Оголосити наступний рік «роком Богдана Хмельницького» – із такою пропозицією звернувся до Міністерства освіти і науки Черкаський національний університет ім. Богдана Хмельницького. Про це повідомив сьогодні під час «VIII Богданівських читань» в.о. ректора університету Олександр Черевко. Нагадаємо, у 2015 році відзначатиметься 420-та річниця від дня народження великого гетьмана.
На Всеукраїнську конференцію молодих істориків «VIII Богданівські читання» прибули науковці з різних областей і міст України, в тому числі з Києва, Львова, Донецька, Запоріжжя, Кіровограда, Переяслава-Хмельницького. Учасників конференції на Черкащині вітали в.о. ректора ЧНУ, представники Українського козацтва, директор навчально-наукового інституту історії і філософії ЧНУ Наталія Земзюліна.
Завідувачка кафедри історії та етнології України Оксана Драч виступила з доповіддю про освіту в єзуїтських колегіях, адже саме у єзуїтській колегії Львова отримав освіту Богдан Хмельницький. Оксана Олександрівна закликала відкинути наявне до сьогодні надміру критичне ставлення до навчальних закладів Ордену єзуїтів. Насправді ці колегії давали своїм учням – як католикам, так і православним і протестантам, ґрунтовне знання латини, європейську програму «освіченого благочестя», навчали діяльній побожності й умінню поводити себе. Саме в колегії майбутній гетьман навчився мистецтву писати листи, виступати публічно, панувати над своїм обличчям у різних ситуаціях, угадувати чужі думки.
Професор Юрій Присяжнюк, зазначивши, що нині в суспільстві побутує різне бачення образу Богдана Хмельницького, закликав науковців брати участь у формуванні цілісного образу гетьмана, без ухилу як у надмірне захоплення, так і в критиканство.
Професор Анатолій Чабан зазначив, що нинішнім політикам слід було б зробити висновки із подій Хмельниччини та Руїни, яка настала слідом за епохою великого гетьмана. Якщо самому Богданові вдавалося вміло нейтралізовувати різні зовнішні впливи на козацьку державу, то його наступникам це було не під силу, через що вдала, модерна держава, яку створив Хмельницький, по суті, зникла з історичної карти Європи.
Аспірантка ЧНУ Анна Котиченко присвятила свою доповідь черкаському старості 1649-1651 років Миколі Киселю, братові відомого православного політичного діяча Речі Посполитої Адама Киселя.
Наостанок пленарного засідання конференції директор наукової бібліотеки ЧНУ Григорій Голиш представив нові публікації черкаських істориків.
Наразі виступи науковців звучать в окремих секціях. Робота конференції розрахована на два дні.
реклама
Коментарі
Стрічка RSS коментарів цього запису