Це – недопрацювання місцевих влад. Люди не знають, з чого складаються тарифи, як формуються. Їм не пояснюють, чому було 25 грн, а стало 35 грн. Просто ставлять перед фактом, що ціна така.
А потім влада дивується, що люди критично оцінюють її дії і вважають, що держава розвивається в неправильному напрямі.
Тема зниження тарифів зараз популярна, про неї говорять. Але хто реально знає, як це робити і буде це робити?
Якщо цим займатись фахово і системно, можна реально знизити тарифи і зробити так, щоб це питання перестало бути негативом №1 для українців.
Ми знаємо відповідь на це питання і маємо бачення як масштабувати цей досвід.
Це мають бути чіткі та системні дії:
1.Відкрита, глибока і змістовна комунікація про те, з чого складаються тарифи і як вони формуються. Місцева влада має поважати людей і роз’яснювати це питання максимально. Можу навести досвід нашої команди Партії вільних демократів у міськраді Черкас, коли ми запровадили щомісячні звіти в кожну квартиру про кожну копійку витрат комунальних підприємств. Недруги з нас сміялися, опоненти звинувачували у надмірних витратах на папір, скептики запевняли, що 4-сторінкові таблиці дрібним шрифтом ніхто читати не буде. Але ми отримали результат: громада знала, що такі звіти є, зацікавлені мешканці їх читали, коментували, на зустрічах у дворах ставили питання. На превеликий жаль, теперішня влада цього не робить. Навіть незважаючи на те, що з розвитком нових технологій для цього не треба використовувати папір. Мовляв, у людей купа своїх проблем і не треба їм зайва інформація. Якщо питання є проблемним (як показує соціологія) – інформація дуже потрібна і не зайва.
2.Заохочувати створення ОСББ. Партія вільних демократів підтримує рух по створенню ОСББ і ми першими в Україні створили Програму підтримки ОСББ, яка діє в Черкасах вже вісім років. ОСББ можуть по цій Програмі отримати з міського бюджету фінансування на ремонти покрівель, ліфтів, утеплення будинку, багато ОСББ нею вже скористались.
3.Загальноміські програми термомодернізації будинків. Міська рада щороку має планувати кошти на здійснення проєктів термомодернізації будинків: утеплення будівель, ремонт покрівель, заміну труб у підвалах, заміну вікон у місцях загального користування, встановлення в кожному будинку індивідуального теплового пункту, які контролює подачу тепла в будинок. Якщо системно та послідовно рухатись у цьому напрямі і зробити термомодернізацію всіх житлових будинків - люди не будуть отримувати захмарних рахунків на опалення повітря, як це відбувається зараз.
4.Розвиток альтернативної енергетики. Є продумані і прораховані рішення, як розміщення сонячних панелей на комунальних закладах і дорожніх об’єктах міста може зменшити видатки бюджету і вирішити низку питань: освітлення доріг і дорожніх знаків, гарячого водопостачання в освітніх закладах. Зокрема, наша команда ініціювала проєкт - встановити на дахах освітніх закладів м.Черкаси сонячні панелі. Цей проєкт вирішив би питання гарячої води для шкіл і садочків, зменшив витрати на електроенергію. І місто не витратило б на сонячні панелі жодної копійки бюджетних коштів, бо покрівлі освітніх закладів пропонувалися в оренду підприємцям, а вже вони за свої кошти ремонтували, встановлювали панелі, а частину електроенергії віддавали освітнім закладам.
5.Міські влади мають фахово і послідовно лобіювати в НКРЕ зниження тарифів у їхніх містах. Комунікувати. Наводити переконливі аргументи. Використовувати всі механізми законодавчого тиску в хорошому сенсі слова. Не може бути однаковим тариф на водопостачання в Умані (де водозабір за 100 км від міста) і в Черкасах на березі Дніпра.
Самоврядування, яке набирає силу в Україні, має вийти на рівень законодавчої ініціативи і добитися прийняття законів, які заохочуватимуть міста інвестувати в енергозбереження і модернізацію комунальних підприємств. Принцип цього механізму: міська влада інвестує кошти платників податків у модернізацію та енергозбереження, підприємства починають споживати менше енергоресурсів, знижується собівартість водо- та теплопостачання і жителі міста завдяки цьому отримують нижчі тарифи.
6.На повну модернізацію систем водо- і теплопостачання потрібні мільярдні інвестиції і це не ті об’єми, які можна закрити коштами платників податків. Тому самоврядуванню потрібен стимул залучати в місто кошти світових фінансових інституцій на реконструкції мереж і комунальних підприємств. Це зробити реально. Наша команда Партії вільних демократів за попередніх каденцій залучила в місто кредити ЄБРР і Світового банку на модернізацію «Черкасиводоканалу» і «Черкаситеплокомуненерго». Підприємства отримали економічний ресурс для розвитку нових технологій. Кредитний рейтинг міста Черкаси в ті роки став навіть вищим, ніж у держави Україна. Влада мала стимул розвивати хорошу кредитну історію і підтримувати репутацію міста, де влада фахова і де комфортно та безпечно жити.
Зниження тарифів має бути не гаслом, а складатися з продуманих та фахових дій і рішень. Ці дії та рішення за кілька років дадуть свої плоди. Тоді незадоволення комунальними тарифами та хвилювання з їх постійного зростання - нарешті перестане бути тим пунктом, через який українці песимістично налаштовані щодо розвитку ситуації в державі.
Олександр Згіблов, депутат Черкаської міської ради
реклама
Коментарі
Стрічка RSS коментарів цього запису