Ми часто і багато говоримо про необхідність залучення іноземних інвестицій. А коли їх бракує, посилаємося на війну на Сході. Та, на превеликий жаль, впливом війни проблема не обмежується.
Наведу приклад. Для великих міжнародних корпорацій сьогодні склалися умови для інвестування в Україну: через обмеження торговельних зв’язків між Україною і Росією продукція, яка вироблялася для України в Росії, по ідеї, мала б у подальшому вироблятися в нашій країні.
ТОВ «Фес Укр» (торгова марка «MacCoffee») планує будувати в Золотоноші нові потужності – з пакування меленої кави. Єдине, що стримує раду директорів цієї компанії, це питання повернення ПДВ. Зараз це питання поступово розв’язується, але до остаточного розв’язання ще далеко.
Рік тому компанії було не повернуто 12 млнгрн податку на додану вартість. Таке враження, що в роботі податкової служби нічого не змінилося. Йшла відписка за відпискою, були посилання на якісь нормативні акти, проводилися перевірки. Іншим підприємствам ПДВ відшкодовували, а «MacCoffee» мало чекати і чекати. В чому тут річ – залишалося тільки здогадуватися...
Неповернення ПДВ дуже стримує іноземних інвесторів. Вони не розуміють, чому в передбачені законом терміни цей податок не відшкодовується. Тим часом, наші чиновники чогось чекають. А чекати їм нічого. Компанії рівня «MacCoffee» регулярно проходять аудит, дуже піклуються про свою репутацію. Їхній облік прозорий, у бюджетах компаній ніякі «стимули» ні для кого не передбачені.
Коли представники «MacCoffee», іноземці, запитують у мене «Чому?», я не знаю, що їм відповісти. Відчуваю тільки сором...
Наразі ситуація, на щастя, зрушилася з мертвої точки – за сприяння голови ОДА Юрія Ткаченка. Ми разом їздили в центральні податкові, антимонопольні та казначейські органи. Без «губернатора» – ніяк. Зрозуміло, що з підприємцями розмова одна, а з людиною, призначеною Президентом, – інша.
Ще одна біда – часта зміна нашої нормативної бази. У Сінгапурі, де розташований центральний офіс «MacCoffee», етикетки товару друкують на два роки вперед. А в нас, раптом, змінилося законодавство по маркуванню. Як пояснити раді директорів у Сінгапурі, що через дрібну, вибачте, галочку, яку тепер вимагають ставити на упаковці, весь тираж треба переробляти?..
А у нас контрольні органи, як відомо, дуже принципові. Приходить товар в Одеський порт – і цілу партію бракують і виставляють штрафи в кратному розмірі. Тож нам із Юрієм Ткаченком доводиться їхати в Київ, пояснювати. Слава Богу, дали можливість тимчасово користуватися старими етикетками.
При попередній обласній владі «MacCoffee» мала проблеми з пожежною службою. Підприємство зробило все скрупульозно, врахувало всі норми до коми, але все одно вийшло «неправильно». Й це при тому, що є об’єкти, які через порушення норм техніки безпеки справді треба закривати – там людей б’є током і постійно щось димить.
Знаючи це все, перевіряльники приїжджають на «MacCoffee» і пишуть, що тамтешню систему, котра коштує десятки мільйонів гривень, потрібно міняти, бо вона, мовляв, «застаріла», хоча такої в Україні ні в кого немає. Іноземцям пояснюють, що проблему можна розв’язати і без заміни системи – іншим, більш дешевим способом. Насилу відбилися... Але перевіряльники з’явилися знов: роботи з пожежної безпеки повинна, мовляв, виконувати саме оця конкретна структура, і ніяка не інша. Іноземці розгублені, вони розводять руками: «Чому? Адже нам мали втричі дешевше виконувати роботу люди з Києва, які також мають ліцензію...» Що я можу сказати у відповідь? Вирішуйте самі: чи це «горе від ума», чи, навпаки, «горе без ума».
У нашій країні як у старому радянському анекдоті про сантехніка, з якого зробили «дисидента» і політв’язня за те, що сказав: «Систему треба міняти!»... Не погодитися з бідолахою важко.
Віталій Войцехівський, міський голова Золотоноші
* Коментар «Прочерку»
реклама
Коментарі
На два года вперёд этикетку печатают из-за оптовых скидок - чтобы дешевле было. И это -повсеместная практика во всём мире. И во всём мире налоговые законы и требования к упаковке и маркировке товара - одни из самых консервативных ,меняются крайне редко, после длительных обсуждений, и в законах предусмартивает ся переходный период, в течении которого они не распространяютс я на ранее выпущенную продукцию. Это - как у людей делают. Если хотят, чтобы инвесторы приходили в страну, а не шарахались от неё.
Якщо десь хтось комусь не проплатив особисто, то й буде микатись зі своїм виробництвом, яке б вигідне для економіки області воно не було.
Стрічка RSS коментарів цього запису