Уже понад рік планування та формування бюджету Черкас відбувається усупереч бюджетного законодавства. Сьогодні ми маємо факт винесення бюджету розвитку на 690 млн грн на розгляд сесії міської ради практично з голосу. Цей проект не пройшов необхідної процедури та експертизи. Депутати десь вночі домовлялися, розписали бюджет за нікому не зрозумілими позиціями та винесли його на розгляд сесії. Ніде в Україні такого «безпрєдєлу» немає. Я постійно повідомляю та попереджаю міського голову, вказую на ризики, які закладаються у той чи інший проект чи є у проголосованих рішеннях, бо мер має право заветувати їх. Але, на превеликий жаль, міський голова все одно підписує такі рішення. Після того, як я ознайомилася, на що ж депутати поділили бюджетні кошти, я для себе не бачу можливим далі працювати на цій посаді. Мені цього не дозволяє моє професійне сумління.
Багато депутатів у сесійній залі під час прийняття бюджету розвитку повідомляли, що мають конфлікт інтересів. Значна частина з них працює у виконавчій владі. Дійшло до того, що депутати самі подають пропозиції, самі голосують за бюджет, а потім самі ж і освоюють гроші.
З’являються якісь нові об’єкти, яких раніше ніколи не було. Наприклад, реконструкція будівлі Бази веслування – 20 млн грн. Без проектно-кошторисної документації, без загальної вартості робіт. Один об'єкт ділять на багато інших – це просто розпорошення бюджетних коштів, неефективне їх використання, і це ускладнює процес контролю над використанням бюджету. Розпорядник коштів більше не є господарем у своїй галузі, у нас з’являються ситуації, коли по одному садочку планують фінансувати п’ять різних об’єктів – ледь не золоті куполи там ставлять. У другому ж, грубо кажучи, дах дірявий і з павільйонів падає цегла, але цей садок ні копійки цьогоріч не отримає. Дійшло до того, що біля своїх будинків тротуарну плитку планують класти через план соціально-економічного розвитку. Я вже мовчу про листівки ювілярам та бейбі-бокси. Коли ми приймаємо рішення про місцеві податки й збори про встановлення земельних ставок, орендної плати, маємо дуже багато суб’єктивних впливів, бо серед депутатів – латифундисти або власники майна. Безперечно, вони ж не будуть собі встановлювати високі податки, а місто тим часом недоотримує. В піших містах такого немає. Минулого року прийняли зміни про пайову участь, і у нас вдвічі зменшилися надходження від цього платежу – до 15 млн на рік.
У роботі з кожним із міських голів були як позитивні моменти, так і якісь недоліки. Олійник був дуже потужним. Він мені казав: «Пиши закони – будемо приймати», – і завтра вони дійсно ставали або постановами Кабміну, або змінами до законів. Він очолював Асоціацію міст України, був радником віце-прем'єр міністра, мав авторитет і можливість впливати на процеси на державному рівні.
Волошин був людиною з народу, він дуже людяний. Йому було спочатку складно, бо потрапив у сферу, де раніше не працював. Однак швидко вчився. Коли йому оголосили імпічмент – я закурила, хоча два роки до того не курила. Я реально переживала, бо до того часу він уже був на своєму місці. Мені було прикро, що події так розвивалися.
Одарич – інтелектуал. Він мав масштабне та стратегічне мислення. Із ним було цікаво працювати, були проекти, коли я ловила себе на думці, що мені таке б і в голову не прийшло! Він міг довкола себе зібрати молодих, розумних та креативних людей. Було дуже цікаво працювати, але потім щось трапилося... він власними руками створив та зацементував до себе опозицію.
Щодо Бондаренка – думаю, йому сьогодні складно працювати в тих умовах та обставинах, що склалися.
Я вже отримала дуже багато запрошень та пропозицій нової роботи. Безперечно, приємно, що люди розуміють мій досвід і фах. Але я надзвичайно втомилася від постійної боротьби, тож хочу хоча б три місяці ні про що не думати. Я попередила потенційних роботодавців про те, що не відмовляю і можу пристати на будь-яку з пропозицій, зараз же хочу втомитися від відпочинку.
Я люблю Черкаси, і не виключаю, що колись при зміні людей і обставин навіть можу повернутися керувати Департаментом фінансової політики.
Наталія Джуган, до 1 квітня 2019 року – директор департаменту фінансової політики Черкаської міської ради
* Газета «Акцент» №14 від 3 квітня 2019 року
реклама
Коментарі
Ти непонятка реальна
Стрічка RSS коментарів цього запису