Цьогоріч у кожній громаді, де є медичні заклади, мають з’явитися амбулаторні реабілітаційні відділення для ветеранів. Таке завдання окреслив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко на початку року під час брифінгу, присвяченого розбудові мережі реабілітаційних осередків.
План передбачає створення понад 300 реабілітаційних просторів, що відповідає завданню Президента України в межах внутрішнього плану Стійкості. Міністр зазначив, що реабілітація залишається ключовим пріоритетом для системи охорони здоров’я.
«Реабілітація є нашим топпріоритетом. Концепція розвитку реабілітації, яка нині втілюється, передбачає її доступність максимально близько до місця проживання людини, тобто в громаді. Для цього в кластерних та надкластерних медзакладах по всій країні створюються сучасні безбарʼєрні стаціонарні реабілітаційні відділення. У 2024 році майже 366 тисяч пацієнтів отримали безоплатну реабілітаційну допомогу. НСЗУ виплатила за це медзакладам майже 5 млрд грн. Цьогоріч на фінансування реабілітації передбачено 5,8 млрд грн, що майже втричі більше, порівняно з довоєнним 2021 роком», — зазначив Ляшко.
Очільник МОЗ також повідомив, що у 2024 році 495 медичних закладів уклали договори з НСЗУ на надання реабілітаційних послуг. Стаціонарну допомогу забезпечували у 319 медичних установах, а амбулаторну — у 479.
Пропускна спроможність реабілітаційної системи значно зросла: щодня проводиться понад 12 тисяч терапевтичних сеансів — у чотири рази більше, ніж у 2022 році.
Цьогоріч планується реалізувати кілька масштабних інвестиційних проєктів у сфері реабілітації. Їхня загальна вартість перевищує 1,1 млрд грн. Зокрема, йдеться про лікарні та госпіталі в Рівненській, Івано-Франківській, Миколаївській та Чернігівській областях. Черкащина не згадана. Проте тут на місцях за підтримки влади та бізнесу самотужки відкривають реабілітаційні центри.
У регіоні заплановане відкриття нових відділень, зокрема на базі майбутніх кластерних лікарень. Такі відділення, відповідно до нових вимог, матимуть від 30 ліжок, повідомляли в обласній владі.
Першим результатом роботи у цьому напрямку стала перепрофілізація звичайної черкаської поліклініки, яка тепер функціонує як реабілітаційний центр. Це дозволило не лише поставити на ноги сотні військових, а й значно розширити штат працівників, залучивши студентів-реабілітологів.
Військовий Микола після поранення зовсім не ходив. На Донеччині його збила з ніг потужна вибухова хвиля – чоловіку порвало м'язи стегна. Після двох операцій ногу пролікували, але рух при такій складній травмі сам не відновився – військовий прийшов до реабілітологів в черкаську поліклініку. За півтора місяця тренувань – уже на шляху до одужання.
"Із того, ким я був після операції, я вже ходить можу самостійно, хоч і з паличкою, але можу і буду. Дуже хочу вернутися до своїх хлопців", – поділився військовослужбовець Микола Мигаль.
Поставити Миколу на ноги взявся фізичний терапевт Аркадій Кравець. Каже, це складний випадок, коли довелося залучати консиліум лікарів та розробляти індивідуальні тренування для пацієнта. Лікар додає: перед реабілітологами нині багато завдань, яких раніше ніколи не було.
Ще один важливий крок – покращення умов для пацієнтів із ампутаціями. У Черкаській обласній лікарні фізичні терапевти почали використовувати тренувальні протези, передані благодійним фондом «Protez Hub». Нові універсальні протези допомагають у швидкій вертикалізації пацієнтів та ефективнішій реабілітації.
- Ми отримали тимчасово тренувальні протези Pram-Rehabkit та Pram-Barkit, які призначені для пацієнтів з ампутацією гомілки або стегна. Вони є універсальними, адже містять спеціальну прокладку – лайнер, який можна адаптувати до форми кукси. Підходять для осіб з будь-якою вагою чи зростом. Для їх використання необхідно одягти на ногу еластичний лайнер, далі одягти металеву конструкцію та накачати повітря. Завдяки цьому нога добре фіксується і пацієнт може встати на протез і піти, - розповіла завідувачка реабілітаційного відділення Людмила Фомічова.
Тепер пацієнти тренуються ходити прямо у відділенні. Проводять заняття для них фізичні терапевти.
- Якщо у людини зажили шви, немає рани, то вона може одразу встати на протез і піти. У нас був військовослужбовець, який перший день походив з паличкою, а далі швидко адаптувався і робив самостійні кроки, - зазначив фізичний терапевт реабілітаційного відділення Михайло Якунін.
Такі заняття сприяють швидшій та ефективнішій реабілітації і дозволяють уникнути ускладнень.
Розвиток реабілітаційної інфраструктури триває і в громадах області. У Лисянці відкрито новий реабілітаційний центр, де ветерани та мешканці п’яти громад можуть отримувати якісні послуги.
– Завдяки Лисянській селищній раді, Виноградській та Бужанській тергромадам були зібрані кошти. На ці кошти було зроблено капремонт приміщень. Долучився і фонд «МХП Громаді». Ця організація виділила сто тисяч гривень на обладнання кабінетів. Подяка правозахиснику Тарасу Щербатюку за постійну підтримку нашого закладу. Тепер маємо три кімнати, в яких стоять тренажери, і там будуть проходити реабілітацію громадяни. У штаті в нас є лікар-реабілітолог, є психолог, вводимо ще одну штатну посаду – помічника ерготерапевта, - розповів головний лікар Олександр Ніколюк.
Подібний центр запрацював і в Звенигородському районі. За словами очільника ОВА, сучасне обладнання, перевірені практики та комфортні умови тепер доступні пацієнтам у чотирьох кластерних медзакладах області. У ще одному медзакладі роботи тривають.
«За завданням Президента України, цьогоріч реабілітаційні відділення мають бути створені в кожній громаді, де є лікувальний заклад», — наголошують в обласній владі.
Таким чином, Черкащина робить значний внесок у розбудову мережі реабілітаційних послуг, демонструючи ефективність співпраці влади, бізнесу та благодійників.
І благодійники активно звітують про допомогу:
Створенням реабілітаційних відділень на Черкащині опікується і фонд Віктора й Олени Пінчуків.
Розбудовується також реабілітаційний центр в області. Голова Черкаської ОВА Ігор Табурець пише:
«Розбудова реабілітаційної інфраструктури – вимога часу. Кваліфікованих послуг потребують усе більше людей. Тож якісне завершення реконструкції одного з таких закладів, що має стати центром реабілітації в області, – наше основне завдання. Поспілкувались із бригадирами за напрямами. Ремонтники працюватимуть паралельно над зовнішніми та внутрішніми роботами. Інклюзивність – одна з ключових вимог. Для кожного медичного закладу без винятків. А коли йдеться про реабілітаційні, то це пріоритет. Відповідальне ставлення, якісна робота. Наші ключові вимоги незмінні».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Після 2,8 року у полоні військовослужбовець проходить реабілітацію у Черкасах
Медіа «Прочерк» розпочало проєкт підтримки ветеранів, які повертаються додому. Власне він так і називатиметься – «Повернення». Проєктом передбачено створення матеріалів на різну тематику, але об’єднаних однією темою – адаптація військових, повернення в мирне життя… «Повернення» – це проєкт, який передбачає інформування про програми реабілітації, адаптації та реінтеграції для українських ветеранів бойових дій та їх сімей.
Матеріал створено в межах проєкту Львівського медіафоруму за підтримки ЮНЕСКО та народу Японії. Автори несуть повну відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в публікації, а також за висловлені в ньому думки, які не обов’язково належать ЮНЕСКО та не накладають на Організацію жодних зобов’язань.
реклама