Учора Кабінет міністрів України звільнив Максима Полякова з посади члена Нацкомфінпослуг у зв'язку з обранням народним депутатом України. Нового голову можуть призначити за партійною квотою пише forbes.ua та аналізує, чим він запам'ятався на посаді керівника фінансового регулятора.
Максим Поляков був призначений членом Нацкомфінпослуг 12 березня 2014 року, а пізніше став виконуючим обов'язків голови регулятора. Сама Нацкомфінпослуг (раніше – Держфінпослуг) була створена в 2003 році і стала одним із держорганів, голови в якій не раз змінювалися, і в якій за останній час доволі частенько відбувалися скандали.
Вплив регулятора поширюється на близько 400 страхових компаній, 745 кредитних установ, у тому числі 627 кредитних спілок, близько 80 недержавних пенсійних фондів (дані на початок другого півріччя), а також ломбарди, фінансові компанії, включно з лізингом, факторингом, адміністраторами з купівель товарів у групах тощо. Все це «багатство» давно потребувало реформування. Наприклад, найбільші іноземні лізингодавці, такі як ОТП і Райффайзен, вже заявляли, що в Україні немає ніякого захисту прав іноземного інвестора – через події на ринку лізингу.
Але, згадаємо, історію відомства. Воно розташовується в столичному будинку за адресою вул. Бориса Грінченка, 3. До цього приміщення біля Майдану Незалежності належало сумнозвісному банкові-банкруту «Україна». Першим головою Держфінпослуг був екс-міністр економіки та екс-заступник голови Тимчасової слідчої комісії Верховної ради з розслідування обставин банкрутства банку «Україна» Віктор Суслов. Серед його заслуг, зокрема, зупинка потоків фіктивного перестрахування, через яке Україна була каналом з транзиту грошових коштів на Прибалтику. Закриття цього каналу, в тому числі, посприяло виключенню України з чорного списку FATF.
Однак, у 2006 році на місце Суслова призначили, почасти з політичних мотивів, члена партії «Наша Україна» й екс-члена Ради НБУ Валерія Альошина. Відзначимо, що ці каденції пройшли в Комісії відносно спокійно. У 2009 році на пост повернувся Віктор Суслов, але рівно через рік на місце керівника ринку небанківських фінансових послуг знову призначили нову людину. Ним став лідер партії «Союз Лівих сил» Василь Волга, в 2012 році засуджений на 5 років за отримання хабара.
Вважалося, що останні роки вплив на Комісію мав Антон Яценко, народний депутат від БЮТ і ПР, відомий як автор Тендерної палати України. Відзначимо, що сам Антон Яценко балотувався до парламенту по Умані. З цього ж міста в Нацкомфінпослуг прийшов Максим Поляков.
До приходу в небанківський регулятор Поляков працював заступником мера міста Умань, і навіть викладачем в Уманському державному університеті імені Павла Тичини. А пізніше – в партійній організації Арсенія Яценюка «Фронт Змін», у зв'язку з чим його цілком закономірно спочатку пов'язували з прем'єр-міністром.
Спочатку, Поляков був призначений до Комісії як в.о. голови. На місце ж голови був поставлений Андрій Волков. Як писав Forbes, Волков так і не зайняв місце керівника відомства.
Головою Комісії став Поляков. Він залишив по собі неоднозначне ставлення на ринку. Одні відзначають, що він був найбільш відкритим головою регулятора за всю його історію і реально почав «чистити ринок» від недобросовісних компаній. «Поляков зайняв більш жорстку позицію. Він більше за попередників намагався захистити страхувальників, і звісно, деякі страховики почувалися не дуже добре», – підкреслює виконавчий директор Gras Savoye України Ібрагім Габідулін.
Низка страховиків відмовилася публічно обговорювати діяльність Полякова, оскільки все ще вважають, що регулятор не позбувся старих методів «упокорення» компаній за допомогою перевірок. «Наміри чисто технічного характеру, а саме проведення реформи нагляду, йому не властиві. За місяці перебування при владі її не розпочато, схеми працюють, захоплення влади в МТСБУ триває вже на рівні президії, перезавантаження регулятора не сталося, хоча воно і декларувалося», – критикувала Полякова глава Української федерації страхування Галина Третьякова.
Сам Максим Поляков в інтерв'ю Forbes обіцяв боротися зі схемним страховим ринком і розвивати класичне страхування. Вчора він зазначив, що за час роботи в Комісії зміг скоротити обсяг схемного страхування і залагодити ситуації на деяких ринках. «Вперше вдалося досягти консолідації ринку, об'єднавши Координаційну раду та Президію МТСБУ. Це дає можливість розвиватися страховому ринку, покаже сильне страхове лобі. Також за період моєї роботи майже на 1,5 млрд грн зменшилось схемне страхування – це гроші, які підуть на розвиток нашої держави», – розповів Поляков.
За його словами, за час роботи в Нацкомфінпослуг вдалося розробити багато важливих для розвитку небанківського фінансового ринку законопроектів, які лежать у профільному комітеті ВР. «Дуже важливим сьогодні є допомога небанківському фінансовому сектору. Прийняття нових законів дасть можливість вивести небанківський фінансовий ринок на інший рівень, оскільки можливість залучити інвесторів занижена в 3-4 рази», – говорить Поляков.
Нагадаємо, що до таких важливих нововведень, які так і не відображені в українських законах, є впровадження в Україні стандартів Solvency, синхронізація нормативної бази до європейських вимог щодо прозорості та безпеки фінансових операцій відповідно до нормативів FATF. Саме цим може зайнятися Максим Поляков у фінансовому комітеті Верховної ради, а також на посаді голови підкомітету з питань страхування. Крім того, він може увійти до координаційної ради Моторного Бюро.
З приводу призначення нового глави Нацкомфінпослуг у ринку ілюзій немає. «Завжди призначали людину, яку ринок не знав – це вже стало закономірністю. Цього разу буде так само», – вважає глава наглядової ради СК «Саламандра Україна» Юрій Явтушенко. «В регулятор завжди призначали за партійними принципами, але ми б хотіли, щоб призначали туди фахівців. Якщо зараз декларують, що уряд будуть набирати за професійною ознакою, то давайте будемо набирати і в регулятор людей за принципом професіоналізму, і будемо радитися з ринком», – підкреслює Габідулін.
реклама