«Чому зараз так багато підлітків палять цигарки, вживають алкоголь і наркотичні речовини?» - кожен з нас запитував себе хоча б раз. За статистикою, котру представили BBC у свої статті, 50% українських підлітків мають досвід паління, 86% вживали алкоголь, а 18% пробували наркотики. Ці данні отримали під час опитування молоді від 14-17 років у школах і у закладах профтехосвіти та закладів фахової передвищої освіти у містах і селах.
На нашу пропозицію щодо інтерв’ю відгукнувся і завітав до нас в «Прочерк» екс-депутат Черкаської міськради, заступник голови громадської організації «Рух «Твереза Україна»» Юрій Оробець, котрий розповість причини цієї статистики і які заходи потрібні, щоб її позбутись.
Нагадаємо, Юрій Оробець – батько відомих у Черкасах спортсменів Оксани та Максима.
– Ви поширюєте здоровий та тверезий спосіб життя, як саме ви до цього прийшли?
– Я взагалі мало вживай в свій час. Перший раз я спробував у 25 років, 100 грам вина. До цього я займався спортом, вільна боротьба у школі, університеті. 20 років я собі дозволяв на свято «отруїтися». А в 45 років я познайомився з наукою «собреологія» - наука про тверезий спосіб життя. І коли отримав ці знання, пройшов курси, отримав знання як алкоголь впливає на органи, особливо на мозок, то я прийняв рішення не труїти більше свій організм. Коли я був начальником міського управління по молоді і спорту, тоді почав читати уроки тверезості по школах коледжах і ВУЗах. Уже 14 років я живу повністю тверезий, в мене і думки немає на свято поставити цю алкогольну отруту.
– На вашу думку, чому зараз так багато молоді починає з малого віку вживати алкоголь та палити?
– У всіх людей сформована «програма» на самоотруєння інтоксикантами. Ще несвідомими, в дитячому віці нам закладають батьки, коли показують приклад як на свято можна трішки собі дозволити. І у дітей закладається установка, потім програма, а потім переконання, що на свято трішки корисно випити якісного вина. Ще одна причина створення цієї програми полягає у тому, що зараз 24 години в добу показують рекламу такого способу життя. Фільми пропагують алкогольне життя, всі артисти труять себе тютюном і алкоголем. І цей спосіб життя діти бачать з самого дитинства, важчають нормальним і хочуть спробувати. Є закон трьох поколінь: «Ти починаєш з маленької дози (пиво, вино шампанське), потім переходиш на горілку, а потім переходиш на інші наркотики легкі і важкі.». Є ще один основний фактор такої статистики – доступність цієї отрути. Її зараз можна купити де хочеш, коли хочеш і скільки хочеш і ніхто навіть не дивиться на вік.
– Як ви важчаєте, які заходи потрібно вводити, щоб побороти цю негативну статистику?
– Потрібні бути комплексні заходи, і з батьками працювати, і з дітьми. По-перше, потрібно на державному рівні ухвалити закон і сказати правду, що алкоголь це отрута, а не харчовий продукт. Для молоді повинні бути уроки тверезості в школах з 1 по 11 клас, і навіть далі в ВУЗах. Тверезість повинна стати цінністю, такою ж самою як патріотизм, любов і здоров’я. Ще один крок до здорової молоді – відмінити усю рекламу, фільми, в котрих показують як труяться алкоголем і курять і не буде тоді пропаганди такого способу життя. Також потрібно відокремити алкоголь від харчових продуктів і продавати його лише в спеціалізованих магазинах. Раз в рік наша організація проводить з’їзд, де тверезники приїжджають з сім’ями і ми обмінюємося досвідом, а також показуємо молоді як можна тверезу голову танцювати і співати.
– Яких результатів ви вже досягли?
– У Івано-Франківській області уже 2 раз, спочатку з 2017 по 2020, а зараз з 2021 по 2025 зробили програму уроків тверезості в школах. Але нажаль, на Черкащині зараз не такі великі результати. Кожен Новий Рік в своїй області проводять тверезе святкування. Ми також організовуємо поїздку у Карпати постійно, де проводять тренінг і курси по звільненню від шкідливих звичок і залежностей. В нас також проходить дитячий конкурс творів і віршів за здоровий спосіб життя з 2016 року. Навіть на передовій лінії, під час війни є 2 батальйони тверезників, які не виживають, якщо хтось один зірветься, то його виганяли звідти.
– Весілля без алкоголю в Україні. Чи були вже випадки в Черкаській області?
– За 3 роки відбулося 10 тверезих весіль в нашій організації. Такі святкування були у Львові, Києві, Житомирі, Івано-Франківську але, на жаль, на Черкащині такого ще не відбувалося.
– Чи є якась зовнішня підтримка, по типу медійного розголосу?
– Ніяка медіа не допомагає. Ось я створив сторінку на фейсбуці, де і почав пропагувати тверезий та здоровий спосіб життя. І от вже у мене на сторінці 200 тисяч підписників, котрі хочуть почути правду і дивляться відео про здоровий та тверезий способи життя, про тютюн, алкоголь, наркотики. Відео ми робимо самі, самостійно запускаємо і на уроках тверезості показуємо. Окрім медіа немає також і меценатів, є лише один з Вінниці, котрий спонсорував конкурс дитячих творів.
реклама
Коментарі
Стрічка RSS коментарів цього запису