Громадська спілка «Мережа правового розвитку» проводила аналіз дієвості роботи виконавчих органів Золотоніської (Черкаська область), Самбірської (Львівська область) та Конотопської (Сумська область) міських рад впродовж березня-травня 2022 року.
Представник спілки, керівник Черкаського правозахисного центру Тарас Щербатюк зауважив, що експерти перевіряли, чи справляються органи місцевого самоврядування з своїми обов’язками у період воєнного часу.
– За наслідками дослідження ми розробляли певні рекомендації, як же діяти в період воєнного часу, щоб не критикувати, а допомогти. А оскільки ми постійно працюємо у руслі дотримання прав людини, досліджуючи, як місцева влада працює з громадою, то й використали свою методику і свої механізми для аналізу. Досліджували соціальний захист населення, сферу безпеки, правосуддя, доступ до інформації. Області обирали наступним чином. Черкащина була як тилова область, також взяли область прифронтову і ту, куди був наймасовіший переїзд переселенців. Проаналізували заходи в громадах, їх сайти, їх рішення, тобто від і до… зазначає Тарас Щербатюк.
Наприклад, у сфері безпеки для покращення роботи органів місцевого самоврядування експерти надали такі висновки: необхідно проаналізувати місцеві програми та визначити найбільш пріоритетні; забезпечити інформування населення про хід реалізації заходів; долучати до реалізації заходів громадськість та громадські формування; при реалізації заходів в сфері безпеки врахувати досвід населених пунктів, де проводяться або тривають активні бойові дії; розповсюджувати серед населення інформацію про евакуацію у випадку надзвичайної ситуації; впорядкувати наявні в громаді укриття; розповсюджувати інформацію про номери гарячих ліній тощо.