Весняно-літній період – досить небезпечний для домашніх тварин, оскільки в цей час їх атакують кліщі. Виділяють дві хвилі активності кліщів – весняну (квітень – кінець червня) і осінню (кінець серпня – початок жовтня). Однак, окремі випадки захворювань, що переносяться кліщем, виявляють протягом усього теплого періоду року.
Кліщі є переносниками різних інфекцій, якими можуть заразитися як тварини, так і люди. Домашніх тварин кліщі можуть заразити піроплазмозом (бабезіозом), рикетсіозом, хворобою Лайма, саркоптозом, демодекозом тощо.
За словами завідувачки паразитологічного відділу Черкаської регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби Марії Супрун, кліщ зустрічається практично по всій території Черкаської області.
Підчепити паразита можна не лише в лісах та на садово-городніх ділянках, але й у міських парках та на газонах. Кліщі живуть не на деревах, а у чагарниках і траві, не вище одного метра від землі.
– Найбільш поширені в місті Черкаси та області такі види кліщів-паразитів: коростяний свербун, іксодовий та аргасовий кліщі, – зазначила Марія Супрун.
Переносниками інфекційних захворювань, небезпечних як для людини, так і для тварин, є іксодові кліщі.
Одна з найбільш поширених інфекцій, яка нерідко призводить до загибелі собак, а у кішок може викликати лихоманку і анемію – піроплазмоз.
У квітні цього року збудник піроплазмозу виявлено у собаки, матеріал на дослідження від якої надійшов у паразитологічний відділ Черкаської регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби.
Піроплазмоз або бабезіоз – це інфекційне паразитарне захворювання, викликане збудником, який належить до виду найпростіших паразитів роду бабезія. Переносять хворобу іксодові кліщі. Нападаючи на собак, вони присмоктуються в місцях, де шкіра особливо ніжна, і вносять у кров тварини збудник бабезіозу. Паразит живе в червоних кров’яних тільцях та у плазмі крові. Знаходячись у крові, паразит руйнує її, викликаючи це тяжке захворювання – бабезіоз.
Інкубаційний період у собак – 7-10 днів. Гостра форма хвороби супроводжується підвищенням температури до 41-42˚, ускладненим диханням. Тварина відмовляється від їжі, багато п’є, може страждати від розладу шлунку. Її сеча темніє, кров стає світло-червоною. Знижується рухливість тварини, особливо страждають задні кінцівки.
Якщо помітили у тварини ці симптоми, необхідно терміново звернутися до ветеринарного лікаря. У разі своєчасного звернення ваш чотирилапий друг швидко одужає. Якщо ж вчасно не звернутися по допомогу, то захворювання може призвести навіть до смерті тварини.
Вашого пухнастого улюбленця врятує профілактика
Як і багатьом іншим хворобам, піроплазмозу простіше запобігти, ніж його лікувати.
Обов’язково оглядайте собаку чи кішку після прогулянок.
Під час прогулянок на собаках короткошерстих порід світлих забарвлень можна помітити кліща, що плазує, і зняти його до того, як він прикріпиться до шкіри. Власники довгошерстих собак і короткошерстих темних забарвлень можуть на прогулянку брати гребінець пуходерку з густими зубцями і періодично прочісувати собаку, це також допоможе вчасно зняти кліща.
Майте на увазі, потрапивши на собаку, кліщі локалізуються по всьому тілу, але найбільш їм подобаються пахова ділянка, морда і вуха. Багато кліщів також знаходять на шиї і грудях собак.
Як витягнути кліща?
Якщо на тілі собаки виявлено кліща – його необхідно обережно видалити.
Спочатку на місце, куди проник кліщ, нанесіть спеціальний засіб (він є в будь-якій ветеринарній аптеці) або олію. Це ослабить паразита.
Потім візьміть пінцет, захопіть кліща близько до голівки і, викручуючи, витягніть.
Краще, звичайно, звернутися за допомогою до ветеринарного лікаря, щоб лікар зміг здати кліща на аналіз. Так ви одразу дізнаєтеся, чи був кліщ заразним.
Після того, як паразита буде вилучено, обробіть рану антисептиком.
За поведінкою вихованця варто ще трохи поспостерігати, щоб вчасно виявити можливе зараження після укусу.
Краплі, нашийник чи спрей
Стовідсоткового захисту від кліщів немає. Проте зменшити ризик можна, обробивши улюбленця акарицидними препаратами: спреями, шампунями, пігулками, краплями, спеціальними нашийниками.
Основна дія всіх цих препаратів починається за 5-7 днів, тому обробляти тварину необхідно заздалегідь. А для більшого захисту можна комбінувати препарати: краплі + нашийник або краплі + спрей. Саме таке поєднання буде надійним, тому що у разі потрапляння під дощ або після купання дія крапель слабшає.
Нашийники. Нашийник від кліщів більше підійде для короткошерстих тварин і надіти його потрібно так, щоб між нашийником і шиєю собаки була відстань приблизно 2 см. У зв’язку з тим, що нашийник призначений для тривалого носіння, важливо, щоб він був максимально безпечний для тварини, дуже серйозно поставтеся до вибору цього засобу захисту.
Краплі й аерозолі. Для довгошерстих собак краще застосовувати краплі, які підбираються за вагою собаки. Важливо правильно нанести краплі з тюбика прямо на шкіру, ретельно розсуваючи шерсть. Але не варто видавлювати краплі на шерсть, оскільки це не принесе результату. Зазвичай, рекомендують капати краплі в районі холки.
Спрей. Цей засіб вбиває кліщів швидко й ефективно. Аерозолі можуть застосовуватися разом із шампунями. Будьте дуже обережні при використанні цього продукту, особливо небезпечно це для очей. Всі засоби захисту від кліща застосовуйте на 2-3 день після миття собаки, після відновлення на шкірі жирового шару. Всі протикліщеві препарати, окрім пігулок, не всмоктуються у кров, а розчиняються у жировій плівці.
Шампуні. Шампуні від кліщів для кішок або собак містять інгредієнти з лікарською речовиною, яка вбиває комах при контакті. Це може бути недорогий метод захисту ваших тварин під час піку сезонної активності кліщів. Процес купання тварини необхідно повторювати кожні два-три тижні.
Не нехтуйте обробкою тварини, адже профілактика може врятувати життя пухнастого улюбленця.
Пресслужба ГУ Держпродспоживслужби у черкаській області
реклама