пропозиції»

im578x383-yatsenko_vesti.in.ua

Інколи Умань можуть помилково зараховувати не до Черкаської області, а до Вінницької через віддаленість містечка від обласного центру й своєрідний менталітет. З Умані до Києва майже така сама відстань, як і до Черкас. Тут красивий і відомий не лише в Україні дендрологічний парк «Софіївка». Проте останнім часом місто звучить у ЗМІ виключно з прив’язкою або до теми хасидів, або до політтехнологій.

За інформацією виборчих штабів, нині в Умані виокремилася трійка головних кандидатів на крісло міського голови: чинний мер Олександр Цебрій, який балотується від «Пропозиції», Андрій Дикун від «Слуги народу» та Ірина Плетньова від партії «За майбутнє».

У політичних розкладах варто враховувати один ключовий момент. Умань є трампліном до Верховної Ради для народного депутата Антона  Яценка; він ре­кордсмен водночас і в кнопкодавстві, і в підтримці виборців. У нього, нардепа не одного скликання від місцевого округу № 200, найкращий в Україні результат. Торік Антон Яценко виграв вибори з показником підтримки 69,41% виборців, ідучи в парламент як самовисуванець. Там приєднався до групи «За майбутнє» й тепер веде від однойменної політсили в мери Умані кандидатку Ірину Плетньову.

Тема приїзду хасидів та активне входження Антона Яценка у виборчий процес є чи не головними меседжами нинішніх виборів в Умані. Чинний мер Олександр Цебрій бив на сполох. І навіть провів ніч проти 18 серпня біля входу до будівлі Офісу президента, вимагаючи заборони паломництва. Урешті потрапив до лікарні з двосторонньою пневмонією. Днями підтвердився діагноз COVID-19. Однак казати про вибуття мера з виборчих перегонів ще передчасно.

Цебрій, а також Плетньова (яку називають ставленицею Яценка) — активні учасники виборчого процесу. Третім став Андрій Дикун. Оприлюднених рейтингів ще немає, але співрозмовники в штабах кандидатів стверджують одне й те саме: ця трійця і є головними претендентами на крісло мера. Окрім того, за інформацією Тижня, одна з авторитетних компаній уже провела опитування в місті. Результати також підтверджують високий відсоток голосів за цих кандидатів.

Найважче нині, мабуть, мерові. Уманська міська ТВК зареєструвала двох кандидатів на посаду голови, які мають однакові імена та прізвища (обоє, звісно, безробітні) — Олександр Цебрій. Незабаром стався скандал: справжнього Цебрія (тобто мера) не реєстрували, посилаючись на порушення в наданих документах. Найвідоміший однопартієць Цебрія звинуватив у брудних технологіях не будь-кого, а Антона Яценка.

«Ляльководи й учасники відомі. Це мерзотник й аферист Антон Яценко. Король тендерної мафії Януковича. Народний депутат від партії «За майбутнє Коломойського». Людина, яка так вигідно купила в Тимошенко франшизу на черкаську обласну організацію «БЮТ», — писав у Facebook щодо ситуації з клонами в Умані мер Дніпра Борис Філатов.

Зрештою, після скарги до ЦВК реєстрації Цебрія таки домоглися. Мер при цьому зауважив, що повторно подав ідентичні документи. Зараз містяни помічають банери, на яких штаб намагається позиціонувати його саме як представника партії «Пропозиція». Під час опитувань люди плутаються в прізвищах.

До слова, на кого нині покладається хворий міський голова у своїй виборчій боротьбі — незрозуміло. Сам він, хоч раніше був більш контактним з пресою, поки що утримується від спілкування. Лише коротко повідомив журналістові, що всі коментарі «дасть після виписки». У самій «Пропозиції» на запитання щодо підтримки свого кандидата фінансово чи морально на нинішніх виборах відмовчуються (ще влітку, на пишному з’їзді в Києві, кореспондента Тижня переконували, що мери самодостатні, а «Пропозиція» наразі парасольковий бренд, тому кампанії кожен член партії проводитиме децентралізовано. — Ред.). Поки Цебрій хворіє, він може втрачати в рейтингу. Наразі він не має такої агресивної реклами, яка була під час хасидського скандалу, коли очільник провінційного містечка опинився під об’єктивами національних ЗМІ. Уже з лікарні мер став записувати ролики, де чітко виокремив своїх конкурентів — «слуг» і «За майбутнє» — а також мобілізує уманців, закликаючи їх прийти та «проконтролювати хід голосування». Окрім того, публікує звіти про виконану за п’ять років роботу міської влади.

До картини стосунків Цебрія та Яценка можна додати, що перший іще на початку року називав депутата «цинічною потворою» й подав на нього в суд. Мовляв, нардеп приписує собі здобутки уманців.

Сам Яценко теж не приховує ставлення до мера, а також, кого саме веде в міські голови: «Мером буде Ірина Григорівна Плетньова. Вона має найбільший рейтинг; потім іде Андрій Дикун, а тоді Олександр Цебрій, який чого лише не робить! І на Банковій спав, і робить із себе політичну жертву режиму, а сьогодні он захворів на коронавірус».

«Високі стосунки» між парламентарем та мером відомі в Умані всім, однак це дає змогу активно рекламуватися аграрію Андрію Дикуну, який не занурюється в ці політичні баталії. Постать його доволі яскрава, і можна очікувати, що незалежно від результатів виборів він впливатиме на політику в Умані.

«Мер міста — це передусім господарник, а не політик, він має домовлятися з владою. Як ви бачите з постів у групі, я знаю всіх топових політиків і з ними домовлюсь. Умань у пріоритеті!» — написав днями Дикун у Facebook. Текст повністю в його дусі. У минулому — опонент Зеленського, а нині балотується в мери від «Слуги народу». Він справді знає топових політиків, бо є президентом Асоціації виробників молока, 2014 року був заступником міністра аграрної політики та продовольства, двічі кандидатом у нардепи по місцевому округу. Живе в селі Громи під Уманню. Коли в Черкаській обласній адміністрації зустрічають послів чи ведуть переговори з інвесторами, там можна помітити й Дикуна. І якщо президент торгово-промислової палати області чи голова ОДА кажуть більше про регіон, то Дикун у своїх виступах частіше розповідає про загальнонаціональне, а то й міжнародне. Так було, наприклад, цього літа під час приїзду в область посла Казахстану в Україні. Тоді Дикун акцентував на знанні специфіки казахського агробізнесу. Найпомітнішим для українців поза Черкащиною Дикун був торік, коли його організація «Всеукраїнська аграрна рада» мітингувала під парламентом проти законопроєкту (власне, «слуг народу») про відкриття ринку землі. Цьогоріч на презентації черкаської команди «слуг» у Каневі біля Чернечої гори він уже стояв поряд із президентом. «Ваша команда, Володимире Олександровичу, за рік зробила для аграріїв більше, ніж попередня влада за всі п’ять років. Саме тому я сьогодні тут, бо я вам повірив, я вірю вашій команді. Я вірю, що ці зміни можна буде зробити. Країна не починається зі столиці. Країна починається з ОТГ, маленького міста…» — розказував у серпні в Каневі перед усміхненим президентом Андрій Дикун.

Запам’ятався він там і виступом-пропозицією перенести відновлене Міністерство аграрної політики в Умань, щоб «перетягти в місто аграрні компанії» та щоб там лишали гроші не лише хасиди. Однак усе-таки чому аграрій, який ніколи не був у жодній політсилі, йде від партії «слуг»? Це саме запитання іноді ставлять і на його сторінці в соцмережі. Дикун, як і кандидат від «слуг» у міські голови Сміли Сергій Ананко (до речі, колишній представник БПП), відповідає про владну вертикаль.

«Щоб бути ефективним управлінцем, мером міста, треба ще й мати депутатський корпус. Депутат самовисуванцем бути не може. Тому необхідно брати політичний бренд, із яким іти в міську раду. Це перший момент. Другий момент. З самого початку президентства Зеленського ми з ним воювали. Тому що вони хотіли ввести ринок землі, а для нас це було неприйнятно — ринок землі для іноземців під час війни на Сході. Ми перекривали дороги, виходили під парламент, під Офіс президента. І за вісім місяців нашої боротьби президент нас почув. Він визнав свою помилку, і прийняли закон, який відповідає національним інтересам нашої держави. Тобто він для мене — та людина, яка може почути людей, якщо на нього тиснути. Тому я ухвалив для себе рішення іти від «Слуги народу», — відписує кандидат розлогими текстами у Facebook.

На сторінці кандидата в соцмережі з’являються відповіді мало не на всі питання сьогодення — починаючи від війни й закінчуючи темою асфальтування доріг. Можна припустити, що штаб у Дикуна досить великий, якщо є час стільки писати. Однак отримати прямий коментар неможливо. Щодо майбутнього, то сам представник «слуг» своїми коментарями дає зрозуміти, з ким налаштований працювати, а з ким — ні. В одній з уманських груп у тому ж таки Facebook на запитання про можливість проведення публічних дебатів Дикун відповідає, що готовий дебатувати з кандидаткою від «За майбутнє»: «На сьогодні більш-менш рейтинговий кандидат на рівні зі мною — пані Ірина Плетньова. І з нею я залюбки провів би дебати».

Розмови про можливу співпрацю «слуг» і «За майбутнє» після виборів — тренд далеко за межами Черкащини. Десь партійці обох політсил співпрацюють уже прямо, десь є вагомі ознаки того, що співпраця відбувається приховано. Остаточно все стане зрозумілим уже після виборів, коли нові ради та їхні очільники зберуться на перші засідання.

Матеріал друкованого видання "Український тиждень" № 43 (675) від 21 жовтня

реклама

Коментарі  

 
-2 #3 Solid/ 03.11.2020 08:35
Цебрії, як місцева порода.
Безробітних.
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+6 #2 Вид канешно у Антошки 26.10.2020 13:45
Дуется на этом красном унитазе, схватившись за живот, явно в опытках облЕгчиться.
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
-1 #1 Іван 23.10.2020 11:22
Яценко виграє. Він ніколи не програє. І місто матиме контрольованого мера....... тобто меркиню.... :-) 8)
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 

Додати коментар

Звертаємо Вашу увагу, що "Прочерк" - це майданчик коректних дискусій!

Цікаві новини звідусіль

реклама Делікат
bigmir)net TOP 100