6543 Постійний стрес поступово виснажує нашу психічну й фізичну стійкість. За даними Gradus Research*, 87% українців перебувають у стані стресу, про що вони свідомо заявляють. Найчастіші емоції — втома (55%), напруженість (41%), надія (36%). Порівняно з минулим роком рівень втоми та надії зріс (з 52% і 31% відповідно), що свідчить про посилення психологічного навантаження.

Військовий, що не спить…

Олександр, офіцер ЗСУ, повернувся з фронту, але холод ночі дезорієнтує. Розповідає про безсоння: засинає о 3-4 ранку, потім насилу прокидається, пульс підвищений, в голові — повторювані фрагменти жахів війни. Через постійну напругу почав уникати вечірніх дзвінків і товариства, з’явились симптоми тривожності…

Жінка, що залишилась сам на сам

Марія, мати двох дітей, лишилася вдома поки чоловік на війні. Вона живе в постійній напрузі: контроль бюджету, домашніх справ і одночасна емоційна підтримка дітей – неабияк виснажують її. Ночами часто плаче й не може заснути — надокучає думка: “Як це все тримати самій?”.

Ми намагаємося життя “як раніше”, але за яку ціну?

Під час війни скасовані святкові дні (додаткові вихідні), ми не досипаємо через повітряні тривоги, звуки вибухів, спокій - став рідкістю… Замість “підтримки для душі та тіла” — ще більше роботи. Але саме в такі моменти тіло починає подавати сигнали (а воно, на відміну від розуму, ніколи не бреше): хронічна втома, головні болі, погіршений сон — все говорить про перевтому.

Життєвий приклад: знайома вчителька в Києві каже:
“Після довгого дистанційного навчання ми з колегами вирішили змінити звичний день — вийти на прогулянку під час уроків для дітей. Те, що я відчула під час тих 15 хвилин повітря і руху — неймовірне оновлення.”
Ця проста звичка допомогла повернути живе відчуття щоденності і витримати день.

Топ‑5 дієвих та креативних практик від психолога для боротьби із перенавантаження та стресом:

  1. Попіклуйтеся про базові речі (сон, харчування, вітаміни, відпочинок). Так, це дуже банально, але дієво завжди. Якщо не виспалися вночі, знайдіть час вдень. Іноді організму треба всього 15 хвилин додаткового перезавантаження.
  2. Психо-фізичні паузи з елементом гри
    Встаньте кожні 45 хвилин, пострибайте (бачили, як роблять собаки – вони трясуть тілом – струшують стрес і зайві негативні емоції) або 2 хвилини потанцюйте чи поспівайте під улюблену пісню — кортизол падає, виходять блоки, з’являється енергія.
  3. “Родинна привіт‑пауза”
    Заведіть родинну антистрес-звичку: “1 хвилина, щоб обняти когось”, “згадайте якийсь веселий спогад Вашого спільного минулого”, “Разом приготуйте вечерю”. Щоденні ритуали (а особливо нові і цікаві) – знімають напругу і взагалі – зайві «обіймашки» ще нікому не нашкодили.
  4. Дихальні перерви – можна ще й з ароматом
    Прийміть ванну з аромасумішшю лаванди + евкаліпту (чи лимону, м’яти – за смаком), потім зробіть глибокі дихальні вправи (вдих на 4 секунди, видих на 6 секунд). Тіло розслабиться, а за допомогою дихання - легко повернути контроль над тілом і знизити паніку.
  5. Щоденник: “Що заряджає, а що виснажує? ”
    Розділіть сторінку навпіл: одна колонка — що виснажує, друга — що допомагає. Щодня додавайте нові ресурси і прибирайте зайве.

Хронічний стрес — це не просто занепад сил, він накопичується й стає сніговим комом. Але його можна зупинити — і навіть невеликі зміни роблять величезну різницю. Потрібно слухати власне тіло, ввести прості, щоденні практики, не боятися звернутись за допомогою. Важливо створити нову культуру: не “триматися”, а дозволити собі ПІДТРИМКУ — через рух, близькість, дихання і спілкування. Це називається турбота про себе — і це правильно.

Євгенія Підлісевич, практичний психолог, психолог консультант у методі позитивної терапії (WAPP). ФБ сторінка

Всі дані зазначеного в статті дослідження Ви можете знайти - за цим посиланням (https://gradus.app/ru/open-reports/wartime-survey-ukrainian-society-twelfth-wave/)

реклама

Коментарі  

 
+1 #1 Чергова псюхологічка 02.07.2025 09:54
Такий собі новий Зубик на сторінках старого медіа. Тільки той газ обіцяв, а ця - цілий сніговий ком обіцянок.
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 

Додати коментар

Звертаємо Вашу увагу, що "Прочерк" - це майданчик коректних дискусій!

Цікаві новини звідусіль

bigmir)net TOP 100