У ці ж дні на Прикарпатті, у Болехові Івано-Франківської області встановили найбільший (12-метрової висоти) пам’ятник героям ОУН-УПА, виготовлений у Калуші. Хрест УПА з білого каменю віднині теж височить на центральній площі міста.

А от у Черкасах третього дня після Покрови і Дня українського козацтва, біля колишнього готелю «Росава» зруйновано пам’ятник  Українському жіноцтву і розпочато руйнацію пам’ятника Вареникові. Призупинивши знесення на декілька днів, дочекалися, поки в ЗМІ ущухне резонансна хвиля – і зірвали з місця вже й козака Мамая, який сидів біля того Вареника…

Обидва пам’ятники були улюбленим місцем для фотографувань туристів, на відміну від нещодавно встановленого в Черкасах залізного неоковирного знака з амбітним написом російською мовою: «Ето знак, возлє которого в Чєркассах всє фографіруются».

Автор цих рядків побував на місці руйнації пам’ятників, пропонував не ламати їх варварськи, а перевезти коштом «Вільного козацтва Холодного Яру» на територію музейно-етнографічного комплексу «Дикий хутір». Не дослухалися – вивезли шматками на склади… Гірко було бачити реакцію скульптора Івана Фізера, автора обох пам’ятників, у якого навіть не проконсультувалися, як демонтувати скульптури з найменшою для них шкодою! Митець лише похитав головою, коли чиновники пообіцяли, що колись відновлять пам’ятники – бо на місці руйнації пан Іван підняв з асфальту шматки скульптури, які колись були квітами в руках його Українки…

Читайте також: Автор скульптур «Вареника» і «Жіноцтва» вважає їх знесення варварством (ФОТО)

Недалеко від  місця, де знесли українські скульптури, черкащанам обіцяють вже до 9 травня наступного року вистелити доріжку довжиною в кількасот метрів – чорно-жовтою плиткою «Георгіївської стрічки». На вулицю Кірова (названу на честь відомого ленінградського більшовика) і доріжку до пагорба Слави міськвиконком вже пообіцяв виділити півтора мільйони гривень! А тротуари там і донині були далеко не найгірші в Черкасах…

Нагадаю: Георгіївська стрічка започаткована царицею Катериною – тією самою, яка зруйнувала Запорозьку Січ і знищила інститут гетьманства в Україні, підпорядкувавши все «Малороссійской коллєгіі». Першу нагороду цариця вручила… самій собі, хоча на фронті, як відомо, не бувала. Кавалером ордена був і її знаменитий фаворит, князь Григорій Потьомкін, якого козаки-запорожці називали Грицьком Нечесою… Цю нагороду давали і за придушення антимосковських виступів поневолених народів – у Польщі, на Кавказі. Справедливості варто, слід відзначити, що георгіївськими кавалерами ставали і справжні герої – скажімо, легендарний українець Петро Кішка, який відзначився у обороні Севастополя під час Кримської війни, став Георгіївським кавалером тричі. Жовтий колір Георгіївської стрічки означав золото імперської корони, а чорний – двоголового російського орла.

Про символіку кольорів воліли не згадувати, коли при Сталіну у 1943 році повертали на радянський орден, тільки називаючи стрічку вже не «Георгіївською», а «Гвардійською». Цікаво, чому від 2005 року, з часу розпалу флешмобу «Гєоргієвская лєнта», який розпочався з території путінської Росії, її знову називають по-імперськи «Георгіївською», а не «Гвардійською», як у часи Другої світової, Перемогу в якій прагнуть відзначити?

І ще: вперше до бою проти нацистів українці стали у вересні 1939 року в складі Війська Польського – тоді, коли сталінський СРСР ще мав повномасштабну «дружбу-фройндшафт» з гітлерівським Рейхом. Навіть у 1940 році в Іноземному легіоні Франції проти Гітлера билося 7 тисяч українців. Чому ж тоді відлік Другої світової Україна мусить вести саме за московським часом – від 22 червня 1941-го, коли Сталін ніяк не міг прийти до тями декілька днів поспіль, не вірячи у напад друга Гітлера, з яким ще недавно разом роздирали Польщу і ділили решту Європи – кому Центр, а кому Прибалтику?!..

Напередодні самміту у Вільнюсі, доленосного для України, в Черкасах чомусь значно більше думають не про те, як відзначити 80-річчя сталінського Голодомору, а про стрічку цариці Катерини, реанімовану тим самим Сталіним…

Олег ОСТРОВСЬКИЙ, колонка головного редактора у газеті “Козацький край”

реклама

Інші матеріали по темі:

Коментарі  

 
-15 #19 Громадянин 01.11.2013 22:45
Гвардійська стрічка - елемент солдатського ордена Слави і медалі "За Перемогу над Німеччиною". Цих нагород удостоєні мільйони наших співвітчизників - батьків, дідів і прадідів. Це - стрічка пам'яті і глибокої шани до подвигу цілого покоління. А в кого пам'ять і розум відібрало, то нехай захлинаються злістю і ненавистю.
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+11 #18 Лєнточка 01.11.2013 14:25
Дивуємося георгіївській лєнточці - то Севастополь на 25 років віддали і в Мутний союз не проти вступити. "Молчание - знак согласия", от це і вміло використрвує влада. А ще - моя хата скраю,...
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
0 #17 Рябокінь 01.11.2013 13:11
А у Байбузах Кука...
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+19 #16 Оксана Мацюцька 01.11.2013 13:03
Істерія навколо "Георгиевской ленты" по-черкаськи- то симптом фарисейства. О.Островський має рацію: у такій інтерпретації нічого вона не означає для людей, ну геть нічого.
Кілька років тому на "Однокласниках" почали "чіпляти" ццю стрічку до своїх фото разом з написом "Помню, скорблю". Так зробила і моя знайома. Вона "помнила" і "скорбила" не відомо за ким, бо її бабуся помирала в цей час на самотині у Прибалтиці. То була бабуся, яка пережила війну і депортацію на Урал, бо була німкенею. Ні донька цієї бабусі, ні дві її дорослі внучки так і не поїхали до неї. Зібрались лише тоді, коли вона померла і була похована муніципальним коштом. Поїхали, щоб переоформити на себе бабусину квартиру. Але прибалти розумні: за їхніми законами бабусина квартира не могла бути відчужена на користь громадян іншої країни.
Так що -"помню", за чим- "скорблю"?
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+17 #15 упа 01.11.2013 12:15
Цитую Нос:
Островскому я бы дал по м*рде. По-казацки, по-мужски. За его украинский фашизм



кудись кацапський НІС зник. Аж нецікаво стало. Мабуть, злякався запроданець
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+16 #14 Сіренький 01.11.2013 11:53
Нос: "Сожженные немцами сёла, изнасилованные женщины, нерождённные дети, погибшие мужья... Сколько довелось пережить украинскому человеку".
---------------------------------------------------------------------------------
А московські комуняки не це ж саме робили з українцями?
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+12 #13 Cергій з Кривалівки 01.11.2013 11:27
Носе, ніякий ти не ніс, а дещо інша частина чоловічого тіла!.. :roll:
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
-16 #12 Воля 01.11.2013 10:31
«Гео́ргиевская ле́нточка» — общественная акция по раздаче символических ленточек, посвящённая празднованию Дня Победы в Великой Отечественной войне, главной целью акции «стало стремление во что бы то ни стало не дать забыть новым поколениям, кто и какой ценой одержал победу в самой страшной войне прошлого века, чьими наследниками мы остаёмся, чем и кем должны гордиться, о ком помнить.

Акция проходит под лозунгами: «Победа деда — моя Победа», «Повяжи. Если помнишь!», «Я помню! Я горжусь!», «Мы — наследники Великой Победы!», «Спасибо деду за победу!»...

Есть разные мнения о символике ленты. Самое расхожее выражается в том, что черный и оранжевый цвета обозначают дым и пламя.
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+12 #11 Нестор Іванович 01.11.2013 09:44
Цитую Mazarini:
Респект і уважуха Островському.Таких би побільше!!! А таких як НОС- поменше!


Ніс (Нос на російський менер) це той зрадник, який вказав таємний хід московським посіпакам до Батурина, це прізвище повязане з понад 20 тисячами вирізаних до ноги дітей, жінок, літніх людей.
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
-7 #10 Школяр 01.11.2013 09:27
Дядьку авторе, Вишневецького звали Дмитром Івановичем. А байда - це гультяй і нероба. Не ображайте князя, старосту Черкаського. Запишіться в школу.
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 

Додати коментар

Звертаємо Вашу увагу, що "Прочерк" - це майданчик коректних дискусій!

Цікаві новини звідусіль

bigmir)net TOP 100